دانشگاه مجازی هادی (Hadi virtual university) از جمله مراکز آکادمیک در غرب که در حوزه مطالعات و آموزش شیعه شناسی و اسلام شناسی فعال است، دانشگاه مجازی هادی است. این دانشگاه به عنوان یک سازمان خیریه در سپتامبر 1995 در لندن، با هدف ارائه دانش و آموزش با کیفیت اسلامی – شیعی به دانش پژوهان در یک محیط خلاقانه، غیردولتی و مجازی آغاز به کار کرد.

در توضیح ضرورت و چگونگی فعالیت این دانشگاه آمده است: حقیقت این است که تغییر ویژگیها و علاقات دانشجویان و نیز شرایط آموزش عالی در حال تغییر کنونی نگاه تازه­ای به آموزش از راه دور را می­طلبد. بررسی شرائط کنونی به خوبی می­تواند روشن کند که چرا ما باید نسبت به دانشجویان انعطاف پذیری داشته باشیم. و نیز اینکه چگونه می­توانیم از فرصتی که به جامعه شیعه داده شده است بهره برداری کنیم تا بتوانیم بار دیگر در حوزه های دانش و یادگیری دینی سرمایه گذاری کنیم و از نیازی که به یک طیف گسترده کارآمد و کم هزینه از فرصت­های آموزشی در دنیای مجازی وجود دارد حمایت کنیم، و برای سیر رو به رشد نیازهای آموزشی که به سرعت در بین جوانان شیعه که به دنبال ارتقای دانش دنیوی و معنوی خود هستند، گسترش یافته است برنامه ریزی مناسب داشته باشیم.

در کنار داشتن این مطلب که یادگیری از راه دور حداقل به همان میزان آموزش سنتی می­تواند برای ارائه و تحصیل بسیاری از دانش­ها موثر باشد، ممکن است سرعت بالای فراگیری تحصیل مجازی و آنلاین در سراسر جهان موجب شگفتی شود زیرا در طی سالهای 1994-1995 ، تقریباً 50،000 دانش آموز در 800  دوره آنلاین شرکت کردند. دوره­های آنلاینی که توسط 70 موسسه آموزش عالی دولتی ایالتی ایالات متحده از طریق ارتباطات آموزشی ارائه می شود. در حال حاضر در سال 2017 ، آنها از تعداد بیشتری برخوردار هستند.

«دانشگاه هادی» به عنوان یک دانشگاه مجازی، وقت و انرژی خود را صرف«برنامه های مطالعات شیعه» می­ کند و تنها در حوزه یادگیری از راه دور فعال است. ضمنا هادی توافق کرده است که به عنوان بخش یادگیری از راه دور کالج های بین المللی مطالعات اسلامی انگلستان( ICIS) ایفای نقش کند و به متقاضیان در مناطق دور افتاده آموزش می­ دهد.

دانشگاه هادی با به کارگیری کارشناسان فناوری اطلاعات و آخرین امکانات، دوره های مجازی در علوم اسلامی را آغاز کرده است. در سال 2014 ، به دانشکده های بین المللی علوم اسلامی (ICIS) وابسته شد تا از خدمات ارائه شده توسط آنها بهره مند شود و به سطح استانداردی که به عنوان یک مؤسسه بین المللی تعریف شده ارتقا یابد.

ورود به دانشگاه مجازی هادی