• 1
  • 0
  • 339

بانوی شیعه آلمانی:

جمعیت شیعیان آلمان به نیم میلیون نفر می‌رسد

جمعیت شیعیان آلمان به نیم میلیون نفر می‌رسد

یکی از بانوان فعال شیعه آلمانی گفت: مسلمانان آلمان حدود 5 میلیون نفر هستند که نیم میلیون نفر از آنها را شیعیان را تشکیل می دهند.


آلمان کشوری با مساحت 357 هزار کیلومتر مربع در غرب اروپا است که جمعیت آن حدود 81 میلیون نفر است. آلمان با کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند هم مرز است. 67 درصد جمعیت این کشور مسیحی هستند و مسلمانان پنج درصد جمعیت آلمان را تشکیل می دهند.

مسلمانان پس از پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها، سومین گروه مذهبی آلمان را تشکیل می‌دهند. جمعیت مسلمانان در آلمان از بیشترین سرعت رشد بین ادیان برخوردار است، به گونه‌ای که در حال حاضر، حدود 40 درصد مسلمانان ساکن آلمان، زیر 18 سال سن دارند.

در آلمان ده‌ها مرکز شیعی وجود دارد که در طول سه دهه گذشته تأسیس و فعال شده است. همین طور شخصیت‌های شیعی زیادی در سراسر این کشور به ویژه شهر برلین حضور دارند که غالب شیعیان نیز در این شهر زندگی می‌کنند. مرکز اسلامی هامبورگ، مرکز اسلامی مونیخ، سازمان راه اسلامی در برمن، مرکز اسلامی المصطفی(صلی الله علیه و آله)، مرکز اسلامی افغانستان در هامبورگ، مرکز اهل البیت در شهر دیسبورگ و تعداد زیادی مرکز دیگر، از مؤسسات شیعی در آلمان هستند که در سطوح مختلف فعالیت دارند.

آنچه در پی می ‏آید گفتگوی کوتاهی با «مریم دیلکی» از بانوان فعال شیعه آلمانی درباره وضعیت شیعیان این کشور در حاشیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) است.

 در ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

من مریم دیلکی 55 ساله از کشور آلمان هستم که 10 سال پیش مسلمان شدم و اکنون بازنشسته هستم.

شما چه فعالیت های مذهبی دارید؟

در گذشته در یک مدرسه آخر هفته برای کودکان مسلمان کار می کردم. اما به دلیل نقل مکان به یک شهر دیگر نتوانستم این کار را ادامه بدهم.

 چه اطلاعاتی در مورد شیعیان آلمان دارید؟

مسلمانان آلمان حدود 5 میلیون نفر هستند که نیم میلیون نفر از آنها را شیعیان تشکیل می دهند. شیعیان آزادی عمل زیادی در کشور آلمان دارند و می توانند هر چیزی را در این کشور به جز رژیم صهیونیستی بگویند. البته تعداد شیعیان بومی در کشور آلمان کم است و بیشتر شیعیان این کشور از مهاجران کشورهای دیگر هستند. مسلمان شدن من توسط یکی از گروه های شیعی فعال در آلمان بود.

 آیا فرقه وهابیت در کشور آلمان فعال است؟

بله، وهابی ها در آلمان حضور دارند و دارای فعالیت زیادی در این کشور هستند و متاسفانه تا حدودی موفق هم بودند.

 نهاد خانواده در کشور آلمان چه جایگاهی دارد؟

دارای جایگاه خوبی نیست. مردم از جمله زنان در آلمان مجبور هستند که ساعات زیادی کار کنند. به همین دلیل زنان آلمانی دوست ندارند بچه داشته باشند. آنها حتی در صورت بچه دار شدن، کودکان شان را از همان سنین بسیار پایین به مهد کودک می فرستند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سه × 3 =