• 1
  • 0
  • 330

نقش حضرت معصومه (س) در اثبات ولایت اهل بیت (ع)

نقش حضرت معصومه (س) در اثبات ولایت اهل بیت (ع)

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هجرت حضرت معصومه سلام الله علیها به یک هجرت تأثیرگذار در تاریخ مبدل شد، گفت: حضرت معصومه سلام الله علیها چه در دوران هارون و چه در دوران مأمون با نقل احادیث متواتر و قطعی مربوط به امامت و خلافت امام علی علیه السلام نقش درخشانی در حمایت از امامت، ولایت و روشنگری در این رابطه داشتند.


خانم میرامام در رواق حضرت خدیجه سلام الله علیها آستان ملکوتی حضرت معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه در سال ۲۰۰ هجری قمری در پی اصرار و تهدید مامون عباسی، سفر تبعید گونه حضرت رضا علیه السلام به مرو انجام شد و آن حضرت بدون اینکه اهل بیت و بستگان را با خود همراه سازد، قدم در راه خراسان گذاشتند، اظهار کرد: یک سال بعد از هجرت امام رضا علیه السلام، حضرت معصومه سلام الله علیها به شوق دیدار برادر بزرگوارش و ادای رسالت و پیام ولایت به همراه عده‌ای از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کردند و همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب سلام الله علیها پیام رسان مظلومیت و غربت برادر به مومنان و مسلمانان شدند و مخالفت خود و اهل بیت علیهم السلام را با حکومت دروغین بنی عباس اعلام کردند.

کارشناس معارفی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه حضرت معصومه سلام الله علیها در رسالت تکوینی و تاریخی خود، جریان بغض و عدوات را می‌شناسد، خاطرنشان کرد: هجرت حضرت معصومه سلام الله علیها که هجرت دختری از خاندان امامت و ولایت است به یک هجرت تأثیرگذار در تاریخ مبدل شد.

این استاد حوزه در ادامه گفت: حضرت معصومه سلام الله علیها بانویی آگاه از حوادث روزگار، محدثه‌ای سخنور و معلمی توانا بوده‌اند که شاگردان بسیاری در مکتب علمی ایشان پرورش یافتند؛ چنانکه امام صادق علیه السلام می‌فرمایند (ای مردم، شهر قم حرم من است. بانویی از فرزندان من در این شهر رحلت می‌کند که نامش فاطمه دختر موسی است و شیعیان در روز قیامت با شفاعت او به بهشت می‌روند.

وی افزود: هجرت حضرت معصومه سلام الله علیها علاوه بر اینکه به عنوان مکمل هجرت علی بن موسی الرضا علیه السلام انجام گرفت به تدریج در طول تاریخ مضجع شریفشان به عنوان پایگاهی برای ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت علیهم السلام شناخته شد و حوزه علمیه قم در کنار این بزرگوار شکل گرفت.

میرامام به نقل از حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام با اشاره به مقام بلند حضرت معصومه سلام الله علیها تصریح کرد: کسی که قبر فاطمه دختر موسی بن جعفر علیه السلام را آنگونه که شایسته اوست زیارت کند، بهشت از آن اوست.

وی افزود: حضرت معصومه سلام الله علیها چه در دوران هارون و چه در دوران مأمون با نقل احادیث متواتر و قطعی مربوط به امامت و خلافت امام علی علیه السلام نقش درخشانی در حمایت از امامت، ولایت و روشنگری در این رابطه داشتند.

کارشناس حرم بانوی کرامت تصریح کرد: یکی از این احادیث درباره امام علی بن ابیطالب علیه السلام حدیث متواتر و قطعی غدیر است که این حدیث را ۱۱۰ نفر از صحابه بدون واسطه از شخص پیامبر صلی الله علیه وآله و ۸۳ نفر از تابعین به واسطه نقل کرده‌اند و جمع زیادی از علمای اهل سنت هم آن را در کتب خویش گرد آورده‌اند که در نهایت تاسف، این حدیث خیلی زود به فراموشی سپرده شد اما همیشه کسانی بودند که این حدیث را به یاد مسلمانان آوردند و از جمله کسانی که این حدیث را درحساس‌ترین زمان‌ها به گوش مردم رساندند حضرت معصومه سلام الله علیها بودند.

وی با اشاره به اینکه بیان این حدیث از سوی حضرت معصومه سلام الله علیها در دوران خلافت مأمون که خود را پیشوای بر حق مسلمانان می‌دانست سخت بر ضد وی بود، افزود: این روشنگری در اثبات حقانیت امام رضا علیه السلام بسیار تأثیر داشت.

میرامام با بیان اینکه حضرت معصومه سلام الله علیها نیز در پرتو جایگاه والای معنوی و مقامی که در نزد خدای متعال دارند، از موهبت عظیم الهی و الطاف ویژه پروردگار برخوردار گردیدند و بعد از وفات نیز دارای کرامات شگفتی هستند، خاطرنشان کرد: آن حضرت که راه بندگی و اطاعت از خداوند را خالصانه پیمودند هم در زندگی پر برکت خویش و هم بعد از آن منشا عنایاتی بودند که همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه قابل تردید نیست که توسل به خاندان عصمت و طهارت راهگشای انسان در سختی‌ها و مشکلات در دشواری‌ها و تنگناهای زندگی است، اظهار داشت: توسل به کریمه اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها نیز از راه‌های نجات و از وسایل حاجات، رسیدن به مقصد و رفع مشکلات است.

منبع: https://hawzahnews.com/xbWXz

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

17 − نه =