• 11
  • 0
  • 29

دارالفتوای مصر: تبرک جستن و بوسیدن ضریح نبی اکرم (ص) و اهل بیت (ع) اشکالی ندارد

دارالفتوای مصر: تبرک جستن و بوسیدن ضریح نبی اکرم (ص) و اهل بیت (ع) اشکالی ندارد

دارالفتوای مصر گفت: لمس کردن یا بوسیدن ضریح‌ها در هر مکانی که زائر آن را ببیند، جایز است و نباید شخص زائر را کافر یا مشرک قلمداد کرد.


به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه»، دارالفتوای مصر در پاسخ به سؤالی مبنی بر جواز تبرک جستن به ضریح، گفت: لمس کردن یا بوسیدن ضریح‌ها در هر مکانی که زائر آن را ببیند، جایز است و نباید شخص زائر را کافر یا مشرک قلمداد کرد.
دارالفتوا تصریح کرد: اینکه مسلمان از انبیا، اولیا و صالحین طلب کمک کند، شرعاً جایز است و فرقی ندارد که آن بزرگواران زنده باشند یا رحلت کرده باشند.

می‌توان به قبر نبی اکرم (ص) و اهل بیت (علیهم السلام)، تبرک جست.

در همین راستا دکتر محمد وسام دبیر فتوای در دارالفتوای مصر، گفت: پیامبر اکرم (ص) فرمودند که قبر یا باغی از باغ‌های بهشت است یا حفره‌ای از حفره‌های جهنم؛ بر این اساس می‌توان به قبر نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت (علیهم السلام) و اصحاب و اولیا، تبرک جست؛ چرا که قبور و ضریح آن بزرگوارای باغی از باغ‌های بهشت هستند و ما به غیبی که پیامبر اکرم (ص) خبر دادند ایمان داریم و قبور صالحین از باغ‌های بهشت است.
وی اشاره کرد: بر اساس آیه «الَّذِینَ غَلَبُوا عَلَی أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَیْهِمْ مَسْجِدً»، شرع و قرآن به بنای مسجد در جوار قبور صالحین اشاره دارند و البیضاوی گفته است که مسجد را در جوار قبور صالحین می‌سازند تا این مسجد از برکات آن‌ها بهره‌مند شود.

نبی اکرم (ص) به ما دستور داده‌اند که قبور را زیارت کنیم.

عضو دارالفتوای مصر ادامه داد:
نبی اکرم (ص) به ما دستور داده‌اند که قبور را زیارت کنیم و فرموند:« زوروا القبور فإنها تذکرکم الآخرة»، بنابراین بین زیارت قبور و یادآوری آخرت ارتباط وجود دارد.

حضرت فاطمه (س) قبر عمویش حضرت حمزه (ع) را هر جمعه زیارت می‌کردند.

محمد وسام بیان داشت: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دختر نبی اکرم (ص) قبر عمویش حضرت حمزه سید الشهدا (ع) را هر جمعه زیارت می‌کردند، روزی قبر را تمیز کرده و کنارش نماز می‌خواندند. این امر در بسیاری از آثار آمده است و همچنین در کتاب الاثر آمده است که آن‌ها برای تبرک از خاک قبر حمزه، بر می‌داشتند.

کسانی که این امر را حرام می‌دانند، به خاطر نداشتن اطلاع کافی است.

وی تصریح کرد: کسانی که این امر را حرام می‌دانند، به خاطر نداشتن اطلاع کافی و عدم گرفتن علم از اهل آن است. اینان سخنانی از خوارج شنیده و در مسیر آن‌ها حرکت کردند.

تبرک جستن از ضریح‌ها، امری است که امت نسل به نسل به آن عمل کرده است.

دبیر دارالفتوای مصر در پایان تصریح کرد: تبرک جستن از ضریح‌ها، امری است که امت نسل به نسل به آن عمل کرده است و هر کس می‌خواهد در این خصوص بیشتر بداند فتوای دارالفتوای مصر را بخواند.

منبع خبر: http://nabdapp.com/t/106913938

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

هفت − 4 =