• 1
  • 0
  • 93

کتاب «سیره فاطمی» منتشر شد

کتاب «سیره فاطمی» منتشر شد

کتاب «سیره فاطمی» نوشته استاد محمدجواد مروجی طبسی در ۱۶۰ صفحه و به قیمت ۲۸ هزار تومان و با شمارگان ۴۰۰ نسخه به همت مؤسسه بوستان کتاب دفتر تبلیغات اسلامی منتشر و روانه بازار نشر شد.


کتاب حاضر شامل بخش بزرگی از جلوه‌های رفتاری حضرت فاطمه (سلام الله علیها) است که در حد توان خود رفتارهای اجتماعی و فردی ایشان را بیان می‌کند.

با توجه به شأن اسوه بودن دختر پیامبر (صلی الله علیه و آله)، ایشان بزرگترین سرمشق زندگی، نه فقط برای مسلمانان، بلکه برای کل بشریت تا روز قیامت است.

اثر پیش رو در شش فصل تنظیم شده است؛ فصل اول این اثر، با عنوان «فاطمه (سلام الله علیها) و ارتباط با خدا» است که در این فصل به مباحثی همچون پیراهن ویژه برای نماز، روزه شکرگزاری، دعاهای فاطمه در ایام هفته، تعلیم دعا به امام حسین (علیه السلام) و مواظبت بر دعای آخرین ساعت روز جمعه، اشاره شده است.

نویسنده در فصل دوم به «فاطمه (س) و ارتباط با رسول خدا» پرداخته است که برخی از عناوین این فصل عبارتند از: شستن پای پدر، قطع نماز مستحبی به احترام پدر، ضیافت‌های مکرر برای پدر و حضور در کنار پدر در حفر خندق.

سومین فصل از کتاب «سیره فاطمی» به ارتباط فاطمه (سلام الله علیها) با رهبری امیرمؤمنان (علیه السلام) می‌پردازد؛ تبیین جایگاه امامت، دفاع از رهبری و خلافت امیرمؤمنان، همراهی با علی (علیه السلام) برای احقاق حق، بیان مظلومیت امیرمؤمنان (علیه السلام)، گریه برای مظلومیت امیرمؤمنان (علیه السلام)، انتقاد شدید از سکوت نفاق آمیز، نقل روایت درباره جانشینی امیرمؤمنان (علیه السلام)، از جمله مباحث این فصل به شمار می‌رود.

فصل چهارم این اثر، با عنوان «فاطمه (سلام الله علیها) و زندگی مشترک» اختصاص یافته است؛ این فصل، به ازدواج آسان، پیشنهاد فاطمه (سلام الله علیها) به علی (علیه السلام) در شب زفاف، تقدیم لباس عروسی به فقیر، احترام به شوهر، متابعت از شوهر، دلداری شوهر، مراعات حال همسر، احتیاط در مصرف خانه، استعمال بوی خوش، توقع نداشتن در زندگی، خانه داری، رازداری، مایه دل خوشی و آرامش، عنایت ویژه به فرزندان، مهمان دوستی فاطمه (سلام الله علیها) می‌پردازد.

فصل پنجم این اثر با عنوان «فاطمه و آداب اسلامی و روابط اجتماعی» منتشر شده که تکریم شهدا، سبقت در اسلام، فرستادن غذا برای همسایگان، صدقه و وقف اموال، انفاق در راه خدا، احترام به پرستاران و خدمتگزاران، حضور در تشیع جنازه خواهر، بالابردن توان علمی، دعا برای دیگران، از جمله عناوین فصل می‌باشد.

ششمین و آخرین فصل از کتاب «سیره فاطمی» به موضوع «فاطمه و مکارم اخلاق» می‌پردازد و حجب و حیای آن حضرت، ترویج فرهنگ حجاب، اصرار در پیدا نبودن حجم اندام، پرهیز از اختلاط نامشروع را مطرح می‌کند و در پایان به یک هشدار تربیتی حضرت زهرا (سلام الله علیها) به روزه داران اشاره دارد.

منبع: خبرگزاری حوزه

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

18 − هفت =