• 0
  • 0
  • 378

برگزاری مجلس محرم در دانشگاه ابن خلدون استانبول، ترکیه

برگزاری مجلس محرم در دانشگاه ابن خلدون استانبول، ترکیه

دانشگاه ابن خلدون واقعه شهادت امام حسین (علیه السلام) را به عنوان مسئله‌ای مهم در فکر و فرهنگ اسلامی درنظر گرفته و مجلسی در یادبود آن در ایام محرم برگزار کرده است.


دانشگاه ابن‌خلدون، دانشگاهی خصوصی، تخصصی علوم انسانی و انگلیسی زبان در شهر استانبول است. بنیاد غیرانتفاعی تورگو،‌ که رجب طیب اردوغان چند دهه قبل از موسسین آن بوده، دانشگاه مذکور را که از امکانات و ارتباطات بین‌المللی بسیار خوبی برخوردار است، تاسیس کرده است. دانشگاه ابن‌خلدون در پی ایجاد نوعی جریان جدید فکری با مشخصه محافظه‌کاری و پسااستعماری است و تلاش می‌کند در عین رعایت استانداردهای جهانی، در مسیر آنچه «استقلال فکری» می‌خواند، حرکت کند.

جالب اینجاست که این دانشگاه واقعه شهادت امام حسین (علیه السلام) را به عنوان مسئله‌ای مهم در فکر و فرهنگ اسلامی درنظر گرفته و پیش از شیوع کرونا،‌ مجلسی در یادبود آن در ایام محرم برگزار کرده است. در آن مجلس، یکی از اعضای هیئت امنای دانشگاه که پروفسور و نماینده سابق مجلس ترکیه‌ از حزب حاکم است،‌ درباره میراث اهل بیت (علیهم السلام) سخنرانی کرده و رئیس دانشگاه و استادان و دانشجویان نیز در آن شرکت داشته‌اند؛ امری که در جامعه دانشگاهی و مدرن اهل سنت جهان کم‌نظیر است.

پروفسور دکتر. عرفان گوندوز در ابتدای سخنان خود گفت: “رحمت الهی بر مجامعی که افراد خوب در آنها تجلیل می شوند باران می گیرد. و اجتماعاتی که در آن شریران یاد می شوند لعنت می شوند. ” حدیث ح. وی خاطرنشان کرد که مولانا آن را چنین تفسیر کرده است: “انتظار نداشته باشید که رحمت از آسمان مانند باران از بالا بیاید. اگر شما در حال توصیف یک فرد کامل هستید ، اگر افکار ، شیوه زندگی ، ایمان و صداقت این مرد باعث ایجاد حس پذیرش در مخاطب شود ، این رحمت الهی است که در وجود شما جاری می شود. اما برعکس ، وقتی از افراد بد نام می برید ، میل به شبیه آن افراد بد در مخاطب بیدار می شود و اگر آنها سعی کنند شبیه آنها شوند ، این نفرین است. ”

منبعhttps://www.ihu.edu.tr/muharrem-ayi-ve-ehl-i-beyt-uzerine-konusuldu/

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

18 − سه =