مرکز امام مهدی (عج) آمریکا (I.M.A.M) از مراکز اسلامی مربوط به شیعیان در شهر دیربورن در ایالت میشیگان ایالات متحده آمریکاست. ریاست این مرکز برعهده سید مرتضی کشمیری است و هدف آن -آن‌گونه که در اساسنامه مرکز آمده- اتصال شیعیان آمریکا به مرجعیت دینی شیعه و انتقال آموزه های مذهبی، معنوی، آموزشی و اجتماعی شیعه اثنی عشری به آنان است.

این مرکز برای حمایت از مسلمانان شیعه در شمال امریکا فعالیت‌ها و برنامه‌های معنوی، دینی، مالی و اجتماعی، از طریق پیروی از تعالیم اسلام شیعه را سرلوحه کار خویش قرار داده است. اعضای علمی و کارکنان مرکز برای مشاوره های دینی، علمی و تربیتی آمادگی دارند.

همچنین مراسمات مذهبی مانند نمازهای یومیه، نماز عید فطر و عید قربان، نماز جمعه، مراسم جشن و عزای اهل بیت (ع) به خصوص عزاداری امام حسین (ع) در محرم، سخنرانی‌های مذهبی، سمینارهای علمی و مذهبی، ازدواج و طلاق و پرداخت واجبات مالی مانند خمس، زکات، نذورات و کفارات در این مرکز انجام می‌گیرد.

ورود به مرکز امام مهدی-آمریکا

فعالیت ها:

مرکز امام مهدی، سازمانی مذهبی است که خود را نقطه مرکزی ارتباط بین مسلمانان شیعه در شمال امریکا و مرجعیت در تمام امور مربوط به اعتقادات و وظایف دینی معرفی می‌کند. این مرکز دفتر ارتباطی آیت الله سیستانی در آمریکاست. این مرکز اهداف خود را این گونه برمی‌شمرد:

  • منبع مرکزی برای مسلمانان شیعه در شمال امریکا و مرجعیت شیعه در تمام مسائل مربوط به دین و اعتقادات، به دور از
  • هر گونه نفوذ سیاسی و یا حزبیسازماندهی امور مربوط به مسلمانان شیعه در شمال امریکا از قبیل مسائل عبادی، ازدواج، طلاق، وصیت نامه، ارث و یا دیگر مسائل حقوقی-مذهبی.
  • تشویق، تجهیز و توسعه همه جامعه مسلمانان شیعه در شمال امریکا با آموزش مناسب و بالا بردن وضعیت پیروان در جوامع مربوطه.
  • آموزش مسلمانان شیعه در مفهوم شهروندی و ادغام در جامعه در عین حال حفظ هویت اسلامی دینی و اخلاق انسان دوستانه نجیب، و قوانین دولت و کشور، پس از آن در همزیستی مسالمت آمیز با ادیان و گروه های دیگر.
  • جمع آوری کمک‌های مالی به منظور کمک‌های انسان دوستانه برای حمایت و کمک به فقرا، یتیمان و همه کسانی که نیاز به کمک دارند. مرکز امام مهدی آمادگی دارد از طریق هر وسیله قانونی و مناسب، به حمایت و بالا بردن وضعیت اخلاقی، معنوی و آموزشی افراد بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی آنان اعم از محلی و یا بین المللی اقدام کند.

ساختار سازمانی

مرکز امام مهدی آمریکا (امام) یک سازمان مذهبی شیعی اثنی عشری است که نماینده آیت الله سیستانی در آمریکا به شمار می‌رود. ریاست این مرکز را سید مرتضی کشمیری (نماینده آیت الله سیستانی در اروپا و شمال آمریکا) بر عهده دارد و سید محمد باقر کشمیری نایب رییس این مرکز است. این سازمان مذهبی متشکل از چند گروه است:

هیئت امنای پنج نفره
کمیته اجرایی پنج نفره که مناطق واشنگتن دی سی، میشیگان، هوستون، تگزاس، شیکاگو و کالیفرنیا را تحت پوشش دارند.
تیم مذهبی، آموزشی و خدمات اجتماعی که متشکل از هفت نفر است.
مرکز مدیریت و عملیات که کنترل مالی و حسابداری، فناوری اطلاعات و… را برعهده دارد.
مرکز منابع انسانی
روابط عمومی
کمیته خدمات انسان دوستانه
کمیته مشورتی