• 0
  • 0
  • 89

وبینار «بایسته‌های پژوهشی حضرت ابوطالب علیه السلام» برگزار شد/ مهلت ارسال آثار تا ۳۰ بهمن ۹۹

وبینار «بایسته‌های پژوهشی حضرت ابوطالب علیه السلام» برگزار شد/ مهلت ارسال آثار تا ۳۰ بهمن ۹۹

دبیرخانه همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام اولین نشست تخصصی همایش بین المللی ابوطالب علیه السلام را در قم برگزار کرد.


اولین نشست تخصصی همایش بین المللی حضرت ابوطالب علیه السلام صبح امروز در قالب وبینار و با موضوع بایسته های پژوهشی حضرت ابوطالب برگزار شد.

بر اساس این گزارش در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مرتضی العاملی به بیان مطلب پرداخت و گفت: حضرت ابوطالب(ع)، عموی پیامبر(ص) شخصیتی بسیار والا داشته اند که تاریخ به او ظلم کرد و بسیاری از مسائلی را که باید در مورد این شخصیت مورد غفلت قرار داد.

وی افزود: وی گفت: شخصیت حضرت ابوطالب(ع) باید در دو برهه زمانی قبل و بعداز اسلام بررسی شود؛ در قبل از عام الفیل، تولد ابوطالب و دوران کودکی و نوجوانی و جوانی وی قابل بررسی است.

مسئول مؤسسه سیره پژوهی و اندیشه های اسلامی، گفت: باید دید آیا حضرت ابوطالب(ع) فقط با زبان به کمک پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آمدند و یا در راه دفاع از ایشان و اسلام شمشیر هم به دست گرفتند و از جان نیز گذشتند.

وی همچنین به ارائه موضوعات پیشنهادی در جهت ابوطالب پژوهی پرداخت و گفت: موضوعاتی از قبیل ابوطالب فی القرآن الکریم، نامگذاری حضرت محمد صلی الله علیه و آله به احمد از سوی ابوطالب، استسقاء توسط ابوطالب، لباس و ویژگی های ظاهری حضرت ابوطالب علیه السلام، ابوطالب در حبشه، اخلاق ابوطالب و صبر او بر سختی ها و همچنین تاریخ با ابوطالب و بعد از ابوطالب قابل پژوهش هستند.

دکتر علیرضا هَزار در ادامه این نشست به بیان سیر ابوطالب پژوهی در طول تاریخ پرداخت و گفت: در روایاتی که در میراث حدیثی امامیه آمده است دیده می شود بارها و بارها در طول تاریخ در مورد ابوطالب علیه السلام تحقیق و پرسش صورت گرفته است.

وی عنوان داشت: از ابتدای دوران شیخ مفید تک نگاری در مورد جناب ابوطالب آغاز شد؛ خود شیخ مفید رساله ای در باب این شخصیت نوشته است.

علیرضا هَزار گفت: کتاب «الحجة علی الظاهر الی التکفیر ابوطالب» نوشته سید فخار است که روایات بسیاری در مورد ابوطالب در آن آمده، تا سالیان سال به عنوان منبع ابوطالب پژوهی محسوب می شده و دردوران صفویه در کتاب بحارالانوار از روایات آن تعداد زیادی آمده است.

وی تصریح کرد: در دوران بعداز صفویه در کتاب الغدیر، جلد ششم آن علامه امینی به خوبی به جناب ابوطالب می پردازند.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: پس از علامه امینی مرحوم علامه مرتضی العاملی با قوت در مورد حضرت ابوطالب علیه السلام قلم زدند.

وی در پایان به بیان موضوعاتی در زمینه ابوطالب پژوهی پرداخته و موضوعات زیر را جهت تحقیق و پژوهش پیشنهاد داد:

۱. اختلاف رأی در ایمان ابی طالب

۲. معرفی المان  و نقش المانی و نمادی ابوطالب در تفکر امامیه و کارکردهای آن در طول تاریخ

۳. ابوطالب در اشعار شاعران پارسی گو

۴. منشورسازی یا گزاره نگاری دیوان شعر ابوطالب

۵. ابوطالب در زیارات معصومان

۶. فقه الحدیث روایات حول حضرت ابوطالب

۷. شافع و مشفَّع بودن حضرت ابوطالب علیه السلام

پاسخ به برخی مسائل فقهی با کمک تاریخ سیره حضرت ابوطالب امکان پذیر است

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مرتضی العاملی نیز با اشاره به شخصیت والای او و غفلت تشیّع از پرداختن به این شخصیت نمونه در تاریخ اسلام گفت: حضرت ابوطالب، عموی پیامبر شخصیتی بسیار والا داشته اند که تاریخ به او ظلم کرد و بسیاری از مسائلی را که باید در مورد این شخصیت مورد غفلت قرار داد.

وی افزود: این شخصیت باید در عمق وجدان انسانی نفوذ پیدا کند؛ شخصیت ابوطالب را از ایمان وی در برخی برهه هایی از صدر اسلام همچون دوران شعب ابی طالب می شناسیم.

مسئول مؤسسه سیره پژوهی و اندیشه های اسلامی خاطرنشان کرد: اما اینها اطلاعات ناقصی است و نیاز است بیشتر در مورد این شخصیت بزرگ پژوهش و تحقیق شود.

وی گفت: شخصیت حضرت ابوطالب(ع) باید در دو برهه زمانی قبل و بعداز اسلام بررسی شود؛ در قبل از عام الفیل، تولد ابوطالب و دوران کودکی و نوجوانی و جوانی وی قابل بررسی است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مرتضی العاملی افزود: باید بررسی شود که ایشان در دوران جوانی در چه جنگ هایی شرکت داشته اند و دلیل حضور ایشان در آن ها چه بوده است.

وی اظهار کرد: پاسخ بسیاری از مطالب فقهی را با استفاده از سرگذشت جناب ابوطالب علیه السلام می توان به دست آورد؛ مطالبی در حوزه خمس، ارث و غیره از این قبیل مسائل هستند.

مسؤول موسسه سیره پژوهی و اندیشه های اسلامی گفت: باید دید آیا حضرت ابوطالب فقط با زبان به کمک پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آمدند و یا در راه دفاع از ایشان و اسلام شمشیر هم به دست گرفتند و از جان نیز گذشتند.

وی افزود: پیامبر اکرم بعداز فوت ابوطالب در حدیث استسقاء به ابوطالب اشاره می کنند؛ باید فهمید که این ارتباط از کجا نشأت گرفته است؟

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مرتضی العاملی بیان داشت: حضرت علی علیه السلام می فرمایند: اشعار ابوطالب را بیاموزید و به فرزندانتان آموزش دهید که علم کثیری در آنهاست.

وی در پایان تصریح کرد: در موضوعات مختلفی حول سیره و شخصیت حضرت ابوطالب می توان به تحقیق و پژوهش پرداخت؛ موضوعاتی همچون:

· ابوطالب فی القرآن الکریم

· ابوطالب والقرآن الکریم

· ابوطالب در تفسیر

· نامگذاری حضرت محمد صلی الله علیه و آله به احمد از سوی ابوطالب

· استسقاء توسط ابوطالب

· بحث های نظامی و جنگی در مورد ابوطالب به جهت دفاع از پیامبر اسلام

· چرا تمام فرزندان ابوطالب به اسلام ایمان آوردند و نقش و شیوه ایشان در تربیت آنها

· شفاعت ابوطالب

· احکامی که برای حج وجود داشت و برخی از آنان را ابوطالب پایه ریزی کرد.

· کتمان ایمان از سوی ابوطالب و دلایل آن

· لباس و ویژگی های ظاهری حضرت ابوطالب علیه السلام

· ابوطالب در حبشه

· اخلاق ابوطالب و صبر او بر سختی ها

· تاریخ با ابوطالب و بعد از ابوطالب

در پایان این نشست اعلام شد مهلت ارسال آثار و مقالات علمی تا ۳۰ بهمن ۹۹ می باشد.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهار × چهار =