• 1
  • 0
  • 254

رهیافتگان مسیر هدایت؛

گفت‌و‌گو با کشیشی که شیعه شد

گفت‌و‌گو با کشیشی که شیعه شد

باید مذهب تشیع را به مردم گینه معرفی کرد برای مذهب تشیع تنها یک مدرسه دینی در پایتخت داریم که درمقابل مدارس وهابیون خیلی کم است باید فضای آموزش و پرورش دینی را در گینه بیشتر کرد تا مردم با مبانی تشیع و اهل بیت آشنا شوند.


محمد بویه از کشور گینه استاد تاریخ از دانشگاه دولتی است که در کشورش دارای جایگاه خوب اجتماعی و اقتصادی است به خاطراین‌که فن بیان خوبی دارد کشیشی موفق بوده است و در جلسات وعظ و سخنرانی‌هایش همیشه جمعیت زیادی تجمع می‌کردند تا از آموزه‌های دینی او بهره ببرندمحمد بسیاراهل مناظره و مباحثه بود و به عنوان یک مسیحی متعصب همواره آرزو داشت تا به ایتالیا برودو به واتیکان راه پیدا کند و بتواند روزی اسقف بزرگی برای کشورش شود اما او حالا به جای ایتالیا و واتیکان به ایران آمده و در مشهد الرضا مشغول درس خواندن است تا مبلغ شیعه شود. گفت‌وگوی” پایگاه بصیرت”  را با وی بخوانید:

شما که جایگاه خوبی در دین مسیحیت داشتید چطور شد سراغ دین اسلام  و آشنایی با آن رفتید؟

راستش را بخواهید من نسبت به مسیحیت بسیارتعصب وتقید داشتم به‌صورتی که کشیش بودم ومی‌خواستم تااطلاعات دینی داشته باشم برای همین بیشتر درس می‌خواندم تا  به واتیکان راه پیدا کنم و اسقف بزرگی در کشورم بشوم اما چون با مسلمانان بحث ومناظره داشتیم هر دو گروه مجبور بودیم تا نسبت به عقاید هم اشراف داشته باشیم و بهتر بتوانیم درمناظرات از دین خود دفاع کنیم برای همین مسلمانان کتاب انجیل ما را می‌خواندند و ما هم کتاب قرآن آنها را می‌خواندیم تا نسبت به هم شناخت پیدا کنیم. به این ترتیب بود که با  دین اسلام آشنا شدیم .

چطور شد که مسلمان شدید؟

من شخصیتی دارم که خیلی اهل بحث وگفت‌وگو هستم همیشه می‌خواستم از دین اسلام  و مسلمانان ایرادی بگیرم و آن را در مباحثم بگویم برای همین درباره اسلام خیلی تحقیق ومطالعه می‌کردم تا بتوانم یکجایی نقطه ضعف وکاستی پیدا کنم و درمناظرات کم نیاورم غافل ازاین‌که هرچه بیشتر مطالعه می‌کردم به اسلام علاقه‌مند شدم و نسبت به آن کنجکاوتر شدم به نوعی منطق اسلام من  را به خود جذب کرد

چه چیزی دراسلام بود که باعث گرایش وعلاقه شما شد؟

قرآن حقیقتا قرآن کتابی است که حقیقتا جامع است وبه تمام سوالات در همه زمان‌ها پاسخ می‌دهد من درباره هر مسئله‌ای تردید داشتم ومی‌خواستم آن را ضعف اسلام بدانم در قرآن جوابش راپیدا می‌کردم درحالی‌که انجیل این مشخصه را ندارد مهمترین چیزی که در قرآن من را جذب کرد ماجرای حضرت عیسی علیه السلام بود. در قرآن حضرت عیسی یکی از پیامبران خدا معرفی شده است که از سوی خدا برای هدایت مردم مبعوث گردیده است او هم انسانی مثل همه انسان‌هاست و بنده خوب خداست ولی می‌دیدیم درکتاب انجیل ایشان را فرزند خدا معرفی کرده  یعنی همان پدر وپسر که خود تناقض بزرگی درمسیحیت است

مسئله نبوت حضرت عیسی شما را به اسلام جذب کرد؟

بله مطالبی که درباره حضرت عیسی در قرآن آمده بود واقعی‌ترو کامل‌تر بودند بهتر با عقل ومنطق مطابقت داشت این‌که درمسیحیت گفته می‌شود عیسی فرزند خداست خیلی ابهام درذهن ایجاد می‌کند البته وقتی هم علت را می‌پرسیم جواب درستی نمی‌دهند من به دلیل این‌که کشیش بودم به انجیل اشراف داشتم دراین مدت خیلی قرآن را خواندم و مطالب هردو را مقایسه کردم برای همین بیشتر به محتوایات قرآن علاقه پیدا کردم

شما قرآن را می‌خواندید تا مسلمانان را شکست بدهید ولی خودتان شکست خوردید درست است؟

بله بی‌اغراق باید همین را گفت منطق قوی وجامع قرآن من را شکست داد وهرچه تلاش کردم نتوانستم ایرادی از دین اسلام بگیرم تا درمناظرات علیه مسلمانان استفاده کنم ولی خدا چیز دیگری رقم زده بود.

چطور شد به ایران آمدید؟

من دوستی در دانشگاه داشتم که خیلی با هم درباره دین بحث داشتیم او گفت برو به جایی که اسلام است و از نزدیک بیشتر با اسلام آشنا شو این بود که می‌خواستم  اطلاعاتم درباره اسلام بیشتر شود .همزمان دو نفر من را راهنمایی کردند؛ یکی دکتری وهابی بود به من گفت برو عربستان آنجا با اسلام آشنا می‌شوی و هرگونه امکاناتی هم خواستی با پول مناسب دراختیارت می‌گذارند  از یک طرف هم یک مبلغ شیعه من را به ایران راهنمایی کرد تا بهتر اسلام را بشناسم اوگفت برو ایران  ببین در اسلام مشکلی و یا ایرادی هست یا نه

از قرار دعوت عالم وهابی که وسوسه کننده‌تر بود؟

بله خیلی هم اصرار می‌کرد به عربستان بروم تا وهابی شوم ولی نمی‌دانم چرا راهنمایی مبلغ شیعه بیشتر به دلم نشست …

مستقیما به شهرمشهد آمدید؟

بله به همراه یکی از دوستان دانشگاهیم که اوهم درمباحثات با مسلمانان، ‌درباره اسلام کنجکاو شده بود راهی ایران شدیم در وهله اول نمی‌خواستم مسلمان شوم فقط هدفم شناخت و تحقیق بود وبه مدرسه جامعه‌المصطفی در مشهد رفتم

چطورشد نمک‌گیر امام رضا علیه السلام شدید؟

من تمام هدفم رفتن به واتیکان برای اسقف شدن بود به همین خاطر می‌خواستم اسلام را بشناسم تا بهتر نقدش کنم ولی سرنوشت چیز دیگری برایم رقم زد و بودن کنار امام رضا خیلی به من کمک کرد تا حقیقت اسلام شیعی رابشناسم ودرک کنم حالا مشغول درس طلبگی هستم تا یک مبلغ شیعه در کشورم بشوم هیچ کس باورش نمی‌شود من با آن همه تعصب در مدرسه اسلامی باشم.

وقتی اولین بار به حرم حضرت امام رضا علیه السلام رفتید چه حس وحالی داشتید؟

بار اول که به حرم امام رضا علیه السلام رفتم دیدم همه گریه می‌کنند خیلی برایم جالب  وعجیب بود زیرا در کشورما و بسیاری از کشورهای دیگر گریه مربوط به بچه‌هاست و بزرگترها گریه نمی‌کنند  آن رانشان غم وافسردگی می‌دانند قبلا شنیده بودم که مسلمانان برای کشته‌های هزارسال پیش خودشان هم گریه‌زاری می‌کنند ومدام درغم واشک هستند وقتی به حرم امام رضا علیه السلام رفتم و دیدم هرکس آنجا می‌رود با دیدن بارگاه و ضریح امام اشک می‌ریزد برایم عجیب بود اما بعد که خودم متحول شدم و گریه‌ام گرفت احساس خوبی پیدا کردم یک حس آرامش و سبکی تازه فهمیدم این گریه چقدر خوب است. خوشحالم که خدا توفیق داد تا در کنار امام رضا باشم و درس بخوانم.

به شهرهای مذهبی دیگرهم رفته‌اید؟

بله به نجف و کربلا سفر داشته‌ام خیلی خوب بود.

با توجه به این سفرها و تحقیقاتی که درباره اسلام داشته‌اید چه چیز اسلام برایتان جالب توجه بوده است؟

یکی همان گریه برای اهل بیت (علیهم‌اسلام) که ضمن گرامی داشتن فرزندان واهل بیت پیامبر باعث آرامش روح وروان انسان می‌شود و دیگری بحث جانشینی و ولایت فقیه در تشیع است این خیلی اهمیت دارد که پیامبر اسلام بعد از رحلتشان دین اسلام را نیمه کاره رها نکردند، بلکه یک به یک فرزندانشان جانشین پیامبر بودند تا اسلام  تحریف نشود و مسلمانان بازنمانند؛ درحالی‌که درمسیحیت بعد ازحضرت عیسی هیچ جانشین نداشت برای همین عده‌ای سودجو وفرصت طلب درانجیل تحریفات ایجاد کردند که تا به امروز باعث گمراهی مسیحیان شده است و خیلی حقایق درمسیحیت تغییر کرده است.

وقتی مسلمان شدید عکس‌العمل خانواده شما چگونه بود؟

من تمام خانواده‌ام مسیحی هستند اما فضای دموکراتیکی درخانه ما حاکم است اصرار و تعصبی ندارند البته قبل ازاین چون کشیش بودم و مشغول تحصیل برای اسقف شدن رضایت داشتند اما وقتی متوجه  شدند که من تغییر عقیده داده‌ام  برخورد بدی نداشتند پدرم به من گفت تو مطمئنی که انتخابت درست است. همین امیدوارم ان‌شالله بعداز بازگشت بتوانم تمام خانواده‌ام را به اسلام شیعی دعوت کنم. جالب است خانواده‌ام با من مشکلی ندارند ولی هر وقت به کشورم می‌روند اطرافیان مدام از من سوال می‌کنند  که چرا مسلمان شدم و دست از عقایدم برداشتم  ومجبورم مدام برایشان توضیح بدهم.

اوضاع شیعیان درگینه چگونه است؟

در گینه 95درصد مسلمان و5درصد مسیحی هستند ولی ازاین تعداد بالای مسلمان درصد خیلی کمی شیعه هستند و کمتر مردم به تشیع گرایش دارند در واقع حضور شیعیان در گینه کمرنگ وضعیف است زیرا وهابیون علیه آنها تبلیغات منفی دارند. وهابی‌ها درگینه خیلی فعالیت دارند.

چه فعالیت‌هایی دارند؟

آنها مدرسه‌ و بیمارستان‌ می‌سازند و به مردم کمک مالی دارند. مردم آفریقا بیشترشان از نظرمالی شرایط خوبی ندارند و وقتی اینها با نام اسلام کارمی‌کنند جذبشان می‌شوند آنها هم ازاین سادگی مردم سوء‌استفاده می‌کنند وهابی‌ها هرگاه احساس می‌کنند می‌تواند تاثیرگذار باشد او را به عربستان می‌فرستند برای مثال من استاد تاریخ در دانشگاه معتبردولتی بودم که خیلی اهل مباحثه ومناظره بودم و درضمن موقعیت خوبی هم درمسیحیت داشتم به همین خاطر اصرار داشتند به عربستان بروم.

تا به حال کسی راهم به اسلام دعوت کرده‌اید؟

من هدفم این است تا خوب درباره اسلام شناخت و آگاهی پیدا کنم و دیگران را به اسلام دعوت کنم زیرا کاملترین و بهترین دین است البته قصد دارم تا برای معرفی اسلام کتاب بنویسم وحقانیت دین اسلام برای مردم بگویم.

اگر بخواهید یک مسیحی را به اسلام دعوت کنید به او چه می‌گویید؟

این‌که فقط بروید قرآن را بخوانید  و ببینید چه مطالبی درآن است

حالا که به اسلام گرایش پیدا کردید تفاوت عمده مسیحیت و اسلام را در چه می‌بینید؟

این‌که اسلامی دینی کامل‌تراست و مسیحیت قبل ازاسلام آمده و تکامل اسلام را ندارد  از طرفی در مسیحیت، پیامبر اسلام را قبول ندارند درحالی‌که دین اسلام از حضرت عیسی به عنوان پیامبری بزرگ  واولوالعزم یاد می‌شود که یکی از فرستادگان خداست البته قضیه تثلیث در مسیحیت هم وجود دارد اما آنرا همه مسیحیان قبول ندارند بعضی معتقد هستند و مسئله جانشینی بعد از پیامبر هم خیلی مهم است که دراسلام وجود دارد تا به امروزهم تحت عنوان ولایت فقیه همچنان ادامه دارد این امتیاز بالایی در اسلام است  ولی مسیحیت نداشته است .

آیا تا به حال شده است که فکر کنید ای کاش به عربستان رفته بودید و وهابی شده بودید هم ازامکانات  مالی و رفاهی استفاده می‌کردید و هم  یک مسلمان حاجی بودید؟

نه تکاملی که در مذهب شیعه وجود دارد وهابیت ندارد. در وهابیت مانند مسیحیت امکان سوال نیست. خیلی از ابهامات در ذهن باقی می‌ماند و در جواب می‌گویند نباید زیاد سوال کرد خدا این‌گونه خواسته است در وهابیت مجاز هستند تنها درباره جنگ‌های پیامبر سوال کنند و بیشتر سوالات باقی می‌ماند آن هم برای من که اهل سوال و مباحثه هستم سخت است اما درمذهب تشیع فضای سوال و جواب خیلی باز است هر ابهامی که در ذهن داریم را می‌توانیم با تحقیق و پرس‌وجو برطرف کنیم.

دراین مدت که ایران بودید، ایران را چطور دیدید؟

قبل ازاین هیچ شناختی ازایران نداشتم تنها به عنوان مرکزاسلام و تشیع آن را می‌شناختم؛ به‌خصوص رییس جمهور آن که درمذاکره با غربی‌ها شجاع بود غیر ازاین اصلا شناختی از ایران نداشتم وقتی آن مبلغ شیعه هم گفت برو ایران، چیزی از ایران نمی‌دانستم  البته عده‌ای هستند که قوانین اسلامی را رعایت نمی‌کنند و در شان مسلمان و شیعه نیستند اما درکل ایران را کشورخوبی دیدم. مردمانی مهربان و مهمان‌نواز دارد که در هیچ کجای دنیا این‌گونه نیستند.

پیشنهاد شما برای تبلیغ تشیع در گینه چیست؟

باید مذهب تشیع را به مردم گینه معرفی کرد . برای مذهب تشیع تنها یک مدرسه دینی در پایتخت داریم  که درمقابل مدارس وهابیون خیلی کم است باید فضای آموزش و پرورش دینی را در گینه بیشتر کرد تا  مردم با مبانی تشیع و اهل بیت آشنا شوند .

به نظر شما چقدر لازم است تا مبلغان مسیحی بدون هیچ تعصبی به ایران بیایند و ازنزدیک با اسلام آشنا شوند؟

خیلی خوب است این فضا ایجاد شود؛ زیرا اینها عالم به مسیحیت هستند البته قرارنیست تا مسلمان بشوند مانند خود من که به قصد مسلمان شدن ایران نیامدم بلکه می‌خواستم درباره اسلام بیشتر بدانم اگر این مبلغان هم بهایران بیایند و با عالمان شیعه مباحثه و مناظره داشته باشند خودشان حقیقت را متوجه می‌شوند و اگر خدا بخواهد آن را درمی‌یابند؛ چنان‌چه خدا خواست و من حقیقت اسلام را پیدا کردم.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 × دو =