• 23
  • 0
  • 122

حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری خبرداد:

کنگره بین‌المللی امناءالرسل، دوم و سوم آذرماه در قم برگزار می‌شود

کنگره بین‌المللی امناءالرسل، دوم و سوم آذرماه در قم برگزار می‌شود

دبیر کنگره علمی امنا الرسل (ص) به تشریح برگزاری این کنگره بین المللی در شهر مقدس قم پرداخت.


حجت الاسلام و المسلمین رضا اسکندری، دبیر کنگره بین المللی امناءالرسل ۲۸ آبان در جمع اصحاب رسانه که در سالن آیت الله حائری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه گردهم آمده بودند، اظهارداشت: هدف از برگزاری این کنگره تعامل علمی حوزه‌های علمیه سراسر جهان است به ویژه حوزه نجف با پیشینه هزار ساله و تربیت بزرگانی که معارف قرآن و اهل بیت (ع) را به اقصی نقاط جهان منتشر کردند.

وی با اشاره به دیگر اهداف کنگره افزود: معرفی بزرگان حوزه‌های علمیه که در زمینه‌های علمی، تبلیغی، اجتماعی، سیاسی و در ابعاد مختلف نقش مهمی ایفا کردند از دیگر اهداف کنگره است، لذا باید شخصیت‌های بزرگ شناخته شوند و آن‌ها را از زوایای مختلف به مسلمانان جهان معرفی کنیم.

وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین بعد شخصیتی علمای بزرگ شخصیت اخلاقی و معنوی آن‌ها است و این انسان‌های بزرگ دارای سجایای اخلاقی ارزشمندی بودند و ویژگی اخلاقی آن‌ها زبانزد دشمنان نیز بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با بیان این که یکی دیگر از خصوصیات علما، تلاش علمی مضاعف بوده است، افزود: بزرگان فراوانی داریم که از آن‌ها صدها جلد کتاب باقی مانده و عمر خودشان را صرف بدست آوردن معارف دین و تحقیق و پژوهش در عمق معارف دین کردند و آن را برای سعادت اخروی و دنیوی در اختیار بشریت قرار دهند.

دبیرکنگره بین المللی امناء الرسل با بیان این که کنگره با نگاه بین المللی تشکیل شده، ادامه داد: در برنامه کنگره ده محور موضوعی پیش بینی شده که در سال‌های آتی بر اساس این محور شخصیت‌ها را شناسایی و از آن‌ها تقدیر کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری ادامه داد: عالمانی که در مبانی فقهی و اصولی، فهم و تفسیر علوم قرآنی، شناخت عترت و مکتب اهل بیت، امامت و ولایت، تاریخ اسلام و سیره اهل بیت، اخلاق و تربیت، فرهنگ و تمدن اسلامی، هجرت و تبلیغ، مجاهدت و استکبار ستیزی، وحدت و تقریب فعالیت‌های علمی داشتند محورهایی است که شخصیت‌ها را شناسایی و از آن‌ها تقدیر می‌کنیم.

وی مبتکر این طرح را حوزه علمیه قم معرفی کرد و گفت: با توجه به این که مبتکر این طرح حوزه علمیه قم بود لذا بنا گذاشتیم که از شخصیت حوزه نجف تقدیر کنیم و با انجام بررسی‌های کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که از آیت الله سید محمد مهدی موسوی الخرسان تقدیر کنیم.

استاد حوزه علمیه ابراز کرد: تا امروز بیش از ۵۰ جلد از کتب آیت الله موسوی الخرسان منتشر شده اما تألیفات فراوانی در موضوعات مختلف حدیثی، رجالی، تاریخی، کلامی و بعضا فقهی دارند و قریب به ۵۰ جلد از کتب ایشان هنوز منتشر نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری احیای نشر و آثار شیعه را مورد تاکید قرار داد و گفت: کتب آیت الله خرسان در دو قالب نرم افزار با کمک موسسه نور و موسوعه منتشر شده که در کتابخانه‌های مهم ایران و عراق و سایر نقاط دنیا توزیع خواهد شد.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین نکته در این کنگره که پیشینه نداشته این بوده که دو دبیر خانه در حوزه قم و نجف به صورت مستقل ایجاد شد اما در بخش کمیته‌ها و محتوا هماهنگ و منسجم فعالیت می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری دبیر کنگره بین‌المللی امناء الرسل یادآور شد: قریب ۶۰ جلد کتاب برای رونمایی در کنگره آماده شده که ۱۰ جلد آن محصولات و مقالاتی است که در دبیرخانه جمع آوری شده است.

دبیرکنگره علمی امناء الرسل بیان کرد: قریب ۲۰ نهاد حوزوی فرهنگی و پژوهشی همکاری با کنگره را به عنوان وظایف اصلی دنبال می‌کنند و شورای علمی و اجرایی کنگره متشکل از همه نهادهای همکار در کنگره است.

وی ادامه داد: سه کمیسیون علمی در خصوص سیره معنوی و اخلاقی و معرفتی آیت الله خرسان و همچنین منهج علمی و بررسی تاثیر گذاری تألیفات آیت الله خرسان در ترویج و گسترش مکتب اهل بیت (ع) پیش بینی کردیم.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری یکی از اهداف کنگره را شناخت از ظرفیت‌های علمی عنوان کرد و گفت: برگزاری کنگره در عراق از طریق ۲۰ شبکه ماهواره‌ای منعکس شد و امیدواریم در ایران هم بتوانیم کنگره را با همکاری اصحاب رسانه به بهترین وجه ممکن انعکاس دهیم.

وی افزود: حوزه قم، حوزه علمیه خواهران، جامعه المصطفی، مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، مجمع جهانی تقریب، موسسه تحقیقات نور، سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامی، موسسه ال البیت، موسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث، عتبه علوی، عتبه حسینی و همچنین وزارت ارشاد، آستان قدس رضوی و آستان حضرت معصومه (س)، معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات و … جزء همکاران کنگره هستند.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با بیان این که آیت الله اعرافی، آیت الله استادی و حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی موسوی الخرسان، سخنرانان اصلی کنگره هستند، افزود: این کنگره چهارشنبه دوم آذرماه و پنجشنبه سوم آذرماه در استان قم و در مدرسه امام موسی کاظم و مرکز فقهی ائمه اطهار برگزار خواهد شد.

منبع: https://hawzahnews.com/xbYnP

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

یک × 1 =