• 0
  • 0
  • 420

مجموعه مقالات همایش صدف کوثر

بررسی ابعاد شخصیت ام المومنین حضرت خدیجه کبری علیها السلام از موضوعات مهم و شایسته تحقیق و بررسی است. مطالعه تاریخی زندگی آن بزرگوار نشان می دهد که ایشان در دوران جاهلیت و پس از آن دارای فضایل، اوصاف اخلاقی و کمالات معنوی فراوان بود. شخصیتی که در جامعۀخود به عنوان الگوی زن برتر تأثیر به سزایی در گسترش صفات نیک انسانی داشت.


حضرت خدیجه کبری علیها السلام گوهر درخشانی که در عصر تاریک جاهلیت و دوران افول ارزش ها و انکار جایگاه و حتی انسانیت زن، در مکه مکرمه درخشید و با عقلانیت و عرفان کامل، انتخاب شایسته محمد امین صل الله علیه و آله، مشاور صادق و مایه سکون و آرامش آن حضرت شد. او هرگز تحت تأثیر فرهنگ ناپسند جاهلی نبود و با پیشتازی در ایمان، ایثار و دفاع از حق به مادری 12 معصوم متفخر گردید. بانویی که همواره رسول خدا و ائمه معصومین علیهم السلام بر نقش بی بدیل ایشان در ترویج اسلام و ارزش های ناب تأکید داشتند.

معرفی کتاب

بررسی ابعاد شخصیت ام المومنین حضرت خدیجه کبری علیها السلام از موضوعات مهم و شایسته تحقیق و بررسی است. مطالعه تاریخی زندگی آن بزرگوار نشان می دهد که ایشان در دوران جاهلیت و پس از آن دارای فضایل، اوصاف اخلاقی و کمالات معنوی فراوان بود. شخصیتی که در جامعۀخود به عنوان الگوی زن برتر تأثیر به سزایی در گسترش صفات نیک انسانی داشت.

حضرت خدیجه علیها السلام نخستین لبیک گوی رسالت، همسر و هم سرّ رسول خدا، انیس تهی دستی، کاشانه ام ابیها و مادر امت بود. نقش مهم او در پیش برد اسلام در دوران نونهالی و ظهور دین و حمایت بی دریغش از اندیشه های توحیدی پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم بر کسی پوشیده نیست. مقام معظم رهبری مد ظله می فرمایند: «جناب خدیجه سلام الله علیها حقیقتا مظلوم است. به خاطر این که شرف همسری پیغمبر در مورد ایشان یک ارزش مضاعف است. دیگران مشرف به شرف همسری پیغمبر شدند، لکن این رنج هایی را که پیغمبر در عمده رسالت به آن ها مبتلا بودند، ندیدند. جناب خدیجه سلام الله علیها دوران رنج پیغمبر را، دوران سختی پیغمبر را تحمل کردند و دیدند. ».

علی رغم تلاش های درخور ستایشی که در معرفی این شخصیت آسمانی ارائه شده، پژوهش های جدید، جامع و پویا هم چنان ضروری است تا ابعاد بیش تری از زندگی این شخصیت بزرگوار روشن شود و اندکی از غبار مظلومیت و غربت چهرۀنورانیش زدوده گردد. آن چه به مناسبت برگزاری همایش ملی صدف کوثر ارائه می شود گامی است کوچک در شناساندن حضرت خدیجه سلام الله علیها که شامل عناوین ذیل است:

1- مجموعه مقالات همایش صدف کوثر در 3 جلد

2- شناخت نامه حضرت خدیجه سلام الله علیها به فارسی در دو جلد

2- شناخت نامه حضرت خدیجه به عربی و انگلیسی در یک جلد

4- ام المومنین خدیجه فی مصادر اهل السنه در یک جلد

آنچه هم اکنون معرفی می گردد اولین عنوان از سری عناوین فوق الذکر است.

 

مجموعه مقالات همایش صدف کوثر حضرت خدیجه(س) جلد اول

 

در جلد اول این مجموعه، بیانات مقام معظم رهبری و چند تن از علما، محققین و مجتهدین پیرامون حضرت خدیجه نقل شده است. سپس زیست نامه مستند آن حضرت به همراه سیری در احوال ایشان قبل از ازدواج با پیامبر ارائه گردیده است. بحث دربارۀازدواج ایشان، و بستگان از دیگر مطالبی است که در این جلد آمده است. معرفی کتاب « دارالسیدة خدیجة بنت خویلد فی مکة المکرمة» نیز در این جلد صورت گرفته است. معرفی فضائل اخلاقی این بانو و مقایسه و بررسی تاریخی و آماری فرزندان ایشان به همراه تحلیل و بررسی سن آن حضرت در زمان ازدواج با پیامبر با تأکید بر منابع متقدم تاریخی، منزل و مقبره حضرت خدیجه بر اساس سفرنامه های حج، کتاب شناسی حضرت، آسیب ها و راه کارها، کتاب شناسی توصیفی و کتاب شناسی خدیجه کبری به زبان های زندۀدنیا از جمله دیگر موضوعاتی است که مقالات جلد اول به آن ها پرداخته است.

 

مجموعه مقالات حضرت خدیجه ج ۲

 

در جلد دوم، شرحی از زندگی حضرت خدیجه و شخصیت وی در پرتو آیات و روایات به عنوان تجلی یک انسان صالح به همراه معیارهای الهی در ازدواج حضرت محمد با ایشان، ویژگی ها و الگوهای رفتاری خدیجه کبری در زمینۀهسرداری و ویژگی های الگویی به عنوان مادر حضرت زهرا سلام الله علیهما و بررسی تأثیر اموال حضرت خدیجه در زندگی و رسالت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم، آمده است. هم چنین بیان فداکاری های مالی حضرت خدیجه به عنوان انسانی با اراده، تبین مقام حضرت در زیارت نامۀایشان، نقش اجتماعی خدیجه کبری در افزایش سرمایه اجتماعی، نقش و جایگاه آن بانوی مکرمه در فرآیند تکاملی انقلاب نبوی، بررسی تاریخی گونه شناسی دیدگاه ها دربارۀحضرت خدیجه سلام الله علیها به عنوان منتظر واقعی، بررسی منزلت معنوی ایشان، دیرینه شناسی اشعار حضرت در تجلیل از پیامبر در آستانۀسفر به شام و. . . از جمله دیگر موضوعاتی است که مقالات جلد دوم به آن ها پرداخته است.

 

مجموعه مقالات همایش صدف کوثر حضرت خدیجه(س) جلد سوم

 

مقالات جلد سوم از این مجموعه، حضرت خدیجه، فضائل و ویژگی های ایشان را در منابع اهل تسنن و از منظر احادیث اهل سنت به ویژه سخنان ابن تیمیه و اهل سنت هندوستان مورد بررسی قرار می دهد. تحریف تاریخ دربارۀخدیجه کبری، نقد و بررسی آراء کارن آرمسترانگ دربارۀحضرت خدیجه با تأکید بر کتاب زندگانی حضرت محمد (ص)، حضرت خدیجه در اندیشه گیورگیو، گزارش و نقد محتوایی سیمای خدیجه کبری در آثار شرق شناسان، بررسی جایگاه حضرت خدیجه در دائرة المعارف قرآن لیدن، سیمای خدیجه کبری در شعر فارسی با تأکید بر سروده های آیینی معاصر، بررسی مقالۀ«خدیجه سلام الله علیها» در دائرة المعارف قرآن لیدن، تحلیل گفتار پیامبر اکرم در ستایش از ایشان، سیمای آن مجلله در دیوان امام علی علیه السلام و تطور گزارش های تاریخی دربارۀحضرت خدیجه در منابع اهل سنت تا قرن پنجم هجری از دیگر عناوینی است که در این جلد آمده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهار × دو =