«مرکز مطالعات خاور نزدیک گوستاو وون گرانبوم» این دانشگاه به مطالعات اسلامی و بررسی مسائل مختلف فرهنگی ـ اجتماعی خاورمیانه مشغول است. اولین پایگاه اطلاعاتی خاورمیانه در این دانشگاه با عنوان MEORO جهت دستیابی به منابع و اطلاعات در رابطه با خاورمیانه فعال است.

عناوین بعضی از دروس کارشناسی ارشد و دکتری عبارتند از: متون اسلامی، مشکلات موجود در هنر اسلامی، بررسی خاورمیانه، نهادهای نخستین اسلامی، مردم و حکومت در خاورمیانه، و مقدمه ای بر اسلام.

از پژوهش های انجام شده در این مرکز می توان به این موارد اشاره کرد: «مطالعات اسلامی و آینده اسلام» (فضل الرحمن) و «تصوف و شهادت» (آنه ماری شیمل).

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (به انگلیسی: University of California, Los Angeles) مشهور به یوسی‌ال‌ای (به انگلیسی: UCLA)، از مطرح‌ترین و برترین دانشگاه‌های جهان درآمریکا به‌شمار می‌آید. این دانشگاه در ناحیه وست وود شهر لس‌آنجلس از ایالت کالیفرنیا واقع است. این دانشگاه ۳۳۷ رشته تحصیلی را در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌کند و با پذیرش ۲۹۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۱۳۰۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیشترین تعداد ثبت نام دانشجو را در ایالت کالیفرنیا دارد. بعلاوه، این دانشگاه بیشترین تعداد متقاضی پذیرش را در میان دانشگاه‌های دنیا در پاییز سال ۲۰۱۴ داشته‌است. طبق رتبه‌بندی شانگهای، این دانشگاه از لحاظ علمی از تمامی دانشگاه‌های قاره آسیا و اروپا (بدون در نظر گرفتن دانشگاه آکسفورد و کمبریج) برتر است!.

www.ucla.edu

دانشگاه کالیفرنیاي لس آنجلس از شناخته شده ترین مراکز آکادمیک جهان است که در رنکینگ سال 2016 در رتبه 16 جاي گرفته است.

« مرکز مطالعات خاور نزدیک »  دانشگاه کالیفرنیا، در رابطه با مسائل آموزشی و پژوهشی در شاخه علوم انسانی، علوم اجتماعی، رسانه، شهرسازي، اقتصاد، حقوق، پزشکی و تمام زبانهاي اصلی خاور نزدیک فعالیت میکند. این مرکز در زمینه آموزش و پژوهش موضوعاتی که به طور گسترده مربوط به جوامع خاورمیانه هستند، پیش قدم است و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز در ایالات متحده آمریکا، به دنبال تقویت برنامه هاي آموزشی عمومی و طرحهاي پژوهشی در زمینه هاي حرفه اي، آکادمیک و عمومی در لس آنجلس و سراسر کالیفرنیاي جنوبی است.

این مرکز به عنوان مجري اصلی تماس با محققان و دانشمندان خاورمیانه و جهان اسلام از طریق برنامه اقامت آنها

در آمریکا نیز فعّال است. استادان خارجی به عنوان استاد میهمان در مرکز پذیرفته شده و به طور گسترده از امکانات

پژوهشی دانشگاه کالیفرنیا استفاده میکنند. این امکانات شامل مجموعه کتب خطی و کتابخانه مجهّز دانشگاه است که از حیث تنوّع، مقام دوم در آمریکاي شمالی را دارد. مرکز خاور نزدیک همچنین محل اقامتی مناسب براي محققان و استادان از مؤسسات آکادمیک و نیز استادان مستقل محسوب میشود که در برنامههاي منظم و گوناگون مرکز از جمله کارگاه تحقیق، سخنرانی، گفت وگو، همایش و بخش وسیعی از برنامههاي مرتبط با اسلام و جوامع مسلمان شرکت میکنند.

مرکز مطالعات خاور نزدیک دانشگاه کالیفرنیا، برنامههاي آموزشی را از سطح کارشناسی در مطالعات خاور نزدیک تا مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در مطالعات علوم اسلامی اداره میکند. تمرکز و اساس این برنامه بر جنبههاي گوناگون جوامع و فرهنگهاي اسلامی در سطح جهان و از جمله آنهایی است که به نحوي ویژه در حال نشو و نما بوده و مسائل پیرامونی فراوانی دارند. در این رابطه، بخش آموزشی و پژوهشی مرکز، مطالعه اسلام از آفریقاي شمالی گرفته تا شبه قاره هند، از عربستان تا آسیاي صغیر و تا بالکان، و از مرکز و جنوب شرقی آسیا تا آمریکا را در بر میگیرند.

حوزههاي مطالعاتی این برنامه شامل مردم شناسی، معماري، تاریخ، هنر، ادبیات تطبیقی، اقتصاد، علوم تربیتی، جغرافیا،  تاریخ، حقوق، فلسفه، علوم سیاسی، روان شناسی، بهداشت عمومی، جامعه شناسی، مذهب، هنر و فرهنگ جهان و نیز ادبیات زبانهاي کشورهاي مسلمان است. در مقطع دکتري علاوه بر مطالعات علوم اسلامی که دروس اصلی برنامه مطالعات اسلامی است، دست کم 8 درس وابسته در سه شاخه تخصصی در حوزههاي مطالعاتی ذکر شده نیز مورد نظرند.

به دانشجویان توصیه میشود درسهایی را بگذرانند که دست کم دو منطقه جغرافیایی را مورد مطالعه قرار میدهند.

براي پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، علاوه بر نیازهاي اولیه دانشگاه، متقاضیان به طور معمول، باید

معادل یک درس در تاریخ صدر اسلام و سه درس در فرهنگ و نهادهاي اسلامی را بگذرانند. همچنین« مطالعات ایران » مؤسسه آمریکایی دست کم آشنایی و همچنین « انجمن فارغ التحصیلان ایرانی » . با یکی از زبانهاي عمده کشورهایی با اکثریت مسلمان، مورد نیاز است نیز در دانشگاه کالیفرنیا به مطالعات ایران شناسی و اسلام شناسی میپردازند.

www.ucla.edu