• 0
  • 0
  • 360

نشست وبیناری امام حسین (ع) و نهضت عاشورا در اندیشه مسیحیت برگزار شد

رایزنی فرهنگی کشورمان در لبنان با همکاری مرکز بین‌المللی عاشورا نشستی وبیناری با عنوان «امام حسین(ع) و نهضت عاشورا از نگاه اندیشمندان مسیحی» و با حضور حجت الاسلام و المسلمین اختری، عباس خامه یار رایزن فرهنگی کشورمان و جمعی از اندیشمندان، فرهیختگان و ادبای مسیحی برگزار کرد.


در ابتدای این نشست عباس خامه یار -رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان- به این نکته اشاره کرد که در طول تاریخ داستان سیدالشهدا با آزادگان بسیار است و چنین جایگاهی برای امام حسین(ع) نزد غیرمسلمانان عجیب نبوده و این امر ناشی از ارتباط دو اندیشه اسلامی و مسیحی و اتصال این دو به یکدیگر است. لذا امام حسین(ع) بالاترین شهادت را در طول تاریخ بشریت به ظهور رساند و بالاترین حد از قهرمانی را با مصیبتش نشان داد. این روزها به تمام آزادگان جهان اختصاص دارد. عزای آزادگان و مصیبت امام حسین، مصیبت انسان است. انقلاب امام حسین درسی جهانی و فراتر از مرزهای طایفه‌ای و مذهبی است چرا که هدف از نهضت عاشورا، وجود انسان و رساندن او به سعادت و بهشت است.

وی در ادامه به داستان وهب و رؤیای صادقه او و نحوه حضور امام حسین(ع) در اقامتگاه این جوان مسیحی اشاره کرد و گفت: هنگامی که امام حسین(ع) بپا خواست، آزادگان جهان نیز به همراهش بپا خواستند و نمونه‌اش همان جوان مسیحی است که امام به خیمه او رفت و با مادرش سخن گفت و به او یادآور شد که خوابی را که وهب دیده یک رؤیای صادقه است و حضرت در انتظار یاری اوست. او روز عاشورا به همراه امام مبارزه کرد تا به شهادت رسید. داستان سیدالشهدا با آزادگان در طول تاریخ بسیار است و عجیب نیست که چنین جایگاهی برای امام حسین نزد غیر مسلمانان باشد. این نتیجه اتصال دو اندیشه اسلامی و مسیحی با محوریت انسانیت، آزادی، گذشت، خیر و یاری حق است. ویلیام کنت دانشمند زمین شناس می گوید: امام حسین بالاترین شهادت را در تاریخ بشریت به ظهور رساند و با مصایبش به بالاترین حد از قهرمانی رسید. ادوارد براون می‌گوید: آیا دلی هست که به محض شنیدن داستانی از کربلا به درد نیاید و غم او را فرا نگیرد؟ حتی غیر مسلمانان نمی‌توانند طهارت روحی را که در این معرکه نمایان شد را نکار کنند.

وی گفت: همچنین در اشعار جورج شکور تصویر پردازی زیبا از این مصیبت دردناک را در حماسه حسینی می‌بینیم:

در وجدان خونی همانند آتش در حرکت را مشاهده می کنیم

اگر حق سر بریده شود، آن قاتلان کفار خواهند بود

خون امام حسین در شهادتش از خود گذشته است

هرگز به هدر نرفت، چرا که انواری از هدایت را در برگرفته است

پولس سلامه نیز در مصیبت امام حسین به زیبایی این چنین سروده است:

هر زمان که نام امام حسین به عنوان شهید یاد می شود

موکب زمانه آزادگانی را تقدیم می‌کند

پس از من آزادگانی در هستی خواهند آمد

هر چه به پیش می روم، غبار را کنار می زنند

و خطاب به دولت ستم که دست نگاه دار

ما از امام حسین شعار او را دریافت نمودیم و نقل کردیم

سپس حجت الاسلام و المسلمین اختری- رئیس مؤسسه بین المللی عاشورا- ضمن تسلیت به مناسبت این ایام و خوشامدگویی به میهمانان این نشست گفت: هدف از این نشست مطالعه تأثیر حادثه عاشورا در هدایت انسان و انسانیت در تمام دوران‌ها و مکان‌ها و تبیین رابطه عاشورا با مسائل مرتبط با بشریت در جهان کنونی است. ما بر این باوریم که مسئله امام حسین در حقیقت تحقق تمام آرزوهای انسان‌های شریف و محرومین جهان بوده و این واقعه دردناک، در راه خدا و انسانیت اتفاق افتاد تا انسان به کرامت، شرافت و حقوق خود دست یابد.

وی در ادامه به بیان ویژگی‌های تأسی کنندگان به امام حسین(ع) و دوستداران آن حضرت پرداخت و گفت: این چنین افراد هرگز در برابر ستمگران سر تسلیم فرود نخواهند آورد و ذلت و پستی را در برابر متکبران و زورگویان بر نمی‌تابند و شعارشان همیشه در طول تاریخ: “هیهات من الذله” بوده است.

اختری در ادامه به نقطه اشتراک میان مسلمانان و مسیحیان در خصوص عاشورا اشاره کرد و گفت: همه بر این امر اعتراف دارند که نهضت امام حسین(ع) بر ضد ظلم و سرکشی بوده و عظمت و مظلومیت امام بر کسی پوشیده نیست.

وی در پایان با اشاره به نام برخی از شخصیت‌های بارز مسیحی که درباره امام حسین(ع) سخنان ماندگاری از خود بر جای گذاشته‌اند گفت: چارلز دیکتون، پولس سلامه، جرج جرداق و شخصیت های دیگر همگی بر جایگاه رهبری امام حسین و عظمت او در راه آزادی انسان از دست مستکبران تأکید نموده اند و امیدواریم میهمانان امروز این نشست الگوهای برجسته ای از شخصیت و اندیشه های امام حسین ارائه نمایند.

در ادامه شاعر مسیحی الیاس هاشم بود که امام حسین علیه السلام را محدود به گروهی از مردم ندانست و گفت: ایشان الگویی برای تمامی حق طلبانی است که که از حقشان در برابر غاصبان نمی گذرند. امام حسین مکتب ایمان، بخشندگی و سیره و روش قهرمانان است که با خونشان از سرزمینشان دفاع می کنند.

وی در پایان سخنانش سیدالشهدا را اندیشه مقاومت موجود در درون انسان معرفی کرده و گفت: انسان باید این اندیشه را بیدار و احیا کند تا در برابر تمام ستمگران بتواند بایستد چرا که امام حسین کتاب انسانیت تمام ادیان و جوامع است.

سپس در ادامه کشیش عبدو رعد- رئیس جمعیت مردم لبنان – برای مردم از لبنان به نقش اندیشمندان مسیحی در گسترش تفاهم و همبستگی میان طرفداران ادیان در مقابله با ظلم گفت: ما در حال حاضر در برابر یک فضای عاشورایی جهانی قرار داریم چرا که ظلم و ستم همه جا را فرا گرفته، و یک مسیحی حق ندارد تنها به تماشای ایت ظلم و ستم بنشیند و اقدامی نکند، روحانیون و اندیشمندان وظیفه دارند تا وضعیت کنونی را تغییر دهند و چنین نشست هایی مر توان به این امر کمک کند.

وی در پایان خواست تا افق‌های جدیدی جهت معرفی نهضت حسینی و اندیشه اسلامی به مسیحیان و بالعکس گشوده شود و همان شعار امام حسین به هنگاتم خروج از مدینه را سرلوحه خود قرار دهند که: من خارج نشدم جز با هدف اصلاح در امت جدم رسول خدا، می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

پس از وی، آنتوان بارا- ادیب و نویسنده کتاب «امام حسین در اندیسه مسیحیت» از کویت- در مقاله خود با اشاره به جنبش امام حسین(ع) به عنوان یک نهضت نمونه و الگوی اسلامی گفت: نگاه اندیشمندان مسیحی به آن همان نگاهشان نسبت به جانفشانی‌های مسیح است چرا که هر دو از یک منبع نور نشأت گرفته‌اند.

وی افزود: امام حسین علیه السلام با نگاه رسالتی خویش مشکلات امت جدش و معایب بنی‌امیة را می‌دید. همان‌ها که امت را بر خلاف تمام جانفشانی‌های نسل اول صدر اسلام، به بیراهه کشاندند و نگاهشان به خلافت به عنوان مرکبی بود که آنها را به قدرت و مقام می رساند،لذا سیدالشهداء متوجه توطئه‌ای شد که بر ضد اعتقادات راستین یارانش شکل می گرفت و نتوانست چشمان خود را در برابر اقدام برنامه‌ریزی شده آنها که باعث ذلت انسان‌ها و خفتن وجدان مسلمانان و سست شدن عزم و اراده آنها شده بود، ببندد.

این نویسنده مسحی سپس به بیان عزت نفس سیدالشهدا و نپذیرفتن ظلم پرداخت و گفت: اندیشمندان و علمای مسیحی به عظمت این جانفشانی که پیامبرشان مسیح نیز همانندش بود، پی بردند. این همان شاخصی است که تنها انسان‌های صالح و برگزیده، در پی آن بوده و نتایجش بخش بزرگی از وجدان و اعتقادات را در شرایط تنگنا و در مقابله با ظلم و انحراف از سنت انبیا، شهدا و برگزیدگان نشان می دهد.

وی در پایان به نقش اندیشمندان مسیحی در خدتم به اهداف نهضت حسینی(ع) اشاره کرد و گفت: آن چه را که ما هم اکنون می‌نگریم توجه گسترده از سوی آنها جهت تعمق در درک و فهم برداشت‌های ارزشمند آن است، چه از سوی غربی‌ها و یا شرقی‌ها باشد چرا که  انتشار گسترده آن باعث شد تا بسیاری به آن توجه کنند و تعجب آن را برانگیزاند و تحلیلات آنها را در صدها تألیف و مقاله و پژوهش و رسانه‌ها منعکس کند.

میشل کعدی -نویسنده و فیلسوف لبنانی- سخنران بعدی بود که در ابتدا به مهمترین ویژگی‌های زندگی امام حسین علیه السلام به عنوان یک الگو و مکتب اشاره کرد و گفت: امام حسین(ع) فراتر از یک الگو و مکتب بوده و انقلابش بیش از انقلاب‌های دیگر در جوامع بشری، جاودانه شد و در آن عاطفه و مصایب با هم در آمیخت و شعله کربلا با نور شهادت در طول تاریخ بشریت باقی ماند.

وی افزود: ریحانه رسول خدا تنها به مسلمانان اختصاص ندارد و جایگاه و عظمت او را غیر مسلمانان نیز دریافته‌اند. او به جهان آموخت که چگونه آزادی، کرامت، راستگویی، ایمان، عزت، رهبری و الگو بودن و دفاع از حق را تجربه کند حتی اگر شده با جان خود را در این راه فدا کند.

این نویسنده مسیحی خاطر نشان کرد: امام حسین(ع) با انقلاب و شهادتش همه معیارها را برهم ریخت و با صبر خود در برابر سختی‌ها به دیگران آموخت که قامت این جهان جز با صبر، جرأت و صراحت گویی راست نخواهد شد.

وی در پایان به آزادگی سیدالشهدا اشاره کرد و گفت: قداست امام حسین(ع) باعث شد تا نویسندگان مسیحی در جایگاه رفیعی قرار گیرند.

در ادامه جورج صلیبا کاردینال جبل لبنان و طرابلس به بیان ابعاد شخصیتی و انسانی امام حسین(ع) در انقلابش بر ضد ظلم از نگاه مسیحیان پرداخت و گفت: انسان‌های وارسته با شخصیت و عمق معرفت و رفتارشان در میان مردم شناخته شده‌اند چرا که ارتباطشان با خداوند متعال را به نوعی در جماعه خود منعکس می‌کنند و همانند زنبور عسل، نتیجه حضورشان جز عسل و میوه‌های رسیده و پرفایده برای مردم چیزی نخواهد بود.

وی در ادامه امام حسین(ع) را یکی از همین شخصیت‌های برگزیده معرفی کرد و افزود: امام حسین(ع) مرگ را برگزید تا زیر بار ظلم و ستمگران نرود؛ لذا او مرگ با عزت را بر زندگی بدون کرامت ترجیح داد.

کاردینال جبل لبنان و طرابلس در پایان در مقایسه میان جایگاه امام حسین و ستمگران دوران گفت: حسین در قلب تاریخ جای دارد در حالی که جای ستمگران در اعماق جهنم است و هر زمان که از کربلا شنیدیم و خواندیم به حال شهدای کربلا غبطه خوردیم و ستمگران را نفرین کردیم. لذا حسین شهید ایمان و پرورش یافته مکتب وفاداری الست که مرگ را بر زندگی با ستمگران ترجیح داد.

سخنران پایانی جورج شکور شاعر مسیحی نیز با قرائت اشعار خود به توصف و ستایش امام حسین(ع) پرداخت.

وی در بخشی از اشعار خود این گونه عاشورا را توصیف کرده است:

ای کربلا نزد تو شکست، پیروز می‌شود و پیروزی شکست می‌خورد

در میان تو قبری است که زیارتش شیرین است و دلها از تمام نقاط جهان به اشتیاق او روانه می‌شوند

حال بگو قبر یزید کجاست؟ جز مشتی خاک که بر روی آن پلیدی‌ها انباشته شده‌اند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

19 − دو =