• 2
  • 0
  • 754

آشنایی و الگو گیری از اندیشه‌های امام علی(عليه السلام) نیاز امروز جوامع بشری است.

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو انجام شد: رونمایی از سه اثر ادبی درباره شخصیت و اندیشه امام علی(عليه السلام)

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو انجام شد: رونمایی از سه اثر ادبی درباره شخصیت و اندیشه امام علی(عليه السلام)

مراسم رونمایی از کتاب هماری علی(عليه السلام)، نثراللالی و مناجات منظوم حضرت علی(عليه السلام) با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی هند در محل رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.


سه اثر ادبي با عناوين هماری علی(عليه السلام)، نثراللالی و مناجات منظوم حضرت علی(عليه السلام) به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو و مرکز میکروفیلم نور رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو و مرکز میکروفیلم نور، مراسم رونمایی از کتاب هماری علی(عليه السلام)، نثراللالی و مناجات منظوم حضرت علی(عليه السلام) با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی هند در محل رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو با اشاره به شخصیت فرامذهبی و فراقومی امام علی(عليه السلام) اظهار کرد: جایگاه والای انسان در اندیشه و سیره عمای امام علی(عليه السلام) و عدالتخواهی آن حضرت جاذبه‌هایی بود که در طول تاریخ گذشته اندیشمندان غیر مسلمان را به این شخصیت برجسته اسلام جلب کرد.

وی افزود: دهرمندر نات، نویسنده هندو مذهب هند نیز که عمر خود را صرف تألیف آثاری در معرفی شخصیت پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله)، امام علی(عليه السلام) و اهل بیت(عليهم السلام) کرد، پیامبر(صلي الله عليه و آله) و اهل بیتش را متعلق به بشریت می‌دانست و در زندگی شخصی خود نیز از آنان الگو می‌گرفت.

ربانی همچنین، ضمن تشکر از خدمات ارزشمند مرکز میکروفیلم نور در احیاء میراث اسلامی، آشنایی و الگو گیری از اندیشه‌های امام علی(عليه السلام) را نیاز امروز جوامع بشری خواند و ابراز امیدواری کرد فرهنگ همزیستی و درک متقابل مسلمان – هندو که دهرمندر نات، مروج آن بود مبنایی جهت تعاملات در جامعه هند باشد.

عزیز الدین همدانی نیز در سخنانی، تلاش‌های افراد غیر مسلمانان مانند دهرمیندر نات برای معرفی اهل بیت(عليهم السلام) را نتیجه زحمت‌های صوفیان مسلمان قرن 12 در هند دانست که آنها به زبان‌های محلی به ترویج تعالیم دین پرداختند.

وی ادامه داد: فریدالدین گنجشکر، صوفی مشهور، شاعران پنجابی به مدح حضرت علی(عليه السلام) پرداختند و امروز در آثار شُعرای پنجابی به وفور مدح اهل بیت(عليه السلام) مشاهده می‌شود.

مولانا کلب رشید، از علمای شیعه و رئیس مجمع وعاظ مطرح کرد: سرزمین هند در طول تاریخ گذشته  سرزمین همزیستی پیروان مذاهب و ادیان مختلف و پذیرای صوفیای کرام بوده و مردم بر اثر تبلیغ آنها به  اسلام گرویدند.

علیرضا قزوه، معاون رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو نیز در سخنان خود، به ذکر خاطراتش با دهرمیندرنات و مراحل چاپ آثار این نویسنده و شاعر هندو پرداخت و یادآور شد: سه اثر دهرمیندرنات در مرکز تحقیقات زبان فارسی و در دوره مدیریت وی منتشر شد و در یکی از سه سفرش به ایران همراه با  شاعران ایران و جهان با  رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد.

وابسته فرهنگی کشورمان در دهند، به تشریح شخصیت علمی و ویژگی‌های شخصیتی این نویسنده هندو پرداخت و اظهار کرد: دهرمیندرنات فردی بسیار زاهد بود. پدر ایشان نیز علیرغم اینکه  وزیر توسعه در دولت جواهر لعل نهرو بود ولی از خودرو  و خانه و امکانات دولتی استفاده نمی‌کرد.

وی بیان کرد: جالب آن که با وجود هندو بودن آنها به شیوه مولاعلی(عليه السلام) زندگی می‌کردند و الگوی واقعی آنها مولا علی(عليه السلام) بود. من با توجه به شناخت زیادم از ایشان و ارتباط گسترده‌ام با ایشان اگر خدا قسمت کنم کتاب «حکایت آقای نات» را خواهم نوشت که مطمئنم کتاب تأثیرگذاری خواهد بود؛ چرا که بسیاری از مدیران و مسئولان و حاکمان ما باید از این فرد و پدرش درس راستین انقلابی بودن و انسان بودن و علی وار زیستن را یاد بگیرند.

علی چگنی، سفیر کشورمان در هند نیز در این مراسم با استناد به بخش‌هایی از نهج البلاغه و نامه امام علی(عليه السلام) به مالک اشتر به تشریح نظام حکومت داری و مردم داری در اندیشه سیاسی اجتماعی علی(عليه السلام) پرداخت و سیره و سنت آن حضرت را شخصیتی جهانی و بهترین الگو جهت حکومت داری برشمرد.

وی دهرمیندر نات را نابغه‌ای خواند که توانست علیرغم اینکه یک هندو بود ولی به درستی به درک درست مکتب علوی و اندیشه‌های آن بپردازد و از آن الگو بگیرد.

ناصر حسین، نماینده پارلمان نیز در سخنرانی خود در این برنامه، با اشاره به مراودات تاریخی تعاملات فرهنگی و دینی ایران و هند، کتاب هماری علی و شخصیت و اندیشه‌های دهرمیندرنات را حاصل آمیختگی و تعامل فرهنگی و دینی اسلام و هندو و همچنین، هندی ایرانی برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ گذشته، عارفان و صوفیان مسلمان با بهره گیری و ترویج اندیشه‌های بزرگانی چون علی(عليه السلام)، مکتب عشق و محبت وصلح را در جامعه ترویج کردند.

فرزند مرحوم دهرمیندرنات در سخنانی در این مراسم، با اشاره به خاطرات و ویژگی‌های شخصیتی پدرش اظهار کرد: پدرم عشق و علاقه وافری به شخصیت امام علی(عليه السلام) داشت و همواره ما را به خواندن آثار و درک کلمات و اندیشه‌های امام علی(عليه السلام) تشویق می‌کرد و سعیش بر آن بود تا امام علی(عليه السلام) را به عنوان الگو در زندگی بما معرفی کند.

شاهد مهدی، عضو هیأت امنا دانشگاه همدرد هم در سخنان خود، عشق و محبت به خاندان رسول اکرم(صلي الله عليه و آله) را در میان جامعه هند اعم از مسلمان و هندو یک سنت و سیره تاریخی خواند و حفظ این سنت‌ها را نیز یک ضرورت برای جامعه هند برشمرد.

در ادامه برنامه، دو کلیپ از زندگی و شعرخوانی دهرمیندرنات در محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به نمایش درآمد و در کلیپ دیگری نیز مهدی خواجه پیری که چند ماه است در ایران است سخنانی در باره عطمت مولا علی(عليه السلام) و سترگ بودن کار دهرمیندرنات و همچنین، نسخه‌های همانند نهج البلاغه، نثر اللالی و مناجات امام علی(عليه السلام) که از قدیمی ترین نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه‌های هند، ترکیه و برخی دیگر از کشورها تهیه و توسط مرکز میکروفیلم نور همانند سازی شده است، توضیحاتی ارائه کردند.

در پایان برنامه، از کتاب هماری علی تألیف روانشاد دهرمندر نات و دو نسخه همانند نثر اللالی و مناجات حضرت علی(عليه السلام) رونمایی به عمل آمد.

 

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

شش + 3 =