• 1
  • 0
  • 158

کتاب «اسرار ماه رجب؛ ادب حضور»

کتاب «اسرار ماه رجب؛ ادب حضور»

این کتاب در بیان ارجمندی و حرمت ماه رجب و درک این ماه عزیز است.


«ادب حضور» (دفتر اوّل) اسرار ماه رجب و مراقبات و مناسک آن همراه با آداب اعتکاف، اثر استاد محمدتقی فیاض‌بخش است. این کتاب در بیان ارجمندی و حرمت ماه رجب و درک این ماه عزیز است.

در بخشی از کتاب آمده:

«لیلة الرغائب: براساس روایات ما، ممتازترین شب‌ها در همه‌ی سال، سه شب است که همگی در این ماه‌های سه‌گانه واقع شده: اولی، شب جمعه‌ی اوّل ماه رجب است به نام «لیلة‌الرغائب»، دوم شب نیمه‌ی شعبان که نامش «لیلة‌البرات» است و دیگر شب‌های قدر در ماه مبارک رمضان که «لیلة‌القدر» است.»

رغائب جمع «رغیبة» است و رغیبة به معنای «عطای کثیر» است؛ یعنی در چنین شبی، درهای رحمت الهی بی‌حساب باز است. ترکیب «لیلة الرغائب» اضافه‌ی موصوف به صفت خود است؛ بدین ترتیب لیلةالرغائب یعنی «اللیلة التّی فیها الرغائب» یعنی شبی که در آن عطایای الهی کثیر است، سپس موصوف به صفتش اضافه شد و «لیلة الرغائب» گردید.
صاحب مراقبات، جمال السالکین، مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، مطلبی با این مضمون می‌فرماید که ماه رجب اول ورود به میهمانی الهی است و تو ببین در این ضیافت الهی با کدامین لباس و زیور بر مولای خود وارد می‌شوی.
تلطیف عمل مهم‌تر از تکثیر در عمل است؛ لذا در اولین شب جمعه‌ی ماه رجب که شب عطای خاصّ الهی است، اوّلین دعایمان مغفرت و طلب استعداد ورود به ضیافت خاص الخاص پروردگار باشد؛ تا در همان شب جمعه‌ی اوّل پاک شویم و اجازه‌ی ورود به سرای محبوب را در همه‌ی ضیافت‌های سه‌ماهه داشته باشیم. در حالی که در ماه رمضان این طور نیست، شب قدر آن در آخر ماه است که این حساب دیگری دارد. و اعمال مخصوص دارد و برای اطلاع به مفاتیح الجنان مراجعه شود.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دو × چهار =