این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ تأسیس شده‌است و پردیس اصلی ان در شهر منچستر قرار دارد. دانشگاه منچستر در رده بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های انگلستان و اروپا قرار گرفته‌است. این دانشگاه رتبه پنجم در انگلستان (پس از آکسفورد، کمبریج، دانشگاه کالج لندن و امپریال کالج لندن) و هفتم اروپا گرفته‌است.

دانشگاه منچستر در رنکینگ سال ۲۰۱۲ شانگهای در رتبه ۴۰ و در رنکینگ QS در رتبه ۲۸ جهان قرار گرفته‌است. دانشکده مهندسی و همچنین مدرسه مدیریت منچستر (Manchester Business School) در رده بهترین‌های اروپا و جهان قرار دارند. طبق گزارش‌های فاینشنال تایمز مدرسه مدیریت منچستر طی سالهای ۲۰۰۹ تا۲۰۱۳ رتبه ۱ دوره‌های دکترا را در سطح دانشگاه‌های جهان به دست آورده و فارغ التحصیلان آن در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان مشغول به فعالیت و کار علمی هستند. ۲۵ نفر از برندگان نوبل جزو کارکنان و دانشجویان دانشگاه منچستر بوده‌اند.

www.mmu.ac.uk

مستشرق مشهور «نورمن کالدر» استاد فقه شیعی و درگذشته در سال 1998م، دارای کرسی در این دانشگاه بود.

دروس مقطع کارشناسی این دانشگاه در دو بخش 120واحدی ارائه می شود و یکی از دروس بخش دوم، درسی است با عنوان «تشیع». از جمله پایان نامه های دفاع شده در این دانشگاه می توان به «ظهور شیعه در ایران در عصر صفوی» اشاره کرد.