• 0
  • 0
  • 463

نقد شبهه آلوسی بر امامت ائمه (علیهم السلام) در آیه ولایت

در این مقاله اشکال مهمِ آلوسی، عالم و مفسر بزرگ اهل سنت، بر استدلال شیعه به آیه ولایت، در زمینه اثبات امامت حضرت علی (علیه السلام)، مبنی بر لزوم نفی امامت سایر امامان شیعه (علیهم السلام ) در استدلال شیعه به این آیه، جواب داده شده است.


محمد ابراهیمی راد

چکیده
آیه ولایت به اعتقاد شیعه و بسیاری از دانشمندان اهل سنت در باره حضرت علی (علیه السلام)، هنگامی که در حال رکوع انگشتر خویش را به سائل بخشیدند، نازل شده و نزد شیعیان از آیات مهم اثبات‌کننده امامت و حاکمیت حضرت علی (علیه السلام) به شمار می‌رود. استدلال شیعه به این آیه بر اثبات امامت و حاکمیت حضرت علی (علیه السلام) با اشکالات متعددی از جانب دانشمندان اهل سنت مواجه شده که هریک از آنها در کتاب‌های تفسیری و کلامی تشیع به تفصیل مطرح و جواب‌هایی کامل به آنها داده شده است.
تنها موردی که در بسیاری از کتاب‌های شیعه مطرح نشده و در مواردی که مطرح شده نوعاً، به نظر نگارنده، با جواب‌های کافی و کامل همراه نبوده، اشکال مهمِ آلوسی، عالم و مفسر بزرگ اهل سنت، بر استدلال شیعه به این آیه، در زمینه اثبات امامت حضرت علی (علیه السلام)، مبنی بر لزوم نفی امامت سایر امامان شیعه (علیهم السلام ) در استدلال شیعه به این آیه است. در این مقاله تلاش شده است پاسخی کامل و مبسوط به این اشکال داده شود.
منبع: مقالات و بررسی ها، دوره 40، شماره 3 – شماره پیاپی 1792، پاییز 1386

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × یک =