• 1
  • 0
  • 172

مقاله «امام حسن عسکری (ع) در مواجهه با چالش‌های عصر امامت در آستانه غیبت»

مقاله «امام حسن عسکری (ع) در مواجهه با چالش‌های عصر امامت در آستانه غیبت»

در راستاشناسی این چالش‌ها ابتدا با رصد میراث حدیثی و داده‌های منابع کهن در مورد حوادث روزگار امامت یازدهمین پیشوای امامیه توصیف این چالش‌ها و بستر بروز آن مدنظر بوده‌است و سپس چگونگی مواجهه امام با این چالش‌ها بیان گردیده‌است.


نویسنده: حسین قاضی خانی

جامعه امامیه به روزگار امامت امام حسن عسکری (ع) علی‌رغم کوتاهی آن نسبت به ایام امامت دیگر امامان با چالش‌هایی روبه‌رو بوده‌است که می‌توانستند در مسیر هدایت پیروان امام خلل‌های جدی ایجاد نمایند. لذا آگاهی از چالش‌ها و چگونگی گذر از آن‌ها شناخت مناسب‌تری از فعالیت‌های امام یازدهم به دست می‌دهد (مسئله و ضرورت).

در راستاشناسی این چالش‌ها ابتدا با رصد میراث حدیثی و داده‌های منابع کهن در مورد حوادث روزگار امامت یازدهمین پیشوای امامیه توصیف این چالش‌ها و بستر بروز آن مدنظر بوده‌است و سپس چگونگی مواجهه امام با این چالش‌ها بیان گردیده‌است (روش).

مصداق‌شناسی امام، جریان‌های انحرافی، دور ماندن شیعیان از دسترسی به امام در راستای کسب معارف دینی و بروز اختلاف و انحراف در سازمان وکالت چالش‌هایی بوده‌اند که امام در تلاش بوده است تا با تبیین امر امامت، استدلال بر بطلان اندیشه‌های جریان‌های انحرافی، بهره‌گیری از ظرفیت عالمان امامیه برای نشر معارف اهل‌بیت، بهره‌گیری از ظرفیت بزرگان منطقه در رفع اختلاف و اطلاع‌رسانی مناسب به شیعیان برای در امان بودن از انحراف و خیانت کارگزاران سازمان وکالت جامعه امامیه را از این بحران‌ها به سلامت عبور دهد (یافته‌ها).

برای مشاهده متن کامل مقاله به آدرس زیر مراجعه نمایید: https://b2n.ir/e58509

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 + پانزده =