دانشگاه گلاسگو (به انگلیسی: University of Glasgow) در سال ۱۴۵۱ میلادی در شهر گلاسگو در اسکاتلند تأسیس شده و یکی از دانشگاه‌های باستانی بریتانیا و چهارمین دانشگاه قدیمی انگلیسی‌زبان دنیا است. بیش از ۲۳٬۰۰۰ نفر دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور در مقاطع گوناگون از کارشناسی تا دکترا در این دانشگاه به تحصیل و پژوهش مشغولند. دانشگاه گلاسگو یکی از صد دانشگاه برتر جهان است، و عضو گروه‌های دانشگاهی راسل، یونیورسیتاس ۲۱، شبکه بین‌المللی دانشگاه‌های پژوهشی و انجمن دانشگاه‌های همسود نیز می‌باشد.

پردیس اصلی دانشگاه گلاسگو در غرب شهر گلاسگو واقع شده و ساختمان اصلی آن یکی از نمادهای شهر محسوب می‌گردد. پردیس دیگر این دانشگاه پردیس کریکتون است که در شهر دامفریز قرار دارد. دانشکده زیست‌شناسی دریایی دانشگاه گلاسگو در میلپورت در جزیره کامبری بزرگ واقع است. این دانشگاه دارای تشکیلات پژوهشی و اداری در حاشیه دریاچه لوموند نیز هست.

www.gla.ac.uk

جهت گیری مرکز مطالعات اسلامی دانشکده الهیات و مطالعات دینی این دانشگاه در راستای اسلام شناسی است.

در میان مقالات ارائه شده در کنفرانس های برگزار شده در این دانشگاه و تحقیقات و پایان نامه های دفاع شده و رویکردهای فارغ التحصیلان آن «گرایش های شیعی» دیده می شود که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد: «وارثان محمد نبی(ص) و ریشه های افتراق تشیع و تسنن» و «اخطارهای رهبر تشیع».