مجمع احیای فرهنگ اسلامی، تشکّلی پژوهشی، آموزشی و علمی می‌باشد که در سال 1367 تحت اشراف حضرت علّامه شیخ محمّد باقر محمودی رحمة الله تأسیس شده است.

رسالت این مرکز از همان ابتدا احیای نسخ خطّی و آثار مکتوب مربوط به اهل‌بیت علیهم‌السلام به ویژه مناقب و فضایل ایشان بوده است.

این مرکز که با هدف ارائه خدمات برای دسترسی آسان محققان به نسخه‌های عکسی و خطی در داخل و خارج از ایران تأسیس شد، دارای بخش‌های مختلفی است که فعالیت‌های آن بر عهده دو گروه کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی و تصحیح و احیای آثار است.

گروه های پژوهشی:

مرکز احیای آثار اسلامی عمدتاً در دو زمینه مکمل یکدیگر فعالیت می‌کند:

  1. گروه کتاب‌شناسی و نسخه‌­شناسی؛ در این گروه، میراث مکتوب شیعه، بازشناسی شده و به گونه­‌ای نظام­‌مند تدوین می‌گردد.
  2. گروه تصحیح و احیای آثار؛ این بخش عهده‌دار بازسازی و ارائه متون اصلی تفکر شیعی است و با نظر به آینده و نیاز محققان و دین‌پژوهان، در پی تصحیح انتقادی و نشر آثار عالمان شیعه، در قالب مجموعه ‌آثار شخصیت‌ها و متفکران شیعه (موسوعه اعلام شیعه) و مجموعه ‌آثار موضوعی تخصصی (آثار موضوع‌ محور) و نیز تک‌نگاری‌­ها (آثار محتوا‌ محور) است

ورود به مرکز احیای آثار اسلامی

اهداف:

  • اطلاع‌رسانی نسخه‌های خطی و عکسی
  • تهیه، تدوین و چاپ فهرست نسخه‌های خطی مرکز و نسخه‌های عکسی جمع‌آوری شده از کتابخانه‌های مختلف جهان
  • ارائه کتاب‌های مرجع به صورت قفسه باز به محققان
  • ایجاد تسهیلات در اخذ نسخه‌های خطی و عکسی.

فعالیت‌های این مرکز در سه قسمت خلاصه می‌گردد که عبارتند از:

  1. قسمت عکس‌ها: عکس‌هایی از کتاب‌های مهم موجود در ایران بر روی میکرو فیلم‌ها و ورق معمولی به چاپ رسیده تا به آسانی قابل دسترسی باشد.
  2. قسمت خطی: تهیه بیش از نهصد کتاب خطی که این کتب خطی در علوم مختلف بوده و فهرست اسامی این کتاب‌ها در دو جلد تهیه گردیده و جلد اول آن به چاپ رسیده است.
  3. قسمت حَجَری: خیلی از کتب کمیاب و مهم هنوز به صورت چاپ سنگی موجود است که امیدی به چاپ مجدد آن‌ها نیست و برای تأمین احتیاجات محقق برای رسیدن به آنها این مرکز تصمیم به ایجاد قسمتی خاص در این مورد نمود که دارای ترتیب خاص خود است و فهرست این قسمت در حال چاپ می‌باشد.

بخشی از فعالیت‌ها

مرکز احیای میراث اسلامی با بهره­‌گیری از محققان و تصحیح انتقادی متون، تا کنون آثار مهمی را تحقیق و در قالب صد جلد کتاب منتشر کرده است که هجده اثر از آثار این مرکز در جشنواره‌های علمی کشور از جمله کتاب سال کشور و کتاب سال حوزه برگزیده و تقدیر شده است. نخستین کارهای تحقیقی این مرکز شامل تحقیق و نشر آثار دانشمندانی چون علامه حلی، شهید اول، شهید ثانی، ملا مهدی نراقی، ملا احمد نراقی و فیض کاشانی است.