• 1
  • 0
  • 135

همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا توسط پژوهشکده حکمت و دین پژوهی با پیام آیت الله العظمی سبحانی و همکاری برخی نهادهای علمی کشور ۲۳ آذرماه ۱۴۰۱ در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسن قدردان قراملکی دبیر علمی همایش با اعلام این خبر گفت: همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا با هدف بررسی نقش عقل در استنباط علوم اسلامی و انسانی با پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی دامت برکاته و سخنرانی صاحبنظران این حوزه چهارشنبه شب ۲۳ آذرماه در قم برگزار می‌شود.

در این همایش علمی حضرات آیات علی اکبر رشاد و مهدی هادوی تهرانی ایراد سخنرانی خواهند داشت. همچنین رونمایی از کتب و آثار ویژه همایش با عناوین فلسفه عقل جلد اول (نقد عقل جزئی در فلسفه اسلامی)‌ و فلسفه عقل جلد دوم (نقد عقل در مدارس حدیثی میرداماد و صدرالمتألهین) نوشته محمدعلی اردستانی، نقد مکتب تفکیک؛ دفتر اول: مبانی نوشته محمدحسن قدردان قراملکی، نقد مکتب تفکیک، دفتر دوم: مسائل نوشته محمدحسن قدردان قراملکی، روش‌شناسی علم کلام با عنوان فرعی «نگاهی تطبیقی انتقادی به روش فلسفی و تفکیکی» نوشته حمیدرضا شاکرین و مجموعه سه جلدی مقالات همایش اجتهاد عقل‌گرا و برگزاری مناظره علمی با موضوع جایگاه عقل و نقل در اجتهاد کلامی با حضور حجج اسلام والمسلمین محمدحسن قدردان قراملکی، محمدمهدی گرجیان، محمدتقی سبحانی و رضا برنجکار از دیگر بخش‌های این همایش ملی است.

در همین خصوص سه پیش نشست همایش نیز تدارک دیده شده که با عناوین «چیستی خدا از دیدگاه مهدی اصفهانی»، «اصالت و امتیازات عقلانیت شیعی در نظر و عمل» و «نشست فلسفه از دیدگاه آیت الله خامنه‌ای» برگزار شده است. همچنین در هفته منتهی به همایش نیز سه پنل تخصصی با عناوین «عقل و الهیات با مدیریت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن قدردان قراملکی»،‌ «عقل و اخباری‌گری و تفکیک با مدیریت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای محمدباقر پورامینی» و «عقل و فقه و اصول با مدیریت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای سیدسجاد ایزدهی» با حضور ارائه دهندگان مقالات همایش برگزار می‌شوند. تقدیر از مقالات برگزیده و برگزاری نمایشگاه آثار مرتبط پژوهشگاه با این موضوع، در خلال همایش نیز از دیگر برنامه‌هاست.

وی افزود: مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)، مرکز فقهی ائمه اطهار (ع)، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، انجمن علمی کلام اسلامی و انجمن فقه و اصول حوزه علمیه قم، مجمع عالی حکمت اسلامی، مرکز تخصصی کلام اسلامی امام صادق (ع)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و خبرگزاری رسا از همکاران علمی و اجرایی برگزاری این رویداد ارزشمند خواهند بود.

گفتنی است همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا چهارشنبه شب، ۲۳ آذرماه ۱۴۰۱ از ساعت ۱۸ تا ۲۱ با حضور صاحبنظران، اندیشمندان و فرهیختگان و استادان حوزه و دانشگاه در محل تالار استاد موسویان (ره) پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به آدرس قم، بلوار پانزده خرداد، خیابان شهید میثمی برگزار شده و میزبان همه علاقمندان به مباحث کلامی خواهد بود.

منبع: http://iict.ac.ir/hejttehaad

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دو + 2 =