• 0
  • 0
  • 186

گزارشی از نقض حقوق بشر علیه شیعیان در جهان

گزارشی از نقض حقوق بشر علیه شیعیان در جهان

سازمان دیدبان حقوق شیعیان در گزارش ماهیانه خود از نقض حقوق بشر علیه شیعیان در برخی از کشورهای جهان پرده برداشت.


سازمان دیدبان حقوق شیعیان در گزارش ماهیانه خود درباره نقض حقوق بشر علیه مسلمانان شیعه از یکم ژانویه تا یکم فوریه 2021میلادی نوشت: گروهک های تکفیری عملیات های تروریستی متعددی را علیه مسلمانان شیعه انجام داده اند. علاوه براین برخی از رژیم ها و دولت‌ها نیز به سرکوب و شکنجه آنها اقدام کرده اند.

این سازمان اعلام کرد: این گزارش به منابع خصوصی خود و برخی از منابع عمومی مانند افراد و گروه های فعال در زمینه آزادی و حقوق بشر در کشورهایی که ناقض حقوق شیعیان بوده اند، تکیه دارد.

در این گزارش آمده است: این سازمان به دنبال دستیابی به عدالت و برابری در جوامع بشری است و به دنبال اهداف سیاسی و سودآور نیست.

این سازمان با اشاره به کشور پاکستان در گزارش خود آورده است: در سوم ژانویه 11 کارگر معدن در حمله مسلحانه عناصر تروریست در شهر کویته کشته شدند. در 18 ژانویه عناصر ناشناس در یکی از جاده های کویته بمب گذاری کردند و هنگام عبور یک اتوبوس به منفجر کردن این بمب از راه دور اقدام کردند که در نتیجه این انفجار دو نفر زخمی شدند.

در این گزارش درباره وضعیت شیعیان بحرین در یک‌ماه اخیر آورده است: «مهدی سهوان» مرثیه خوان حسینی در چهارم ژانویه اعلام کرد که درباره فرزندش بازداشت شده اش «مطهر سهوان» خبری ندارد و از زمان دستگیری تا کنون هیچ تماسی از او نداشته است.

مطهر سهوان، فرزند مهدی سهوان روز دوشنبه 29 دسامبر 2020 میلادی پس از حضور در عزاداری منطقه السنابس که به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا(ع) برگزار شد، بازداشت شد.

در چهارم ژانویه نیز مدیریت زندان جو با زور و قلدری به زندانیان این زندان حمله کرد. بازداشت شدگان ساختمان 12 زندان جو اعلام کردند که عناصر امنیتی وابسته به وزارت کشور به سرقت وسایل شخصی بازداشت شدگان که با پول خود خریداری کرده اند، اقدام کردند.

نیروهای امنیتی آل خلیفه در 10 ژانویه به منازل تعدادی از ساکنان شهرک ابوقوه حمله کردند. در نتیجه این اقدام تعدادی از ساکنان این منطقه از جمله «مقداد العجیمی» و «حسن العجیمی» دستگیر شدند.

خانواده  «شیخ زهیر عاشور» روحانی شیعه 11 ژانویه  نسبت به اطلاع نداشتن از وضعیت وی شکایت کردند. خانواده وی نسبت به سلامتی وی ابراز نگرانی کردند. زیرا از شش ماه پیش هیچ ارتباطی باوی نداشتند.

خانواده عاشور اعلام کردند: وی مورد شکنجه عناصر پلیس و نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

در 27 ژانویه نیروهای امنیتی «علی حسین» را به بهانه های واهی به مرکز پلیس الزهرا در شهر الزهرا فراخواندند و بازداشت کردند. در 29 ژانویه نیروهای امنیتی تعدادی خانواده های شهدا را بدون ارایه هیچ دلیلی در قبرستان ستره بازداشت کردند، همچنین نیروهای امنیتی در همین روز به منطقه المعامیر حمله کردند و «امین الساکن» را بازداشت کردند.

این سازمان در گزارش خود با اشاره به وضعیت شیعیان در نیجریه نوشت: در 26 ژانویه مقامات نیجریه شش نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراض آمیز علیه دولت در ابوجا را بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی نیجریه در 27 ژانویه یکی از معترضان را در طول تظاهرات کشته اند. این نیروها برای سرکوب تظاهرکنندگان که خواهان آزادی «شیخ ابراهیم الزکزکی» روحانی شیعه نیجریه ای بودند، به آنها شلیک کرد. که در نتیجه آن شماری زخمی و یک نفر کشته شد.

این گزارش به وضعیت شیعیان در عربستان نیز پرداخته و آورده است : دادگاه کیفری آل سعود در الدمام «محمد بوجباره» مرثیه خوان حسینی را به 9 ماه زندان و همراهان وی را به چهار ماه حبس محکوم کرد. بوجباره و همراهانش به دلیل برگزاری اربعین امام حسین(ع) در ماه صفر بازداشت شدند.

این سازمان در گزارش خود با اشاره به حمله های تروریستی در عراق در طول این یک‌ماه آورده است:عناصر تروریستی داعش در یکم ژانویه به منطقه العباره در شهر دیالی سه خمپاره پرتاب کردند. این حمله تروریستی خسارت جانی به همراه نداشت . در دوم ژانویه در نتیجه انفجار بمب در منطقه الطیب در شرق شهر العماره دو نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.

در چهارم ژانویه، یک گروهک تروریستی وابسته به داعش به یکی از مراکز امنیتی در منطقه الرضوانیة حمله کردند که در نتیجه آن یک نفر کشته شد. در پنجم ژانویه نیز یکی از عناصر داعش به هدف قرار دادن مردم در منطقه الزور در شهر دیالی اقدام کرد که به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن یک نفر دیگر منجر شد.

عناصر تروریستی وابسته به داعش در ششم ژانویه به یکی از مناطق در شهرک جلولاء در دیالی حمله کردند که در نتیجه آن یک نفر کشته و چهار نفر زخمی شدند. در 11 ژانویه نیز این عناصر تروریستی سه خانواده را اعدام کردند و خودروهای آنها در منطقه الانبار به آتش کشیدند.

در 21 ژانویه در نتیجه دو انفجار در یکی از مناطق پرجمعیت بغداد 32 نفر کشته و 88 نفر زخمی شدند. دو عامل انتحاری وابسته به داعش این دو انفجار را انجام دادند.

عناصر تروریستی داعش همچنین در 24ژانویه به نیروهای امنیتی در شهر صلاح الدین حمله کردند که به کشته شدن 11 نفر و زخمی شدن شماری از عراقی ها منجر شد. در 26 ژانویه نیز دو نفر در روستای المرادیه در منطقه بنی سعد به دست عناصر داعش کشته شدند. در 27 ژانویه نیز انفجار یک بمب در شهر نجف اشرف به کشته شدن یک کودک و زخمی شدن دو نفر منجر شد.

 

زمان: ۱۳۹۹/۱۱/۱۶ – ۱۱:۴۴
شناسه خبر:۱۰۲۳۵۴۳

 

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

18 − 16 =