• 0
  • 0
  • 99

کرسی ترویجی «فقر نظریه در سیره پژوهی اهل بیت علیهم السلام» برگزار شد

کرسی ترویجی «فقر نظریه در سیره پژوهی اهل بیت علیهم السلام» برگزار شد

کرسی ترویجی «فقر نظریه در سیره پژوهی اهل بیت علیهم السلام» روز یکشنبه سیزدهم مهرماه، بصورت مجازی برگزار شد.


این کرسی ترویجی یکی از پیش نشست‌های ذیل کنفرانس بین المللی آسیب شناسی مطالعات تاریخ اهل بیت علیهم السلام در دوره معاصر می‌باشد. این کنفرانس در تاریخ هشتم آبان ماه سال جاری به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با همکاری پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام برگزار خواهد شد. حجت الاسلام و المسلمین رمضان محمدی دبیر علمی و دکتر خزائیلی دبیر اجرایی این کنفرانس هستند.
در این کرسی ترویجی، دکتر سعید نجفی‌نژاد دبیر کرسی و دکتر سید علیرضا واسعی، دانشیار پژوهشکده اسلام تمدنی و مؤسس و سردبیر فصلنامه سیره پژوهی اهل بیت علیهم السلام دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی، به عنوان سخنران و ارائه دهنده بحث و دکتر نعمت الله صفری فروشانی، مدیر دانشنامه اهل بیت علیهم السلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در جایگاه ناقد به بحث و بررسی در مورد فقر نظریه در سیره پژوهی اهل بیت علیهم السلام پرداختند.
در ابتدای جلسه، دبیر علمی کرسی ترویجی گفت: بحث سیره پژوهشی و مسائل پیرامونی آن جزو مهمترین مباحث در ارتباط با شناخت شخصیت و زندگانی و علوم اهل بیت علیهم السلام است و البته این تحقیق هم مثل همه عرصه‌های پژوهشی دیگر می‌تواند آسیب‌هایی داشته باشد. با توجه به حساسیت موضوع سیره پژوهی و ضرورت و نیازی که در جامعه امروز ما برای آشنایی با سیره معصومان علیهم السلام احساس می‌شود، نظریه پردازی در این زمینه هم ضرورت خاصی پیدا می‌کند و به نوعی می‌توان گفت که این تئوریسین‌های هر علم هستند که می‌توانند جهت دهنده و هدایت‌گر مسیر تحقیقات در یک حوزه علمی باشند. ایشان سپس از دکتر واسعی خواستند تا نظراتشان را در مورد موضوع این کرسی ترویجی ارائه دهند.
دکتر واسعی در ابتدای سخن عنوان کرد: در بحث سیره پژوهی دچار فقر نظریه هستیم و نظریه‌هایی که تاکنون صادر شده‌اند جوابگوی تحقیق در سیره اهل بیت علیهم السلام نیستند. ما می‌توانیم با سیستم‌های رایج در زمینه علوم انسانی، مطالعات سیره پژوهی را انجام داده و مسائل مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم. اما واقعیت این است که در این زمینه تلاش‌های لازم انجام نشده است. همچنین ایشان به تحول در گفتمان‌های سیره پژوهی اشاره کرده و گفت: این گفتمان‌ها در حال تغییر هستند.
در بخش بعدی این کرسی ترویجی، دکتر صفری که به عنوان ناقد بحث در این جلسه حضور یافته بود، گفت: با بخشی از صحبت‌های آقای دکتر صفری موافق بوده و در بخش‌هایی از آن اختلاف نظر دارد. ایشان گفت: آسیب‌شناسی مطالعات سیره پژوهی یکی از محوری‌ترین مباحث در زمینه سیره پژوهی است و متأسفانه به رغم اهمیت این موضوع، در زمینه آسیب‌شناسی سیره پژوهی کارهای زیادی انجام نشده است و نیازمند تلاش‌های بیشتری در این زمینه هستیم.
دکتر واسعی، عضو هیات علمی پژوهشکده اسلام تمدنی، در بخش انتهایی سخنان خود، به این نکته اشاره کرد: هر رفتاری از اهل بیت علیهم السلام که در گزارش‌های تاریخی آمده است می‌تواند در بحث سیره پژوهی مورد استناد قرار گیرد.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

نوزده − 6 =