• 1
  • 0
  • 202

مقاله «بررسی و نقد کتاب دوازده انسان معصوم، امامان و بنای تشیع اثر متیو پیرس»

مقاله «بررسی و نقد کتاب دوازده انسان معصوم، امامان و بنای تشیع اثر متیو پیرس»

موضوع نوشتار متیو پیرس، تاریخ فکر و اندیشه است که می‌کوشد با استفاده از روش تاریخی، پیدایش فکر شیعی را به قدیس‌نگاران شیعی نسبت دهد.


نویسندگان: حسین عبدالمحمدی، محمد غفوری نژاد، محمد زرقانی و زهرا مسافر

متیو پیرس، شیعه‌پژوه غربی، در کتاب دوازده معصوم به نقش پنج مؤلف قدیس‌نگار شیعی و کتاب‌های ایشان در هویت‌بخشی به شیعه پرداخته است.

این کتاب‌ها عبارت‌اند از: اثبات الوصیة مسعودی، دلائل الامامة طبری، الارشاد شیخ مفید، اعلام الوری طبرسی و مناقب آل ابی ‌طالب ابن‌شهرآشوب. وی در این کتاب، به نقش اصلی و مؤثر این قدیس‌نگاران، در هویت‌بخشی به جامعه شیعه، تقدس و معصومیت‌یافتن امامان و ایجاد تاریخ مقدس تشیع، مرزبندی‌های اعتقادی‌عملی شیعه از غیرشیعه و شکل‌گیری تاریخ شفاهی و مقدس شیعی از طریق داستان‌پردازی‌ها و حکایات این مؤلفان، پرداخته است.

موضوع نوشتار متیو پیرس، تاریخ فکر و اندیشه است که می‌کوشد با استفاده از روش تاریخی، پیدایش فکر شیعی را به قدیس‌نگاران شیعی نسبت دهد. مطرح‌شدن این دیدگاه از سوی وی، در مبانی‌ای ریشه دارد که نویسنده برای خود برگزیده و بر اساس آن، به چنین اظهارنظری دست‌ یازیده است.

پژوهش حاضر در صدد است مبانی و روش مؤلف را بر اساس مبانی دینی مسلمانان و روش و اصول تاریخی و حدیثی و رجالی، بررسی و نقد کند.

برای مشاهده متن کامل مقاله به این آدرس مراجعه نمایید: https://b2n.ir/k88356

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهار + پنج =