• 1
  • 0
  • 79

تفاهم‌نامه همکاری موسسه البیان للتواصل و التاصیل و عتبه عباسیه

تفاهم‌نامه همکاری موسسه البیان للتواصل و التاصیل و عتبه عباسیه

به منظور برقراری و گسترش تعاملات و همکاری‌های علمی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی این تفاهم‌نامه بین موسسه البیان للتواصل و التاصیل و مرکز مطالعات استراتژیک عتبه عباسیه منقعد شد.


به منظور برقراری و گسترش تعاملات و همکاری های علمی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی این تفاهم‌نامه بین موسسه البیان للتواصل و التاصیل و مرکز مطالعات استراتژیک عتبه عباسیه منقعد شد.

موسس موسسه البیان للتواصل و التاصیل در همین خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه، بیان داشت: ما به دنبال گفت‌وگوی سازنده و شفاف در عرصه جهانی هستیم و از رهیافت این مباحث می‌خواهیم تصویر واضحی از شیعه ناب به دور از نگاه‌های غیرعلمی و نادرست در موسسه البیان للتواصل و التاصیل عرضه نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی، افزود: فقدان تواصل فرهنگی یکی از معضلات و اشکالات مهم جهان تشیع است و همین مساله سبب شده تا در تحولات علمی، فرهنگی، سیاسی و غیره در حاشیه مبادلات بین المللی قرار بگیریم و باید برای جبران این نقیصه کم کاری‌های گذشته در قالب یک برنامه‌ریزی دقیق و مدون جبران کنیم.

رئیس انجمن کلام حوزه علمیه، اظهار داشت: هدف موسسه البیان این است که شیعه را با زبان اصلی خود به جهان پیرامون بشناساند و حرف بزند و در برابر اقدامات و جهت گیری‌هایی که می‌کند زبان استدلال قابل قبولی داشته باشد.

وی یادآور شد: با بازنگری در فعالیت‌های موسسات شیعی برای بروزرسانی و کارآمدکردن اقدامات می‌توان تاخر فرهنگی شیعه از اتفاقات و تغییرات جهان را کاهش داد.

تدوین موسوعه ۳۰ جلدی شیعه به ۵ زبان

وی با بیان اینکه موسوعه ۳۰ جلدی فرهنگ شیعی در حال تدوین است، گفت: مخاطب این مجموعه‌ها افراد فرهنگی غیر شیعی مانند بدنه جامعه سنی، مسیحیت و حتی ملحدین هستند و در نظر داریم این موسوعه ۳۰ جلدی را به پنج زبان مهم دنیا ترجمه و در یک نشر معتبر منتشر نماییم.

حجت‌ الاسلام‌ والمسلمین محمدتقی سبحانی اضافه کرد: این موسوعه شامل مباحث اصیل شیعی می‌باشد و این موسوعات توسط افرادی در حال نگارش است که در حوزه علمیه جزو افراد توانمند و درجه اول هستند.

وی افزود: این موسوعه ۳۰ جلدی دارای مواضع و دیدگاه‌های شیعه در باب قرآن کریم، سنت و حدیث، پیامبر اکرم (ص)، اهل‌بیت (ع)، منابع معرفتی، الهیات (عقاید)، نظام اقتصادی شیعه، فقه تعایش و فقه الاختلاف است.

مؤسس مؤسسه البیان للتواصل و التأصیل افزود: عرفان، معنویت خانواده، زنان، حقوق بشر، مهدویت، فلسفه سیاسی اسلام، اعتقادنامه شیعه، شیعه و تمدن اسلامی، سبک زندگی نظام تعلیم و تربیت و غیره از دیگر بخش‌های مهم این موسوعه است که هرکدام در قالب یک مجلد تدوین خواهند شد.

وی بیان داشت: زمینه‌های همکاری در تفاهم‌نامه مشترک موسسه البیان للتواصل و التاصیل و مرکز اسلامی مطالعات استراتژیک عتبه عباسیه در موارد از جمله، استفاده بهینه از ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و امکانات علمی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی طرفین؛ تبادل تجربیات و یافته‌های طرفین در حوزه موضوعات مربوط؛ بهره‌گیری متقابل از خدمات و تولیدات علمی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی طرفین؛ ترجمه و انتشار آثار مورد توافق (اعم از کتاب، مجلات و غیره)؛ معرفی و پشتیبانی سایت‌های طرفین و بارگذاری و تبادل اطلاعات در بخش بانک جامع سایت‌ها؛ برگزاری نشست‌ها و گفت‌وگوهای فرهنگی با همکاری طرفین؛ ایجاد فرصت‌های مطالعاتی برای اعضای علمی و اساتید طرفین؛ تبادل استاد و محقق در حوزه‌های علمی مشترک. برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه نقد غرب، استشراق، و سکولاریسم پیش بینی شده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

15 − 1 =