قبل از تصویب:

واحد اولّیۀ دانشگاه باقرالعلوم(ع) در پی رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۳۶۳، به منظور بالا بردن سطح آگاهی ­های سیاسی طلاب در زمینه ­های جهان اسلام، ایران و روابط بین الملل شروع به کار نمود. به دنبال درک و پذیرش ضرورت تربیت محقق سیاسی، واحد فوق، اقدام به برگزاری دوره­ های آموزشی کوتاه مدت عمومی و تخصصی نمود؛ و با انجام بررسی­ های کارشناسی و اخذ نظرات استادان حوزه و دانشگاه، در سال ۱۳۶۴ اقدامات اولیه به منظور ثبت مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم(ع) را آغاز نمود.

سال ۱۳۶۶ با تلاش دلسوزانه مسئولان، دوره­ های آموزش سیاسی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به نحو منسجم ­تری شروع شد. این اقدام عملی و مؤثر با استقبال فراوان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم مواجه گردید و دوره­ های آموزش سیاسی با برنامه ­ریزی جدیدی توسعه پیدا کرد.

این دوره ­های آموزشی که شرط اساسی پذیرش در آن اشتغال به دروس حوزوی و داشتن دیپلم متوسطه بود، بر اساس واحدهای رسمی مصوب وزارت فرهنگ و آموزش عالی و توسط استادان مجرب و اعضای هیئت علمی مدعو از حوزه ­های علمیه و دانشگاه ­های معتبر، آغاز به کار کرد.

از ابتدای تأسیس این دوره­ ها، سعی بر این بود که اعضای هیئت علمی با سابقه و متعهد از مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی، برای همکاری در تدریس و تکمیل کادر هیئت علمی دعوت شوند. مؤسسه در این دوره موفقیت‌های چشمگیری را به دست آورد.

ورود به دانشگاه باقرالعلوم

بعد از تصویب: دوره ­های آموزش طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در رشته علوم سیاسی، به طور منظم تا سال ۱۳۷۰ ادامه یافت. سپس هیئت مدیره دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مقدمات ثبت مؤسسه را فراهم نمود؛ که با همکاری صمیمانه وزارت محترم فرهنگ و آموزش عالی، سرانجام در جلسه مورخ ۷/۸/۱۳۷۰ موفق به کسب موافقت اصولی از شورای محترم گسترش آموزش عالی کشور شد. شورای محترم گسترش در مورخه ۲۱/۱/۱۳۷۱ ضمن تصویب «مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم(ع)»، موافقت اصولی خود را با گسترش فعالیت­ های آموزشی و پژوهشی مؤسسه در رشته های علوم انسانی ابلاغ نمود. در پی، چارچوب سازمانی مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم(ع) در جلسه ۳/۱۱/۱۳۷۲ به تصویب رسید.
نظر به ضرورت گسترش فعالیت­های آموزشی علوم انسانی ـ اسلامی و توسعه کمی و کیفی تربیت طلاب فاضل در سال ۱۳۸۴ طرح اولیه تبدیل مؤسسه به دانشگاه تدوین گردید. پس از مکاتبه با وزارت علوم، تحقیقات وفن­آوری در نهایت در مورخ ۱۳/۱۲/۱۳۸۴ شورای گسترش آموزش عالی با ارتقای مؤسسه به دانشگاه باقرالعلوم(ع) موافقت نمود.
پیش­نویس بیانیه مأموریت و سیاست­های آموزشی
بیانیه مأموریت شکل دهنده اهداف، راهبردها و برنامه­ های عملیاتی است، و محقق شدن آن شاخصی برای چشم‌انداز دفتر می­ باشد.
کمیته کارشناسی شورای آموزشی دانشگاه و معاونت آموزش دفتر تبلیغات اسلامی، بر اساس منابع ارزش­مند و مفید زیر؛ و با دقت نظر در مباحثات و جلسات متعدد، چارچوب اولیه بیانیه مأموریت آموزشی را تدوین نموده است. امید واثق داریم این بیانیه مأموریت بتواند به عنوان یک سند معتبر گامی مؤثر در جهت مدیریت استراتژیک آموزش دفتر باشد:
۱. دیدگاه ­ها و رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره)؛ ۲. احکام، دیدگاه­ ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)؛ ۳. بیانیه مأموریت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛ ۴. دیدگاه ­ها و نظرات اعضای محترم هیئت امنا و مدیران عالی دفتر؛ ۵. مستندات مربوط به چشم ­انداز ۲۰ ساله نظام و برنامه چهارم توسعه در بعد فرهنگی و آموزشی؛ ۶. مستندات مربوط به رسالت و بیانیه مأموریت حوزه علمیه قم؛ ۷. دیدگاه ­ها و نظرات صاحب نظران و کارشناسان حوزوی و دانشگاهی
تلفن : ۳۲۱۳۶۰ - ۰۲۵