موسسه ابن سینا از سال 1375 در شهر سارایوو پایتخت کشور بوسنی وهرز گوین تاسیس و راه اندازی شد و هدف اصلی این موسسه مطالعه و پروهش در حوزه علوم انسانی و گسترش تعاملات علمی پروهشی و فرهنگی میان اندیشمندان و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران و منطقه بالکان است.

فعالیت‌های این موسسه در قالب چهار مرکز فلسفه و عرفان؛ فرهنگ و تمدن؛ زبان وادبیات فارسی و مرکز مطالعات بالکان اجرا می‌شود.

هدف اصلی این مؤسسه مطالعه و پژوهش در حوزه علوم انسانی و گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فرهنگی میان اندیشمندان و مراکز علمی تحقیقاتی ایران و منطقه بالکان است.

این مؤسسه تاكنون 45 جلد كتاب را به صورت مستقل و 50 جلد كتاب نیز به صورت مشاركتی با سایر مراكز علمی و دانشگاهی منطقه بالكان تألیف، ترجمه و منتشر كرده است.

دو فصلنامه نیز در مؤسسه این سینا تهیه و منتشر می شود؛ فصلنامه نخست كه 21 سال سابقه دارد و 73 شماره از آن تاكنون منتشر شده كه ‘نشانه های زمان’ نام دارد و از جایگاه ممتازی در حوزه علوم انسانی در منطقه بالكان برخوردار است.

«فصلنامه دوم ‘سیاست و روابط بین الملل’ نام دارد كه به صورت دیجیتال منتشر می شود و از سال گذشته تا كنون 4 شماره از آن به چاپ رسیده است.»

 

 

از مهمترین و برجسته ‌ترین آثار مؤسسه می‌توان به ترجمه و چاپ دیوان حافظ و تألیف فرهنگ فارسی بوسنیایی اشاره كرد كه هر دوی آنها برنده جایزه جهانی كتاب سال در ایران شدند.

فعالیت های اجرایی مؤسسه نیز در پنج زیر مجموعه انجام می گیرد:

اداری و مالی

  • ارتباطات:

سايت (www.ibn-sina.net) به زبان بوسنيايي و فارسی، زمینه ی ارتباطات و اطلاع رسانی مؤسسه را برای عرضه محصولات خود مهیا نموده است.

  • چاپ و انتشارات:

پی گیری امور تألیف، ترجمه، ویراستاری، طراحی، چاپ و انتشار کتاب، مقاله و بروشور

دبيرخانه‎ همايش ها و ميزگردها:

وظیفه برنامه‎ريزي و سازمان دهي همايش ها و ميزگردهاي مراكز علمي را برعهده دارد. ایجاد و توسعه ارتباطات بین مؤسسه با سایر نهادهای علمی در بالکان و سایر کشورها، از وظایف این دبیرخانه می باشد.

  • کتاب خانه:

مؤسسه، دارای کتاب خانه ای با بیش از پنج  هزار جلد کتاب در زمینه ی ایران شناسی، فلسفه، عرفان، علوم اسلامی، تاریخ و تمدن، ادبیات فارسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل است. کتاب خانه دارای مراجع و مآخذ مهم در زمینه تصوف، فلسفه اسلامی و ادبیات  فارسی نیز می باشد. استفاده از کتاب خانه برای اساتید، محققین و دانشجویان آزاد است.

گفتنی است شهید رسول حیدری که در میان مردم بوسنی به «شهید رسول» شهرت دارد از نخستین کسانی بود که به یاری مردم مظلوم بوسنی شتافت و پس ازسال‌ها مجاهدت و تلاش در راه حق، در نوزدهم خرداد سال 1372 به شهادت رسید.

مردم بوسنی به پاس قدردانی از تلاش های شهید رسول حیدری در دفاع از مسلمانان بوسنی یادمانی برای گرامی داشت یاد و خاطره این شهید بنا کرده‌اند.

موسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو