مجمع جهانی اسلام (Islamic Universal Association) در سال ۱۳۵۲ش به دستور آیت الله گلپایگانی و با هدف نشر فرهنگ اسلام و آشنایی عموم با مذهب تشیع و رسیدگی به مشکلات دینی مسلمانان به ویژه شیعیان مقیم انگلستان در لندن تأسیس شد. ترویج و تبلیغ آیین اسلام و مذهب تشیع، فعالیت‌های آموزشی و تربیتی و برپایی نمازجمعه در لندن از مهم‌ترین فعالیت‌های این مجمع می‌باشد.

Home

ورود به مجمع جهانی اسلام

فعالیت مجمع جهانی اسلام:

این مرکز از قدیمی‌ترین مراکز رسمی اسلامی و شیعی در اروپا محسوب می‌گردد. فعالیت‌های مجمع در حول سه محور عمده دور می‌زند:

۱. ترویج و تبلیغ آیین مبین اسلام و مذهب تشیع: مجمع با بذل اهتمام به برگزاری مجالس در ماه‌های محرم و صفر و رمضان و برپایی مناسبت‌های مختلف و دعوت از شخصیت‌های برجسته و علمای دینی یکی از مهم‌ترین و فعال‌ترین کانون‌های شیعی در اروپا و به ویژه در انگلستان شمرده می‌شود و ده‌ها هزار شیعه ایرانی و غیر ایرانی ساکن لندن، از پرتو تلاش‌های مجمع در طول سال برخوردارند.

۲. فعالیت‌های آموزشی و تربیتی که شامل بخش‌ها و برنامه‌های مختلف به ترتیب زیر است: – کتابخانه تخصصی با دارا بودن حدود بیست هزار نسخه کتاب به زبان‌های مختلف. – تشکیل مدرسه قرآن و عترت جهت آموزش قرآن و اصول عقاید، احکام و همچنین آموزش زبان فارسی. – برپایی کلاس‌های آموزشی مخصوص بانوان. – نشر عناوین و موضوعات دینی و اجتماعی در میان مراکز علمی و دانشگاهی از طریق پست الکترونیک. – راهنمایی حجاج و زائران خانه خدا، چاپ، توزیع و آموزش مناسک حج.
نمایی از ساختمان مجمع جهانی اسلام در لندن

۳. برگزاری نماز جمعه، ایراد خطبه نماز به سه زبان فارسی، عربی، انگلیسی. در واقع این مجمع تنها محل برگزاری نماز جمعه شیعیان در انگلستان است. – تشرف بیش از ۱۸۰۰ نفر از ملیت‌های مختلف به دین اسلام در سایه ارشادات و تلاش‌های مجمع. – تلاش در مسایل اجتماعی و مردمی و خدمت به عموم نیازمندان که در این مورد می‌توان کمک و یاری بیماران، مساعدت به نیازمندان و حل مشکل مالی آنها (از جمله مسافران و دانشجویان شیعه)، تشویق افراد متمکن و علاقمند به همیاری و تقویت صندوق قرض الحسنه مجمع، حل و فصل امور خانواده‌ها و تلاش در جهت کاهش اختلافات خانوادگی و خصوصا طلاق، یاری رسانی در حوادث ناگهانی.

ریاست مجمع

سید مهدی گلپایگانی از سوی پدرش آیت الله گلپایگانی عهده‌دار تشکیل این مرکز اسلامی شد و با آمدن به لندن، مکان این مجمع را خریداری و آن را تاسیس کرد. علی عالمی مسئولیت این مرکز را از سال ۱۳۶۵ شمسی بر عهده دارد.