ایالات متّحده آمریکا کشوری در آمریکای شمالی و سومین کشور پرجمعیت و پهناور جهان است. پایتخت این کشور، شهر “واشینگتن، دی. سی” است و آمریکا از لحاظ نژادی و گوناگونیِ مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود.

آمریکا به طور رسمی یک کشور سکولار است؛ ولی بیشتر مردم آن مسیحی هستند. جمعیت مسلمان این کشور تا حدود 9 میلیون نفر هم برآورد شده است. براساس آمار مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سال 2008 میلادی، جمعیت شیعیان آمریکا دو میلیون و 300 هزار نفر یعنی در حدود 0.8 درصد از کل جمعیت آمریکا است.

 

مرکز دارالحکمه اسلامی آمریکا از سال 1995 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد و از آن زمان تاکنون فعالیت های این مرکز ادامه دارد.

مهم ترین فعالیت های مرکز دارالحکمه اسلامی آمریکا به شرح زیر است:

1. برگزاری برنامه های عبادی از جمله اقامه نماز جماعات و نماز جمعه
2. ارائه خدمات اجتماعی به خانواده ها و افراد
3. برگزاری برنامه های علمی مانند تشکیل مدارس برای ارائه آموزش های اسلامی در روزهای آخر هفته
4. انجام فعالیت های رسانه ای و پاسخگویی به سوالات و ابهامات خبرگراری ها درباره مسائل سیاسی به خصوص مسائل خاورمیانه
5. انجام اقدامات سیاسی که در این راستا با نمایندگان ایالت میشیگان در کنگره آمریکا ارتباط می گیریم تا دیدگاه ها و خواسته های مردم را به اطلاع آنها برسانیم و حتی در خصوص مسائل بین المللی با آنها تبادل نظر داریم.
6. ارتباط با پیروان ادیان دیگر به خصوص مسیحیان برای تبادل نظر درباره اشتراکات فکری و تلاش برای همکاری بیشتر
7. ارتباط با برادران اهل سنت که در این راستا شورای ائمه جمعه و جماعات شیعه و سنی را ایجاد کردیم که در جلسات ماهیانه این شورا به تبادل نظر درباره مسائل مهم جهان اسلام پرداخته می شود و من به عنوان سخنگوی جمعه و جماعات شیعیان در این جلسات حضور پیدا می کنم.

تلاش این مرکز این بوده است که مسجد تنها یک مکان برای عبادت نباشد، بلکه مسجد را مرکزی برای ارائه خدمات فرهنگی، تربیتی، اطلاع رسانی و اهتمام ورزیدن به شرایط جهان اسلام و وضعیت مسلمانان می داند.

http://darulhikmahllc.org/

ساکنان شهر دیربورن در ایالت میشیگان اکثرا شیعه هستند که بسیاری از آنها 70 یا 80 سال پیش از کشور لبنان به این شهر آمدند. در دهه های اخیر نیز عده ای از شیعیان عراقی در شهر دیربورن ساکن شدند و این شهر به پایتخت آمریکایی های عرب تبار مشهور است.

در شهر دیربورن و مناطق پیرامون آن حدود 100 هزار شیعه زندگی می کنند. اهل سنت نیز در شهرهای اطراف این شهر سکونت دارند. شهر دیربورن دارای چندین مرکز اسلامی و حدود 10 تا 15 مسجد و حسینیه کوچک است و مرکز دارالحکمه اسلامی یکی از مهم ترین مراکز اسلامی این شهر است.

در مرکز درالحکه اسلامی سعی شده که با دیگر مراکز اسلامی آمریکا هم تعاملاتی داشته باشد. به عنوان مثال این مرکز دارای ارتباطات خوبی با برخی از تشکل های شیعی و مراکز اسلامی در شهر شیکاگو و ایالت کالیفرنیا است و در اجتماع سالیانه علمای شیعه آمریکا هم حضور پیدا می کند و در این اجتماع به تبادل نظر درباره مهم ترین مسائل شیعیان این کشور پرداخته می شود.

دارالحکمه میشگیان نبود حوزه علمیه شیعی را از نقاط ضعف شیعیان در امریکا می داند و امادگی خود را برای در اختیار قرار دادن فضا فیزیکی برای تاسیس حوزه علمیه موثر و کارآمد با اساتید مبرز اعلام کرده است.