مرکز تحقیقات و اطلاعات اسلامی (The Islamic Research and Information Center) که به اختصار IRIC خوانده می‌شود یک سازمان غیر دولتی بین‌المللی (NGO) است که در سال ۱۹۹۰م در شهر واشنگتن دی سی ایالات متحده آمریکا تاسیس شد.

این مرکز یک سازمان دانشگاهی، آموزشی و پژوهشی با تمرکز بر مسائل مسلمانان و شیعیان در سراسر جهان، به ویژه در ایالات متحده و اروپا است. حمایت از مطالعات اسلامی در موسسه آموزش عالی و همکاری‌های بین‌المللی در تولید فیلم، برنامه‌های تلویزیونی، برنامه‌های صوتی و تصویری و نشر کتاب در مورد اسلام از فعالیت‌های اصلی این مرکز است.

این مرکز قادر به ایجاد شبکه‌ای از ۴۰ موسسه مختلف اسلامی در سراسر شمال آمریکا و آماده کردن زمینه برای همکاری‌های بیشتر است.

از طریق این شبکه، شورای همکاری اسلامی تاسیس شد. این شورا جلسات ماهانه مختلفی را در سراسر ایالات مختلف برگزار کرده و برنامه‌های آموزشی و فرهنگی متعددی را راه اندازی نموده است.

همچنین انتشار مجله دیده‌بان اسلامی و چاپ بولتن هفتگی بوسنی که اخبار هفتگی از حوادث بوسنی و هرزگوین برای جلوگیری از نسل کشی در بوسنی را منتشر می‌کرد، از فعالیت‌های این شورا بود.

این مرکز دور دوم از فعالیت‌های خود را در جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۹۶ به عنوان یک سازمان غیر دولتی ادامه داد و در حال حاضر به پژوهشگران و دانشجویان برای انجام پروژه‌های مربوط به مسائل معاصر جهان اسلام یاری می‌رساند.

ورود به مرکز تحقیقات و اطلاعات اسلامی آمریکا

همکاری‌های بین‌المللی

مرکز تحقیقات و اطلاعات اسلامی، همکاری‌های فرهنگی و علمی با برخی از موسسات، سازمان‌ها و همچنین مراکز دانشگاهی اسلامی را در کشورهای غربی سازماندهی می‌کند. این مرکز اغلب در کنفرانس‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در موضوعات ادیان تطبیقی، مسائل اسلامی معاصر، حقوق اقلیت‌های مسلمان، تعامل بین اسلام و غرب، و غیره شرکت می‌نماید.

یکی از اهداف بزرگ این مرکز عضویت در سازمان‌ها و انجمن بین‌المللی به منظور تعامل بین اسلام و غرب و همچنین شناسایی جوامع مسلمان و دفاع از حقوق طبیعی آنهاست.