• 0
  • 0
  • 173

درنگی در شگفت‌ترین دوره‌های تاریخی اسلام؛

مقاله«نقش آفرینی تاریخی امام سجاد(علیه السلام) از سال 61 تا 94 هجری قمری»

مقاله«نقش آفرینی تاریخی امام سجاد(علیه السلام) از سال 61 تا 94 هجری قمری»

دوران امامت امام سجاد (علیه السلام) از سال 61 تا 94 یا 95 هجری قمری، یکی از حساس ترین دوره های تاریخ اسلام است.


نویسندگان: سید حسن قریشی و سید محسن شیخ الاسلامی

دوران امامت امام سجاد (علیه السلام) از سال 61 تا 94 یا 95 هجری قمری، یکی از حساس ترین دوره‌های تاریخ اسلام است. در این دوران، دومین دور درگیری‌ها میان مسلمانان که با به شهادت رسانیدن امام حسین(علیه السلام) آغاز شده بود، با تثبیت مروانیان پایان یافت و از آن پس، سنّت پیامبر رفته رفته رو به فراموشی می‌رفت.

خفقان، سرکوب، حکومت قبیلگی، تجمل گرایی، تقاطی افکار ملل تابعه و نیازهای فقهیِ نو، مهم ترین مسائل در جامعه اسلامی بود. قدرت امویان در سایه خشونت حاکمان، نارضایتی‌های گسترده‌ای را ایجاد می‌کرد که خطری جدی برای دین نو بود. امام سجاد(علیه السلام) در این دوران پُراهمیت، با درک عاقلانه شرایط سیاسی و نیازهای اساسی جامعه اسلامی، با رفتار سیاسی مناسب و موضع گیری درست، جامعه شیعیان را از خطر پیش رو رهانید و هسته اصلی پیروان ولایت امام علی(علیه السلام) را حفظ نمود.

امام سجاد(علیه السلام)در این دوران پُرخطر، با استفاده از ابزارهای متعددی چون: گریه، دعا، زندگی اجتماعی صحیح و موضع گیری سیاسی مناسب، فعالیت نمود.

ایشان با گریه، مراتب اعتراض خود به حکومت را ابراز داشت و با دعا، مفاهیم بلند عرفانی و آهنگ جهاد و شهادت را منتقل نمود و با حُسن سلوک، هرگونه شکّ حکومت به خویش و یاران محدودش را از میان بُرد. پژوهش حاضر، به منظور تبیین: شرایط سیاسی و اجتماعی زمان امام سجاد(علیه السلام) شکل رفتار و نوع گفتار امام(علیه السلام) و نقش موضع گیری های درست ایشان در حفظ بنیادهای اصلی تشیع انجام شده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

20 + هفده =