• 3
 • 0
 • 132

دوره تخصصی امام حسین شناسی با رویکرد تاریخی برگزار می‌شود

موسسه علمی فرهنگی پرسمان دوره‌های تخصصی اهل بیت شناسی با رویکرد تاریخی (2) برگزار می‌کند.


این دوره، پس از دوره «فاطمه‌­شناسی با رویکرد تاریخی» و دومین حلقه از حلقات «اهل‌­بیت ­شناسی با رویکرد تاریخی» است که در آن به تحلیل تاریخی زندگانی امام حسین (ع) و به طور ویژه به واقعه عاشورا می‌­پردازد که مهم‌ترین و تأثیرگذارترین رخداد قرن نخستین هجری است.
در این دوره، پس از نگاه نقادانه گذرا به منابع تاریخ عاشورا، با روش تحلیل تاریخی به بررسی زندگانی امام حسین (ع) از ولادت تا شهادت می‌پردازیم. بسترشناسی، چیستی و چرایی و پیامدهای حرکت امام حسین (ع) نیز از دیگر مباحث مهم این دوره است.

در اینجا موضوعات و اساتید مربوطه را به اجمال معرفی می­‌کنیم:

1) معرفی موضوعات و اساتید

«منبع­‌شناسی تاریخ امام حسین (ع) با تأکید بر واقعه عاشورا»
–دکتر محسن رنجبر

گام اول در عرصه تاریخ‌­پژوهی، شناسایی منابع و نقد و بررسی آن‌هاست. نگاه به گذشته و یک واقعه از دریچه منابع، امکان بازسازی یا ترسیم مقرون به واقع آن را فراهم می­‌سازد. درستی هرگونه تحلیل و نیز تطبیق گذشته بر حال، مبتنی است بر تصویر و توصیفِ درست گذشته که تنها از طریق شناسایی منابع معتبر به دست می­آید. در این دوره با کهن‌­ترین منابع تاریخ امام حسین (ع) و واقعه عاشورا و طبقه‌­بندی و گونه­‌شناسی این آثار آشنا می‌­شویم.

دکتر رنجبر، از اساتید و پژوهشگرانی است که سال‌ها درباره موضوع شناخت و نقد منابع عاشورا کار می­‌کنند و پژوهش‌­های ارزشمندی نیز در این حوزه ارائه کرده­‌اند.

«تحلیل تاریخی زندگانی امام حسین (ع) (1) از ولادت تا مرگ معاویه»
–دکتر نعمت­‌الله صفری فروشانی

آگاهیِ تاریخی ما از زندگانی امام حسین (ع) بیشتر مربوط به شش ماه پایانی عمر ایشان است و اطلاعات اندکی از دوران پیش از آن داریم. در این قسمت، برای مطالعه بهتر زندگانی حضرت، با تقسیم آن به ادوار گوناگون، به بررسی دقیق­‌تر رویدادها و گزارش­‌های تاریخی هر دوره و اعتبارسنجی آن‌ها پرداخته می‌­شود. 

ارائه این بحث توسط استاد و پژوهشگر برتر تاریخ اهل‌­بیت (ع)، دکتر صفری فروشانی است که دارای کتاب‌­ها و مقالات علمی‌­پژوهشی فراوانی در این زمینه هستند، افزون بر تجربه سال­‌ها تدریس و پرورش پژوهشگران تاریخاهل­‌بیت (ع).

«زمینه­‌های حرکت امام حسین (ع)»
–دکتر جواد سلیمانی امیری

پدیده­‌های اجتماعی، محصول کنش و واکنش جریان‌های مختلف جامعه است. لذا برای تحلیل آن‌ها باید جریان‌های موجود در جامعه را به دقت مطالعه کرد. به طور کلی جریان‌هایی را که به وقوع واقعه کربلا منجر شد می­‌توان در سه جبهه وفاداران به امام حسین (ع)، مخالفین حضرت و جبهه اعتزال دسته‌­بندی کرد. هر دسته گرایش‌­ها و دلبستگی­‌های خاصی دارد که موجب جهت‌­گیری و تقابل با دسته­‌های دیگر می­‌شود. برآیند این تقابل‌ها در پیدایش حادثه، کیفیت و گستره آن، تعیین­‌کننده است. بررسی ریشه­‌های فکری هر یک از این جریان‌ها، بسترهای شکل­‌گیری قیام امام حسین (ع) را روشن خواهد کرد.

این موضوع توسط استاد دکتر سلیمانی ارائه می‌شود؛ پژوهشگر و استاد حوزه و دانشگاه، دارای دکترای تاریخ اسلام و مؤلف آثار پژوهشی برتر در زمینه جریان‌های صدر اسلام.

«چیستی و چرایی حرکت امام حسین (ع)»
–دکتر حامد منتظری مقدم

آیا حرکت امام حسین (ع) را می­‌توان «قیام» یا «انقلاب» خواند؟ یا آن‌­گونه که برخی معتقدند، این مفاهیم و واژه‌­ها زاییده عصر جدید است و پیوندی با حرکت امام حسین (ع) ندارد؟ آیا می­‌توان از حرکت امام عنصر حماسی و انقلابی را نفی کرد؟ آیا «حرکت»، «جنبش»، «نهضت» و واژگانِ دیگری که به کار می­‌رود، توصیف درست و کاملی از هویت حرکت امام (ع) به دستمی‌­دهد؟
پس از روشن شدن چیستی و ماهیت این حادثه، باید به دنبال چرایی آن بود. امام برای رسیدن به چه هدف یا اهدافی از مدینه به مکه و سپس از مکه به کوفه هجرت کرد؟ گریز از بیعت یا حکومت یا شهادت یا اهدافی دیگر؟

در این بخش استاد دکتر منتظری مقدم تلاش می­‌کنند به این دو پرسش بنیادی پاسخ دهند. دکتر منتظری، دارای دکترای تاریخ اسلام از مؤسسه امام خمینی (ره) و استاد و پژوهشگر تاریخ اهل‌­بیت (ع) و دارای کتب و مقالات ارزشمندی در این حوزه هستند.

«تحلیل تاریخی زندگانی امام حسین (ع) (2) از مرگ معاویه تا شهادت امام»
–دکتر رسول قلیچ

گرچه درباره این دوره از زندگانی امام حسین (ع)، بسیار گفته­‌اند و بسیار شنیده­‌ایم، اما می­‌توان گفت با توجه به آمیختگی اخبار درست و نادرست و گزارش­‌های سنجیده و ناسنجیده، واقعیت‌­های تاریخی این دوره از حیات امام نیز بر ما پوشیده و از ما پنهان است.

در این بخش، جناب استاد رسول قلیچ، پژوهشگر همکار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه که مدت‌هاست تاریخ امام حسین (ع) را کانون مطالعات خود قرار داده­‌اند، تلاش می­‌کنند تصویری مستند از رویدادهای حرکت امام (ع) از آغاز تا شهادت به دست دهند و در خلال این توصیف، با رویکرد تحلیل تاریخی به گشودن گره‌­های تاریخی این دوره و یافتن پاسخی درخور و خردپذیر بپردازند.

«تحلیل محتوای نامه­‌ها و سخنان امام حسین (ع) از آغاز حرکت تا شهادت»
–دکتر سعید طاووسی مسرور

یکی از متقن‌ترین راه‌­های شناخت واقعه کربلا، مطالعه و تحلیل سخنان و نامه‌­های خود امام حسین (ع) از آغاز حرکت تا شهادت است. متن این سخنان و نامه­‌ها حاوی نکات دقیقی است که گره­‌گشای پاره‌­ای از مسائل تاریخ عاشورا است.

این بحث توسط دکتر طاوسی مورد کنکاش و بررسی قرار می‌­گیرد. وی دارای دکترای تاریخ اسلام از دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و استاد و پژوهشگر تاریخ اسلام و تاریخ تشیع و دارای آثار پژوهشی فراوانی در این زمینه است.

«پیامدهای حرکت امام حسین (ع)»
–دکتر محمدرضا جباری

وقتی واقعه غمبار عاشورای 61 در کربلا رقم خورد، آثار و پیامدهای گوناگونی از خود برجای گذاشت که دامنه و گستره تأثیر آن از زمان و مکان فراتر رفت و فروغ آن، همچون ستاره­ای روشنایِ راه حق­‌جویان تاریخ گردید. در این بخش، جناب استاد دکتر جباری (حفظه الله) بر پایه منابع مستند تاریخی، به پیامدهای تکوینی و سیاسی اجتماعی این رویداد خواهند پرداخت. ایشان از اساتید و محققان برجسته و نام‌­آشنای حوزه تاریخ اهل­‌بیت (ع) و رئیس گروه تاریخ مؤسسه امام خمینی (ره) و دارای تالیفات گران‌قدری هستند.

2) اهداف دوره

بعد از این دوره شما می­‌توانید به اهداف ذیل نائل شوید:

 1. تحلیل ابعاد مختلف زندگانی امام حسین (ع)
 2. دفع برخی شبهات پیرامون زندگانی امام حسین (ع)
 3. الگوپذیری از زندگانی امام حسین (ع) در زمینه­­های گوناگون
 4. باز کردن افق­­های تازه، پیش روی محققان و مبلغان

3) ساختار دوره

 • این دوره، به صورت آنلاین برگزار خواهد گردید.
 • جلسات دوره، به صورت استاد‌محور است.
 • برای این دوره دستِ­‌کم 40 جلسه 30 دقیقه‌­ای در نظر گرفته شده که طی 5 هفته متوالی برگزار خواهد شد.
 • هر روز، از شنبه تا چهارشنبه، دو جلسه پیاپی از یک یا دو استاد تشکیل خواهد شد با 10 دقیقه استراحت بین دو کلاس.
 • پنج‌شنبه‌­ها اساتید طی یک جلسه مستقل به پرسش‌­ها پاسخ گویند.
 • روزهای جمعه کلاس­ برگزار نمی­‌شود.

4) نیازهای فناوری

در فرم ثبت­‌نام در دوره که در سایت مؤسسه به آدرس www.Porsemanonline.com ، است. نام کاربری و رمز ورود اختصاصی به شما تعلق خواهد گرفت که در زمان پخش آنلاین جلسه، باید وارد فضای SKYROOM شوید و با وارد کردن نام کاربری و رمز خود به محیط آموزشی وارد شوید. ورود به فضای پخش جلسه هم از طریق گوشی­‌های همراه امکان‌پذیر است و هم از طریق کامپیوتر.

5) گواهی‌نامه دوره

 • کسانی که در جلسات دوره (دستِ­‌کم 90 درصد جلسات) شرکت کرده باشند، می­‌توانند تقاضای گواهی‌نامه کنند.
 • گواهینامه حداکثر 1 ماه پس از اتمام دوره، به متقاضیان واجد شرایط اعطا می‌شود.
 • ارسال فایل گواهی‌نامه رایگان است، اما هزینه چاپ و ارسال برگه گواهی‌نامه به آدرس پستی متقاضی، برعهده وی است. 

6) شروع دوره

دوره از شنبه 29 مرداد ماه 1401 ش. (22 محرم 1444 ق. – 20 آگوست 2022 م.) آغاز خواهد شد. جلسات از ساعت 20:30 تا 21:30 به وقت تهران (۳۰ دقیقه جلسه نخست، 30 دقیقه جلسه دوم) خواهد بود.

7) ارتباط با پشتیبان دوره

 1. ایمیل مؤسسه:porseman.ac.cu@gmail.com
 2. تماس تلفنی: 02537400063
 3. واتس‌آپ: 989044287758+

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

یازده + یازده =