• 0
  • 0
  • 342

کتاب «یک امام یک امت» در زمینه اربعین‌پژوهی منتشر شد

کتاب «یک امام یک امت» در زمینه اربعین‌پژوهی منتشر شد

کتاب «یک امام یک امت؛ هویت، مدنیت و روابط میان فرهنگی در پرتو زیارت اربعین» به اهتمام سیدمجید امامی و آرزو نیکوئیان به زیور طبع آراسته شد.


«یک امام یک امت؛ هویت، مدنیت و روابط میان فرهنگی در پرتو زیارت اربعین» که از نخستین منابع موضوعی در حوزه اربعین پژوهی است به دنبال طرح و بسط اندیشه تمدنی اربعین از طریق فهم و تحلیل میان فرهنگی است. این مجموعه که حاصل تلاش محققان حوزه اربعین‌پژوهی است به همت سیدمجید امامی و آرزو نیکوئیان از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده است.

 

کتاب «یک امام یک امت» درنگی است بر حرکت الهی اربعین از منظر ارتباطات میان فرهنگی و ظرفیت‌ها و چالش‌هایی است که در این پدیده و به واسطه این پدیده بزرگ با ایده تمدن چند فرهنگی اسلامی و سیاست‌گذاران و دغدغه‌مندان آن در تقاطع قرار گرفته است. در هر تلاش مطالعاتی اربعین‌پژوهانه بایسته است تا سه سطح تحلیلی به طور همزمان مورد توجه قرار بگیرد که عبارتند از: زیارت اربعین به مثابه مناسک، زیارت اربعین به مثابه نهاد سازی و جنبش اجتماعی و زیارت اربعین به مثابه امر تمدنی. در این کتاب به این سه سطح پرداخته شده است.

 

در واقع بر اساس مطالب این کتاب راه طرح و بسط اندیشه تمدنی اربعین از فهم و تحلیل میان فرهنگی آن می‌گذرد و اگر دو یا چند جامعه به سطح تعارف و هم‌شناسی فرهنگی برسند، می‌توان از امت و طرحی اجتماعی از تمدن سخن گفت. کتاب حاضر، مجموعه نوشتارها و گفتارهایی است که عمدتاً در سال ۱۳۹۷ خصوصاً در هم‌اندیشی روابط و همزیستی فرهنگی بر بستر زیارت اربعین (مهرماه ۹۷) و برخی دیگر در سایر فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) تولید و ارائه شده و به همت اندیشکده راهبردی اربعین دانشگاه امام صادق(ع) و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور تهیه و تدوین شده است.

 

این مجموعه در پنج بخش و هفده فصل جغرافیای متنوعی از اربعین‌پژوهی را پیش روی علاقه‌مندان قرار می دهد. هویت، مدنیت و خاستگاه تمدنی عراق، تربیت و نگاه تمدنی به زنان اربعینی، زیست و آداب مردم عراق در تفاوت با فرهنگ زائران و روابط میان فرهنگی و همزیستی اجتماعی موضوعات این بخش‌ها را سامان می‌دهند.

 

برخی فصول این اثر، فرآورده پژوهش های محققان و برخی از از آن‌ها نوآوری اندیشگانی صاحب‌نظران برجسته ایرانی است که در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ طرح و تألیف شده و از نخستین منابع موضوعی(نه عام) اربعین‌پژوهی در فارسی محسوب می‌شود.

 

کتاب ارزشمند «یک امام یک امت (هویت، مدنیت و روابط میان فرهنگی در پرتو زیارت اربعین)» با قیمت ۴۵۰۰۰هزار تومان و در ۲۷۹ صفحه به تازگی از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده و در دسترس علاقه‌مندان مطالعات اربعین‌پژوهی قرار گرفته است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهار × 4 =