• 0
  • 0
  • 49

رییس جمهور فدرال آلمان: آلبوم«شهید عشق» ما را به بررسی عمیق‌تر باورهای دینی شیعیان ترغیب می‌کند

فرانک والتر اشتاین مایر رییس جمهور فدرال آلمان با اشاره به آلبوم«شهید عشق» گفت:این مینیاتورها یک نگرش هنری بسیار جالبی را در این موضوع ارائه داده و از طرف دیگر، بررسی عمیق تر تاریخ و باورهای دینی در منطقه شما را برای ما تشویق و ترغیب می کند».


ضرورت تبیین محیط ژئوپلتیک تشیع نزد مقامات سایر کشورها و با اغتنام از ظرفیت تولیدات و فعالیتهای فرهنگی یکی از ابزارهای دیپلماسی عمومی می تواند باشد. در یکی از تازه ترین نمونه های آن  آلبوم مینیاتورهای حماسه حسینی که از سوی انتشارات اسلامیکا و حمایت  شعبه آلمان موسسه آل البیت(ع) انتشار یافته است. از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ج اا  همراه نامه ای با محتوای ذیل به مقامات آلمانی اهدا شده است:

«رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان مایل است یادآوری نماید دنیای تشیع و شیعیان، سومین جمعیت بزرگ در میان مذاهب اسلامی بشمار می آیند که تمرکز و پراکندگی آنها در کشورها و مناطقی چون جمهوری اسلامی ایران، عراق، آذربایجان، لبنان، سوریه، افغانستان، پاکستان، مناطق شرقی عربستان، بحرین، شرق و جنوب ترکیه، مرکز و جنوب هند (حیدرآباد)، مرکز آسیای مرکزی و شمال آفریقا قابل مشاهده است. مهمترین حماسه تاریخی شیعیان «عاشورا در کربلا» بشمار می آید که با شهادت نوه پیامبر اسلام توسط خلیفه اموی شام روی داده است. این حماسه تاریخی به همان میزانی که هویت شیعی را نمایندگی می کند به صورت همزمان پنجره ای را برای گفتگو میان شیعیان با سایر طریقتها و شعب مذاهب اسلامی چون صوفیان، علویان، حنفی ها و شافعی که عمیقاً به خاندان پیامبر اسلام دلبسته هستند می گشاید. آلبوم پیوست گزارش تصویری درباره حماسه امام حسین(ع) در سبک مینیاتور ایرانی –  خراسانی است که صرفاً برای مخاطب آلمانی نشر شده است. خالق این اثر یک هنرمند حنفی مذهب ازبک (اهل سنت) شاه محمود محمدجانف می باشد. با امید که این نسخه بتواند تصویری جذاب را از موضوع ارائه کند، اجازه می خواهیم نسخه ای را برای آن مقام محترم تقدیم داریم».

 

در یکی  از واکنشهای جالب توجه مایا یورسیس  مدیر دفتر ریاست جمهور آلمان با ارسال پاسخی ضمن قدردانی و اشاره به رویت کتاب توسط ریاست جمهور آلمان درباره این اثر طی مکاتبه ای دیدگاه عالیترین مقام سیاسی جمهوری فدرال آلمان را چنین بیان داشته است:

«رییس جمهور فدرال آلمان، جناب آقای فرانک والتر اشتاین مایر صمیمانه از جهت ارسال یک نسخه از کتاب بسیار جالب «شهید عشق، آلبوم تصویری چهل مجلس مینیاتور از قیام عاشورا» و نامه ی دوستانه 13 سپتامبر  قدردانی می کند. شخص ایشان از من درخواست نمودند که پاسخگوی نامه ی شما باشم؛ که این امر امروز برای من میسر گردید. سپاس شخص رییس جمهور و قدردانی اینجانب تقدیم می گردد».

پیشتر نیز مشاور  عالی وزیر مشاور در امور فرهنگ و رسانه آلمان  بعنوان مهمترین مرجع فرهنگی و هنری آلمان درباره دریافت این اثر متنی دیگر را برای کارگزاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آلمان ارسال داشت که محتوای آن هم چنین است : « از شما ممنونم جهت ارسال نامه معرفی و اثر آلبوم شهید عشق مرتبط درباره حماسه [امام] حسین[ع] که برای وزیر دولت در امور فرهنگ و رسانه نگاشته و ارسال داشتید. این مینیاتورها یک نگرش هنری بسیار جالبی را در این موضوع ارائه داده و از طرف دیگر، بررسی عمیق تر تاریخ و باورهای دینی در منطقه شما را برای ما تشویق و ترغیب می کند»

 

 

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × یک =