مرکز امام علی (علیه السلام)  ایالت تیچینو  با حمایت‌های معنوی مراجع عظام شیعه و با تشویق، همت و پیگیری و حضور مستمر حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مقتدا حسینی ابهری جهت حفظ هویت فرهنگ اهل‌بیت (علیهم السلام) و ارتقای سطح فکری و رشد دینی مسلمانان پایه‌گذاری و تأسیس گردیده  و در سال ۲۰۰۰ میلادی ثبت رسمی شده است.

مرکز امام علی (علیه السلام) تیچینو  اولین و تنها مرکزی است که جامعه شیعیان از ملیت‌های مختلف ( ایرانی؛ افغانستانی؛ پاکستانی؛ لبنانی؛ عراقی؛ ترکی؛ سوئیسی و آلمانی و ..) را گرد هماوردهاست و تلاش مرکز این است که افراد نسل اول از فطرت دینی خود فاصله نگرفته و معارف اسلامی به شکل درست از طریق اهل‌بیت (ّعلیه السلام) به نسل دوم و سوم منتقل شود.

هیئت‌مدیره مرکز را تنی چند از زحمتکشان تشکیل می‌دهند و دکتر سید علی حسینی مدیریت این مرکز را به عهده‌دارند و به‌عنوان رابط فرهنگی و مشاور امور مسلمانان و نماینده جامعه شیعیان در سوئیس انتخاب‌شده‌اند.

مرکز امام علی (علیه السلام)  ایالت تیچینو مستقل و مردمی است و به‌عنوان مرکز عام‌المنفعه شناخته و ثبت گردیده است. مرکز امام علی (علیه السلام) لوگانو از بین حدود ۹۰ مرکز دینی و فرهنگی به‌عنوان پایگاه گفتگو انتخاب در سطح فدرال انتخاب گردیده و تنها مرکز تشیع عضو این پایگاه می‌باشد.

همچنین مرکز امام علی (علیه السلام)  ایالت تیچینو عضو سازمان IRAS COTIS می‌باشد؛ این سازمان جوامع مذهبی و سازمان‌های جامعه مدنی را در چارچوب گفتگوی مذهبی در سوئیس گرد هم آورده.

مرکز امام علی (علیه السلام)  ایالت تیچینو  عضو کنفدراسیون سازمان‌های اسلامی سوئیس می‌باشد در ایالت نیز عضو اصلی کانون سمن‌های ایالتی است.

مرکز ضمن تلاش برای تبلیغ و نشر معارف دینی و شعائر اسلامی و گسترش و تعمیق آموزه‌های دینی و فرهنگی جهت حفظ و تقویت هویت اسلامی می‌کوشد و با توجه به چند فرهنگی و زبانی بودن جامعه سوئیس زمینه‌های انسجام میان مسلمانان را در اولویت قرار داده و در ایجاد روحیه مشارکت هر چه بیشتر میان مسلمانان برای فعالیت‌های دینی؛ فرهنگی؛ اجتماعی می‌کوشد هر چه‌بهتر اسلام را به غیرمسلمانان معرفی نماید.

در راستای تحقق اهداف خود برنامه‌های متعدد و متنوعی را برگزار می‌نماید که برخی از این اقدامات به شرح زیر است.

فعالیت‌های مرکز:

 1. همایش اسلام؛ دموکراسی و سیاست با همکاری مرکز فرهنگی اسلامی امام علی (علیه السلام) لوگانو و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه لوگانو
 2. برگزاری پیش همایش کنفرانس جاودانگی نفس با همکاری مرکز فرهنگی اسلامی امام علی (علیه السلام) لوگانو و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه پالرمو ایتالیا
 3. برگزاری نشست در کنفرانس‌های مرتبط با مسلمانان ؛ ماندد نشست بررسی علل و عواقب ممنوعیت برقه و نقاب در ایالت تیچینو سوئیس
 4. برگزاری کنفرانس با عنوان پوشش و تاثیر فرهنگ کشورها بر آن با همکاری مرکز و کلیسای فایمای کیاسو و دیگر مرکز اسلامی
 5. برگزاری نشست جنگ رسانه‌ای غرب در ایجاد اسلام هراسی
 6. برگزاری کنفرانس بهداشت و سلامت از دیدگاه امام صادق (علیه السلام) در دانشگاه لوگانو با همکاری مرکز و نمایندگی اتباع بیگانه در ایالت
 7. برگزاری جلسات آموزشی ( جلسات۱۴ گانه) در مدارس راهنمایی و دبیرستان
 8. برگزاری جلسات سخنرانی بین ادیانی در مدارس ( محورهای امور اعتقادی؛ محور امور اخلاقی؛ محور امور فرهنگی)
 9. شرکت و سخنرانی در کنفرانس با موضوع ادیان و هویت یکسان در دانشگاه الهیات لوگانو
 10. شرکت در نشست تخصصی تأسیس پارلمان مسلمانان در دانشگاه لوتزرن سوئیس
 11. دارای مقام مشورتی در شورای حقوق بشر سازمان ملل ژنو -ـ سوئیس و شرکت مداوم در نشست‌های اقلیت‌ها در سازمان ملل
 12. تعامل و همکاری با مراکز دیگر دینی و فرهنگی و حمایت از راه‌اندازی و تأسیس دیگر مراکز شیعی در سوئیس
 13. برگزاری دوره‌های آموزشی زبان فارسی
 14. درزمینهٔ دینی ( نماز جماعت روزانه؛ مراسم دعا و نیاش هفتگی؛ مراسم سوگواری ائمه (علیهم السلام)؛ جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ دینی و احکام )
 15. برگزاری و شرکت در راهپیمایی عاشورا در سوئیس
 16. هماهنگی و اعزام مبلغ به مراکز اسلامی شیعی سوئیس
 17. درزمینهٔ ورزشی (شنا؛ فوتبال؛ کوه‌نوردی؛ پیاده‌روی و …)
 18. خدمات ازدواج و طلاق ؛ مشاوره ..
 19. ارتباط با احزاب و گروهای سیاسی و شرکت در گردهمایی‌های آنها
 20. این مرکز دارای کتابخانه‌ای است که برای مطالعه عموم مردم باز می‌باشد و یکی از کارهای آن ارسال کتب به کتابخانه‌ای عمومی و تخصصی شهر جهت استفاده محققین است.
 21. یکی دیگر از اقدامات مرکز امام علی (علیه السلام)  ایالت تیچینو  معرفی کتب تشیع در نمایشگاه‌ها و میزهای کتابی است که در طول سال برگزار می‌شود.
 22. تفاهم‌نامه مشترک با دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی از دیگر زمینه‌های فعالیت این مرکز می‌باشد.