کوئینزلند نام یکی از ایالت‌های کشور استرالیاست که در شمال شرقی این کشور قرار دارد. این ایالت از جنوب به ایالت نیو ساوت ولز و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا، از شرق و شمال به اقیانوس آرام محدود می‌شود.

کوئینزلند ایالتی وسیع است که مساحت آن اندکی بیشتر از کل مساحت ایران است. مرکز کوئینزلند شهر بریزبن است که در جنوب شرقی این ایالت قرار گرفته‌ است و شهرهای مهم دیگر آن گلد کُست، توومبا، تانزویل، کنز، مکای و راکهمپتون هستند.

ایالت کوئینزلند بعد از استرالیای غربی دومین ایالت بزرگ استرالیا به شمار می‌آید. جمعیت آن نیز مطابق سرشماری سال ۲۰۱۲ میلادی پنج میلیون و ۲۷ هزار و ۸۸۹ نفر است که بیشتر در شهرهای کرانه شرقی ایالت مستقر شده‌اند و مرکز و غرب ایالت تقریباً خالی از سکنه است.
مراکز متعددی در شهرهای مختلف ایالت کوئینزلند به فعالیت مشغول هستند که فعالیت‌های آنها را می‌توان به سه دسته عبادی(مانند مساجد و حسینیه‌ها)، ملی ــ فرهنگی(مانند مراکز زنان، کودکان یا متعلق به ملیتی مشخص) و خدمات اجتماعی(مانند مدارس و سرای سالمندان) طبقه‌بندی کرد.

شیعیان استرالیا بیشتر از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، ایران و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس تشکیل شده‌اند. تا سال ۲۰۱۲ میلادی هر ملیتی برای خود گروه‌هایی به منظور فعالیت‌های دینی و فرهنگی تشکیل داده بود که سرانجام در سال ۲۰۱۲ میلادی با ایجاد مرکز اسلامی شیعیان کوئینزلند سعی شد گروه‌های شیعیان با اتحاد و انسجام بیشتری به فعالیت بپردازند.
این مرکز با اخذ مجوز از مراجع قم، نجف و پاکستان و اخذ وجوهات شرعی بابت تأسیس آن، ساختمانی را در جنوب شهر بریزبن که بیشتر مسلمانان در آنجا ساکن هستند خریداری کرد و فعالیت‌های خود را توسعه داد.