دانشگاه تورنتو (به انگلیسی: University of Toronto)، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه کانادا است که در شهر تورنتو قرار دارد. این دانشگاه در حوالی Queen’s Park قرار دارد. دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ توسط منشور سلطنتی، تحت عنوان King’s College و به عنوان اولین موسسه آموزش عالی مستعمره بالارتبه کانادا تاسیس شد. این دانشگاه در اصل توسط کلیسای انگلیس اداره می شد و در سال ۱۸۵۰ پس از اینکه یه یک نهاد سکولار تبدیل شد، با نام فعلی خود مشغول به فعالیت کرد. این دانشگاه شامل ۱۱ کالج است که هر کدام ماهیت و تاریخ مختص خود را دارند. هر کدام از این دانشکده ها از استقلال قابل توجهی در امور مالی و نهادی برخوردار می باشند. دانشگاه تورنتو دارای دو پردیس دانشگاهی وابسته در شهرهای اسکاربورگ و می سی ساگا نیز می باشد. این دانشگاه با توجه به انتشارات عمده و متنوع خود، همواره به عنوان بهترین دانشگاه کانادا رده بندی می شود.

بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در آموزش عالی توسط موسسهٔ تایمز در سال۲۰۲۰، دانشگاه تورنتو در مکان ۱۸ در سطح جهان و رتبهٔ ۱ در کانادا قرار داشته، و براساس نظامِ رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱، این دانشگاه در رتبهٔ ۲۵ جهان و رتبهٔ اول در کانادا قرار گرفته‌است. در رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۴، دانشگاه تورنتو در مکان رتبه ۹ جهان و جایگاه اول در کانادا قرار داشت. این دانشگاه بسیار معتبر، عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکایی نیز هست.

www.utoronto.ca

این دانشگاه دارای مواد درسی و دوره های آموزشی مرتبط با تشیع است؛ مانند: «اسلام شیعی» (که در این درس توجه خاصی به شیعه گری سیاسی، فاطمیان، صفویه و ایران معاصر می شود)، «مباحثی درباره اندیشه عرفانی در اسلام»، «درآمدی بر دین اسلام»، «تاریخ اسلامی تا زمان سقوط بغداد».

در این دانشگاه یک طرح تحقیقاتی در مورد فتوای امام خمینی(ره) در مورد اعدام سلمان رشدی انجام شد که حاصل آن مقاله ای است با عنوان «فتوا همچنان باقی است».