کالج اسلامی لندن(به انگلیسی: Islamic College) دانشگاهی در انگلیس است که دوره‌های مطالعات اسلامی ارائه می‌دهد. شیوه آموزشی این دانشگاه، آموزش باز و از راه دور است. دوره‌های این دانشگاه تحت اعتبار دانشگاه میدلسکس است. مدیریت این دانشگاه را دکتر عیسی جهانگیر بر عهده دارد.

“کالج اسلامی لندن در سال ۱۹۹۷ با هدف ایجاد یک مجموعه آکادمیک که بتواند صدای آکادمیک جامعه مسلمانان را به طور عام و جامعه شیعیان را به طور خاص در مجامع علمی غرب نمایندگی کند تشکیل شد.”

ازابتدای تاسیس این کالج قصد بر این بوده که یک رویکرد دو جانبه در علوم اسلامی یعنی کارکرد علوم حوزوی و نیز کارکرد علوم آکادمیک ایجاد شود.

در علوم حوزوی قصد این است که افرادی که علاقه مند به فراگیری دروس اسلامی هستند، اما امکان سفر به مراکز سنتی حوزه مانند ایران وعراق را ندارند، بتوانند از این امکانات و فضای مشابه اصیل اسلامی که در اینجا ایجاد شده است استفاده نمایند.

برای این منظور تلاش می شود که همان فضای معنوی و علمی حوزه های سنتی در قم وجاهای دیگر در اینجا نیز بوجود آمده و طلاب از آن استفاده نمایند. تنها فرق آن این است که علاوه بر دروس معمول حوزوی، دروس اختصاصی که منطبق با نیازها وفضای جامعه غربی است نیز تدریس می شود.

این کالج تلاش می کند افراد مسلط و تاثیر گذاری را تربیت کند که صدای اعتدال، خردورزی، حکمت و معنویت اسلام ومذهب تشیع را نمایندگی کنند و در مراکز آکادمیک این جامعه تاثیرگذار باشند. یعنی به طور عام تاثیر گذاری بر بخش های مطالعات اسلامی دانشگاه ها و به طور خاص تاثیر گذاری بر بخش های مطالعات شیعی دانشگاه های غرب.

این کالج دارای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد.

https://www.islamic-college.ac.ukورود به کالج اسلامی لندن/

 

 

این دانشگاه در سال ۱۹۹۸ برای ارائه دوره‌های پیشرفته مطالعات اسلامی تأسیس گردید و تاکنون یک ژورنال و ۱۲ کتاب ارئه کرده‌است.

تاریخچه فعالیت مرکز
۱۹۹۸ تأسیس کالج با نام Islamic College for Advanced Studies ICAS
۱۹۹۹ انتشارات کالج جهت ترجمه کتب مهم اسلامی راه اندازی شد.

کتابخانه مرکز اسلام‌شناسی این مرکز دارای منابع گسترده به انگلیس ، عربی و سپس فارسی خصوصاً پیرامون شیعه‌شناسی می‌باشد.