مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن که به آی -‌ای – سی (IEC) معروف است، در شهر پوتومَک ایالت مریلند و در حومه شهر واشنگتن دی سی، پایتخت ایالات متحده آمریکا واقع است. مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن یک مرکز غیر انتفاعی مذهبی-آموزشی شیعی است که تحت قوانین ایالت مریلند ثبت گردیده است و فعالیت می‌نماید.

مدیریت و اداره مرکز از طریق هیئت امنای مرکز و مدیران اجرایی آن و مشاورین مورد وثوق اعضای مرکز و با کمک و همیاری گروهی از داوطلبان صورت می‌گیرد. نظر به سابقه و مکان آن در نزدیکی پایتخت، این مرکز همیشه محلی برای دوستداران اهل بیت و از مهمترین مراکز اسلامی در آمریکاست.

تاریخچه:

ساختمان این مرکز پس از انقلاب اسلامی ایران به ابتکار و همت گروهی از مسلمانان منطقه با هدف تعلیم و اشاعه فرهنگ اسلام و اهل بیت علیهم السلام خریداری و وقف گردید. نظر به موجود نبودن اساس کار وقف شرعی در آمریکا این ساختمان به بنیاد علوی واگذار گردید تا به عنوان متولی مسئولیت اداره آن موقوفه را برعهده گیرد. ساختمان و مجموعه موقوفه آن تا سال ۱۹۹۸ میلادی توسط آن بنیاد راساً اداره گردید.

از آن سال بنیاد با اتخاذ سیاستهای جدید، کمک‌های مالی خود را به حداقل ممکن رساند و درخواست کرد تا مسلمانان منطقه خود اداره امور را در دست گرفته و هزینه‌های اداره و نگهداری مرکز را بپردازند.

از آن زمان تا سال ۲۰۱۱ مرکز توسط هیئت امنائی از معتمدین منطقه، عموماً از طریق کمک‌های مردمی و بعضاً برخی پرداخت‌های ضروری نظیر هزینه تعمیرات ساختمان توسط بنیاد، اداره و نگهداری گردید. از سال ۲۰۱۱ آن کمک‌های مقطی نیز قطع شد و مرکز تنها با کمک‌های مردمی توسط هیئت امناء اداره و نگهداری می‌گردد.

مدیریت مرکز

مدیریت مرکز تحت اشراف حجت الاسلام والمسلمین بحرینی و با کمک داوطلبان مردمی خدمت در مرکز، همچنان این مرکز را یکی از مهمترین مراکز آموزش و تبلیغ فرهنگ اهل بیت(ع) در آمریکا نگاه داشته است و آن را به پایگاهی برای شیفتگان و عاشقان ولایت تبدیل نموده است.

حضور حجت الاسلام والمسلمین بحرینی که مجوز جمع آوری وجوهات شرعیه را از چندین تن از مراجع تقلید شیعه دارد، سبب تسهیل پرداخت این وجوهات توسط شیعیان آمریکا و کانادا گردیده است.

ورود به مرکز مطالعات اسلامی واشنگتن دی سی

فعالیت ها:

اقامه نمازهای روزانه، نماز جمعه، برگزاری اعیاد مذهبی، و دعاهای کمیل و توسل، سخنرانی‌هایی پیرامون امامت، بحث‌هایی از معراج السعاده، تفسیر قرآن مجید و سایر جشن‌ها و مراسم مذهبی و ملی از جمله برنامه‌های این مرکز است.

انجام خدمات شرعی نظیر عقد و ازدواج، طلاق، قبول وجوهات شرعی از قبیل خمس، زکات، نذورات، صدقات و… نیز از جمله اموری است که در این مرکز انجام می‌گیرد.

این خدمات آموزشی و تبلیغی و مذهبی جهت مسلمانان منطقه بخصوص شیعان اهل بیت عصمت و طهارت از کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، عراق، آمریکا و دیگر کشورها ارائه می‌گردد.

این مرکز با داشتن مدرسه تمام وقت اسلامی، تاکنون صدها فارغ التحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی داشته است. همچنین مدرسه یک روز در هفته فارسی زبان در روزهای شنبه، براساس برنامههای درسی ایران، زبان فارسی را در محیطی اسلامی به علاقهمندان آموزش می‌دهد. به علاوه مدرسه دیگری نیز به شیوه یک روز در هفته، روزهای یکشنبه کلاس‌های مذهبی به زبان انگلیسی ارائه می‌کند.

سالن بزرگ این مرکز نیز اغلب جهت برگزاری مراسم ختم، ازدواج و جشنهای اسلامی توسط مسلمانان منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هیئت امناء و مسئولین مرکز
مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن

فعالیت‌های این مرکز تحت اشراف و نظارت و مدیریت حاج شیخ احمد بحرینی امام مرکز است. هیئت امنای مرکز در حال حاضر شامل پنچ تن از معتمدین مردم است که مجموعه‌ای از مشاورین این هیئت امنا را در اداره مرکز یاری می‌نمایند. همچنین بر اساس موضوعات تخصصی دیگر (نظیر امور پزشکی، مالی، و شبکه اینترنتی، معماری،…) از دیگر یاران مرکز جهت غنی شدن تصمیمات هیئت امنا بهره برده می‌شود.

نامه پستی

آدرس

7917 Montrose Road
Potomac, MD 20854
USA

شماره های تلفن

دفترمرکز تعليمات اسلامی ۳۰۱ – ۳۴۰ – ۲۰۷۰
مدرسه روزانه مسلم کاميونيتی اسکول (MCS) ۳۰۱ – ۳۴۰ – ۶۷۱۳
مدرسه فارسی ( روزهای شنبه ) ۳۰۱ – ۳۴۰ – ۲۰۷۰

شماره فکس مرکز

دفترمرکز تعليمات اسلامی

۳۰۱ – ۴۲۴‏ – ۵۰۸۹

ايميل ها

گروه جوانان
گروه نوجوانان
مدرسه فارسی ( روزهای شنبه )
سئوالات شرعی
عضويت
مسئول وب سايت

اظهار نظرها و پيشنهادها

فرم اظهار نظر و پيشنهاد از طريق وب سايت