• 0
  • 0
  • 54

وبینار “رابطه آزادی و قداست دینی” در فیلیپین برگزار شد

وبینار “رابطه آزادی و قداست دینی” در فیلیپین برگزار شد

نشست مجازی بررسی “رابطه آزادی و قداست دینی” به همت رایزنی فرهنگی کشور ایران در مانیل و با همکاری دانشگاه “سانتاتوماس” فیلیپین در مانیل برگزار شد.


به دنبال اهانت اخیر به ساحت مقدس پیامبر اعظم اسلام(ص) در فرانسه که به بهانه آزادی بیان اما در واقع در راستای اسلام‌هراسی و نفرت پراکنی دینی انجام شد و متعاقب فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در محکومیت این توطئه خباثت‌آمیز و پرده برداشتن از نفاق و دورویی برخی سیاستمداران غرب، رایزنی فرهنگی ایران در مانیل بر آن شد تا با همکاری و مشارکت نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی ایران و فیلیپین، موضوع جایگاه آزادی در حوزه مقدسات دینی را مورد گفت‌وگوی علمی قرار دهد.

در این راستا با همکاری دانشگاه کاتولیک سانتاتوماس فیلیپین و انجمن علمی برنامه‌ریزی روابط فرهنگی ـ اجتماعی ایران، نشست مجازی بررسی رابطه آزادی و قداست دینی با حضور و سخنرانی محمود کریمی، از دانشگاه امام صادق(ع) و وال بریلو، از دانشگاه سانتا توماس در بستر زوم و همزمان در فیسبوک برگزار شد.

بونگ بای بادو، استاد دانشکده الهیات دانشگاه کاتولیکی سانتاتوماس مانیل در ابتدای این وبینار، مقدمه‌ای را در چرایی ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در برگزاری این نشست علمی بیان کرد و در ادامه، مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان به تبیین مسئله مورد بحث در سمینار پرداخت.

صبوری اظهار کرد: در طول تاریخ همیشه پیامبران الهی در انجام رسالت خویش مورد انواع هجمه و تهمت قرار داشته‌اند و عده‌ای از آنان هم در این راه کشته شده‌اند ولی توهین به مقدسات دینی که در چند دهه اخیر به نام آزادی بیان صورت می‌گیرد و نمونه اخیر آن را هم در فرانسه شاهد بودیم، عمدتا به دوره پیدایش مدرنیته و عصر خردگرایی و روشنگری برمی‌گردد که عده‌ای از متفکرین و سیاستمداران به تقدس زدایی از دین و ارزش‌های دینی روی آوردند و به نام آزادی و نقد علمی، انواع هجمه‌ها و توهین‌ها را علیه ارزش‌های دینی و فرهنگ و سنت‌های پذیرفته شده ملت‌ها داشتند.

وی بیان کرد: اینگونه ادعاها و سوء استفاده از ارزش‌های انسانی می‌تواند به واکنش متقابل و حتی به رشد افراط گرایی به نام دین بیانجامد؛ مسئله‌ای که موجب شده است جهان امروز سرشار از دین‌هراسی، نفرت پراکنی دینی و جنایات تروریستی شود.

سخنران بعدی، وال بریلو، استادیار دانشکده الهیات دانشگاه سانتاتوماس (یو – اس – تی) مانیل بود که به بیان دیدگاه‌های کلیسای کاتولیک در زمینه قداست دین پرداخت و اظهار کرد: فرانسه به بهانه آزادی و سکولاریسم به دنبال حذف نمادها و هویت دینی است. کلیسای کاتولیک فیلیپین به دنبال واردکردن مقوله احترام به قداست ادیان در قوانین اساسی است.

وال بریلو تأکید کرد: باید بپذیریم که احترام به مقدسات ادیان مسئولیت اصلی ماست و ملزم به احترام به شعائر دیگر ادیان هستیم و اگر این امر محقق نشود، آن وقت تندروی‌ها حاصل می‌شود.

محمود کریمی، استاد الهیات دانشگاه امام صادق(ع) نیز در سخنان خود، آزادی را ارزشی الهی، انسانی و مقدس خواند و خواستار درک معنی و مفهوم آن و جلوگیری از اشتباه فهمی آن با نوع آزادی لیبرالیسم شد.

وی افزود: غرب عقیده دارد، آزادی قداست را نمی‌شناسد و می‌گوید آنچه برای ما قداست ندارد نباید برای شما نیز داشته باشد و از مفهوم آزادی توسط ما به عنوان دگماتیسم یاد می‌کند.

کریمی یادآور شد: اگر مدعیان حتی یک بار قرآن را بخوانند بر اهمیت ارزشی که قرآن برای علم و دانش و دانستن، قائل است آگاه می‌شوند و درک می‌کنند این ارزش‌ها تقلیدی نیست.

در ادامه این وبینار، دیگر اساتید و حاضران در جلسه به بحث و بررسی مطالب مطرح شده پرداختند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 × 4 =