• 0
  • 0
  • 350

شرح داستان سوگ انگیز کربلا به زبان بنگالی

شرح داستان سوگ انگیز کربلا به زبان بنگالی

کتاب «داستان سوگ انگیز کربلا» نوشته محمد تفیض الدین قادری با ترجمه بنگالی در دوازدهمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال» شرح داده شده است.


در دوازدهمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال» که با هدف رصد و پایش جامعه و فرهنگ بنگلادش در حوزه نشر کتاب طراحی شده است؛ کتاب‌های جدیدی که در بنگلادش و به زبان‌های بنگالی و یا انگلیسی به چاپ رسیده‌اند، معرفی می‌شوند.

با یک مرثیه به زبان اردو، کتاب «داستان سوگ انگیز کربلا» آغاز می‌شود. کتاب با در نظر گرفتن دهم محرم به ده فصل ترتیب یافته است. در مقدمه کتاب، نگاهی به تاریخ مظلومیت اهل بیت علیهم السلام و نیز دیدگاه‌های عرفانی صوفیان سلسله‌های گوناگون اشاره شده و احادیثی هم درباره اهمیت عشق ورزیدن نسبت به اهل بیت علیهم السلام آمده است.

برخی دیگر از موضوعات کتاب «داستان سوگ انگیز کربلا» با ابواب و فصل‌های گوناگون به شرح ذیل است:

استفاده جمله علیه السلام بعد از ذکر اسامی امامان اهل بیت. مودت نسبت به اهل بیت از اهم واجبات است. اهمیت برگزاری مراسم ماه محرم، تولد امام حسین علیه السلام، پیش بینی شهادت آن حضرت، نامگذاری این کودک آسمانی و پیش بینی شهادت آن حضرت و گریه اصحاب گرامی پیامبر صلی الله علیه و اله

اخبار مربوط به شهادت امام حسین علیه السلام؛ زمینه‌های بوجود آورنده صحنه غم انگیز کربلا

رفتارهای زشت معاویه: این رفتارها در 7 عنوان و سرفصل جداگانه تبیین شده است. همچنین، به سخنان پیروان معاویه در باره تصاحب تخت توسط یزید و فخر فروشی او اشاره دارد.

شرح سفر امام حسین علیه السلام از مدینه به مکه، نامه‌های اهل کوفه، شهادت مسلم بن عقیل، شرح منازل سفر امام حسین در سفر از مکه به کوفه، وقایع کربلا از 3 الی 9 محرم، شب عاشورا، آمادگی برای جنگ، حمله در روز عاشورا، شرح حال جنگجویان کاروان امام حسین، نماز در کربلا، شهادت نوجوانان بنی هاشم و اهل بیت علیهم السلام، اسامی شهدای کربلا با تفکیک شناخت قشری آنان

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دو × 4 =