بنیاد بعثت‌ ، مؤسسة‌ خیریة‌ فرهنگی‌، آموزشی‌ و تبلیغاتی‌ در حوزه معارف‌ اسلامی‌ بویژه‌ مذهب‌ شیعه اثناعشری‌ است‌ که‌ به‌ شکل‌ غیرانتفاعی‌ اداره‌ می‌شود.

سابقه شکل‌گیری‌ این‌ نهاد به‌ سالهای‌ پیش‌ از انقلاب‌ برمی‌گردد. فعالیتهای‌ بنیاد بعثت‌ در آن‌ هنگام‌ به‌شکل‌ غیررسمی‌ و با پوشش‌ کتابخانه بزرگ‌ اسلامی‌ انجام‌ می‌شد، که‌ زیرنظر حاج‌ شیخ‌ عباسعلی‌ اسلامی‌ تأسیس‌ شده‌ بود.

این‌ کتابخانه‌ مرکز فعالیتهای‌ گوناگون‌ فرهنگی‌، خدماتی‌ و انقلابی‌ بود به‌ نحوی‌ که‌ در سالهای‌ تکوین‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ صورت‌ یکی‌ از مراکز نشر اعلامیه‌ها و تکثیر نوارهای‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) درآمده‌ بود.

پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، بنیاد بعثت‌ در آبان‌ 1358 به‌طور رسمی‌ آغاز به‌ کار کرد و در اوایل‌ 1362 ش‌ به‌عنوان‌ مؤسسة‌ خیریه غیرانتفاعی‌ به‌ ثبت‌ رسید.

در سالهای‌ نخست‌ پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ بنیاد بعثت‌ به‌ تأسیس‌ سازمان‌ حمایت‌ اسلامی‌ و بنیاد ازدواج‌ همت‌ گماشت‌. این‌ بنیاد در زمان‌ جنگ‌ ایران‌ و عراق‌، «ستاد جنگ‌ و نوسازی‌» و «جمعیت‌ امدادرسانی‌» را برای‌ کمک‌ به‌ جبهه‌های‌ جنگ‌ تأسیس‌ کرد.

فعالیتهای‌ فرهنگی‌، آموزشی‌ و تبلیغاتی‌ بنیاد بعثت‌ در بخشها و واحدهای‌ ذیل‌ سازماندهی‌ شده‌ است‌: تحقیقات‌ اسلامی‌، روابط‌ بین‌الملل‌، کودک‌ و نوجوان‌، و مؤسسة‌ توسعة‌ همکاری‌ با افریقا که‌ با هدف‌ ترویج‌، تبلیغ‌ و نشر معارف‌ اسلامی‌ در افریقا در 1370 ش‌ آغاز به‌کار کرد.

بنیاد بعثت‌ غیر از واحدهای‌ تحت‌ پوشش‌ خود، چند مؤسسه‌ نیز دایر کرده‌ است‌ که‌ فعالیت‌ مستقل‌ دارند. این‌ مؤسسات‌ عبارت‌اند از: مؤسسة‌الزهراء سلام‌الله‌ علیها، مؤسسة‌الحسین‌ علیه‌السلام‌، و جمعیت‌ مسجدسازان‌

**
صندوق پستی : ۱۵۸۱۷۴۹۶۱۱
تلفن : ۸۸۸۳۱۴۰۷ ، ۸۸۸۲۲۳۷۴ ، ۸۸۸۳۱۴۰۴

پست الکترونیکی : bonyadebeasat@gmail.com

وب سایت : http://www.bonyadebasat.ir
دورنگار : ۸۸۳۲۵۴۶۴

بنیاد بعثت دارای واحدهای مختلفی به شرح زیر است:
تحقیق و پژوهش
ترجمه و نگارش
چاپ و نشر
روابط بین الملل
کودکان و نوجوانان
واحد تحقیقات این بنیاد، در سالهای فعالیت خود در تهران موفق شد آثار زیادی را تحقیق و منتشر کند.
این واحد به امید بهره گیری از امکانات تحقیقی حوزه علمیه و استفاده بیشتر از تجربیات محققین آن، در اواخر سال 67 به شهر قم انتقال یافت.و اکنون با بهرهگیری از تلاش بیش از سی نفر از محققین تلاشگر به فعالیت خود ادامه میدهد.
در شهر قم، مؤسسات فرهنگی و بنیادهای علمی زیادی است که در احیاء تراث میکوشند، اما اغلب تلاش آنان بر محور فقه و اصول است.از این رو توجه خوب واحد تحقیقات بنیاد بعثت به مواریث قرآنی و احیاء تفاسیر کهن، در خور تقدیر است.
واحد تحقیقات این بنیاد، بخشی دارد به نام«احیاء کتب تفسیری»، که در آن توجه خاصی بر روی تفاسیر مورد مراجعه حوزههای علمیه و دانش پژوهان اسلامی میشود.
تفسیر«برهان»مرحوم بحرانی از اولین تفاسیری بود که مورد توجه این بخش قرار گرفت و اقدام به تصحیح، تحقیق و استخراج احادیث آن از منابع شیعی گشت.این تفسیر که در گذشته در چهار جلد با چاپ سنگی منتشر شده است، مراحل پایانی تحقیق و تصحیح را میگذراند و در ده جلد منتشر خواهد شد.
در این واحد، تفاسیر دیگری نیز در دست تحقیق و پژوهش است از آن جمله:
1-تفسیر«مرآة الانوار»مرحوم ابالحسن اصفهانی عاملی نباتی.از این تفسیر در گذشته فقط مقدمه آن به عنوان مقدمه تفسیر برهان، چاپ شده است، در حالی که مرآة الانوار، تفسیر مستقلی است که بعد از پایان تحقیق و تصحیح منتشر خواهد شد.
2-تفسیر«الهدایة القرآنیة فی الولایة الامامیة».این تفسیر، در استفاده از آیات قرآنی درباره ولایت ائمه-ع-شیوه ای نو و جذاب دارد.
3-تفسیر«آلاء الرحمن»مرحوم شیخ جواد بلاغی.این تفسیر که متأسفانه ناقص مانده است و تا سوره نساء بیشتر نیست میتواند یکی از بهترین تفسیرهایی باشد که چگونگی ورود به عالم فهم و تفسیر قرآن را مینمایاند.مرحوم شیخ جواد بلاغی در همین تفسیر کوتاه، ثابت کرده است که استاد کمنظیری در تفسیر است.
4-تفسیر«نفحات الرحمان فی تفسیر القرآن»مرحوم شیخ محمد نهاوندی خراسانی.بخش عظیم این تفسیر، استفاده از روایات است و در پایان هر روایت، آرای خود مفسر، ذکر شده است.
البته این بخش، تمامی تفاسیر کهن شیعی را در دستور کار خود دارد که از خدای منان، امید توفیق برای تحقیق و انتشار آن را داریم.
بخش احیاء کتب تفسیر، مصمم به نشر«مجمع التفاسیر» است که در آن، هر یک از سورههای قرآن از یکی از تفاسیر بزرگ انتخاب میشود و به این گونه نمونهای از مشی تفسیری و آراء قرآنی بزرگان در کنار هم میآید.
بخش دیگر واحد تحقیقات این بنیاد، بخش«احیاء کتب» است.این بخش، به احیاء آثاری که در خصوص زندگانی و احوالات ائمه-ع-و عترت پیامبر اکرم است، توجه خاصی دارد و در این زمینه، تلاش میکند.در این بخش نیز آثار زیادی مراحل تصحیح و تحقیق را میگذراند از آن جمله:
1-دلایل الامامة:طبری
2-الرجعة:شهید استرآبادی
3-مصباح الانوار:هاشم بن محمد که یکی از منابع اصیل کتاب بحار الانوار است.
4-الثاقب فی المناقب:عماد الدین طوسی از قرن ششم هجری است.
5-التتمة فی تواریخ الائمة:حسینی عاملی از قرن یازدهم که در آن زندگانی ائمه به صورت خلاصه آمده است.
6-کنز المطالب و بحر المناقب فی فضایل علی ابن ابی طالب:ولی الله حسینی رضوی
7-علی ولید الکعبه:اردوبادی
8-الافصاح:مرحوم شیخ مفید که یک کتاب کلامی است، که به یاری حق تا مراسم بزرگداشت ایشان آماده میشود
9-کفایه:خرازی قمی
10-بشارة المصطفی:ابن جریر طبری
11-ذخایر العقبی:احمد بن عبد الله طبری
همچنین کتاب مجمع البحرین و تاریخ یعقوبی نیز در حال تحقیق و تصحیح است.
در واحد ترجمه بنیاد بعثت، فعالیت خوبی در زمینه ترجمه صورت گرفته است و کتابهای زیادی از فارسی به زبانهای دیگر برگردانده شده است، از جمله:
عربی 96 کتاب
انگلیسی 50 کتاب
فرانسه 11 کتاب
اردو 11 کتاب
ترکی استانبولی 5 کتاب
سواحلی، یک کتاب
اکنون نیز این واحد مشغول ترجمه تفسیر نمونه و کتابهای آقای فلسفی است.
واحد چاپ و انتشار بنیاد بعثت به انگیزه فعالیت در زمینههای تربیتی، اعتقادی، اخلاقی، تاریخی و احکام، اقدام به چاپ و انتشار کتابهای زیادی به دوازده زبان کرده است.
مجموعه انتشارات این بخش بیش از پانصد کتاب است. کمیت و کیفیت خوب موضوعات منتشره، عنوان ناشر نمونه را در نمایشگاه بین المللی کتاب سال 68 از آن این واحد ساخت. هم اکنون بیش از هزار جلد آثار خوب نیز در دست تدوین و تنظیم و حروف چینی است که به زودی منتشر خواهد شد.
واحد روابط بین الملل بنیاد بعثت، ضمن هماهنگی با دیگر مؤسسات تحقیقاتی و علمی در دنیا و ایجاد رابطه فرهنگی به نشر معارف شیعی میپردازد و با اعزام مبلغ و ارسال کتاب در این زمینه، فعال است.
بنیاد بعثت با اعتقادی که به ضرورت پرورش نسل جوان دارد، واحد کودکان و نوجوانان را پیافکند.این واحد با دعوت از نویسندگان و نقاشان گروههای سنی مختلف کودکان و نوجوانان، در عرضه معارف اسلامی فعالیت می کند.آثار منتشر شده در این گروه، همزمان به 9 زبان دیگر ترجمه و به همراه متن فارسی آن منتشر میگردد.
واحد نمایشگاه و فروشگاه کتاب این بنیاد، با اعتقاد به ضروت یک سیستم فعال و کارآمد در امر توزیع کتاب، به برپایی نمایشگاه و فروشگاه کتاب همت گماشته است، و هم اکنون فروشگاهها و نمایشگاههایی در داخل و خارج از کشور دایر کرده که رو به گسترش است.مراکز نشر و عرضه بنیاد بعثت تاکنون در تهران، مشهد، قم، اصفهان، بندرعباس، ساری، قرچک ورامین، و بیروت فعالیت چشمگیری دارند.