• 0
  • 0
  • 146

کتاب راز پیوند عاشورا و مهدویت به مناسبت ماه محرم و از سوی انتشارات جمکران روانه بازار شد.

معرفی کتاب راز پیوند عاشورا و مهدویت

معرفی کتاب راز پیوند عاشورا و مهدویت

مؤسسه انتشارات جمکران وابسته به مسجد مقدس جمکران به مناسبت ماه محرم کتاب «راز پیوند عاشورا و مهدویت» به کوشش محمد پاشایی را به زیور طبع آراسته است.


«راز پیوند عاشورا و مهدویت» نام اثری است که دربردارنده سلسله بحث‌هایی است که به مناسبت ایام محرم‌الحرام ۱۴۳۴ هجری قمری تحت عنوان (راز پیوند عاشورا و مهدویت در زیارت عاشورا) برای دانشجویان مطرح شد.

ساختار کتاب

این کتاب، یک مقدمه و سه فصل دارد. در مقدمۀ آن، «عاشورا» و «مهدویت» دو حادثۀ اثرگذار معرفی شده و سپس به تبیین رمز و راز پیوند این دو حادثه پرداخته شده است.

در فصل نخست ابتدا به اهمیت و جایگاه والای «زیارت عاشورا» در آموزه های دینی و نیز بررسی سندِ آن پرداخته شده و «فلسفۀ لعن» در زیارت عاشورا و شبهاتی در این راستا بررسی می شود.

در فصل دوم با استناد به برخی فقراتِ زیارت عاشورا، راز پیوند عاشورا و مهدویت در زیارت عاشورا مورد بحث قرار گرفته و به برخی شبهات پاسخ داده است.

در فصل سوم به کارکردهای عاشورا و مهدویت در ابعاد گوناگون اختصاص یافته و موضوع مذکور ضمن چهار محور فرهنگی، دینی و اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، ویژگی ها و برجستگی های یاران امام حسین(عليه السلام) و امام مهدی(عجل الله تعالي فرجه) تبیین و بررسی شده است.

ویژگی اثر

پژوهش حاضر با نظرداشت دو حادثه تاثیرگذار تاریخی یعنی قیام عاشورا و نهضت مهدوی (عجل الله تعالي فرجه) بر آن است تا افزون بر کشف اشتراکات این دو واقعه، راز پیوند آنان را نیز پژوهیده و هم پوشانی اهداف آن دو نهضت و صاحبانش را عیان سازد. این که امام عصر ارواحنا فداه در فرازی از زیارت عاشورا با وصف “امام منصور” مورد اشاره قرار گرفته است، از آن روست تا حق سبحان او را از برای نصرت بخشی مظلومان جهان با شمشیر عالم گیرش آماده ساخته و به عنوان “ولایت ثار و خون” انتقام شهدای کربلا را از قاتلانش بازستاند. این مورد در کنار سایر نمونه ها کشف قناعی است از اسرار پیوند حادثه عاشورا و مساله مهدویت.

برشی از کتاب

نویسنده، در پیشگفتار، اشتراک در هدف، عدم بیعت با دولت­‌های طاغوتی، ویژگی­‌های مشترک یاران امام حسین(عليه السلام) و حضرت مهدی(عجل الله تعالي فرجه)، کارکردهای مشترک عاشورا و مهدویت در برداشتن موانع از پیش پای جامعه، سختی مصیبت عاشورا و غیبت حضرت مهدی، نقش تربیتی عاشورا و مهدویت، مهدی(عجل الله تعالي فرجه) منتقم خون حسین(عليه السلام) را از ویژگی‌ها و کارکردهای مشترک عاشورا و مهدویت برشمرده است.

برای تأمین عدالت اجتماعی و گسترش آن در جامعه باید ساختار حکومت را تغییر داد، چرا که تا حکومت‌­های فاسد از بین نروند، قطعا جامعه به فلاح و رستگاری نخواهد رسید، از این‌رو نگارنده در صفحه ۱۱۳ کتاب ودر فصل سوم با زیر عنوان «کارکردهای مشترک عاشورا و مهدویت بعد سیاسی ـ اجتماعی» در این باره چنین آورده است:

از آنجا که پایه­‌های حکومت بر دوش مردم است و تا پذیریش آنان نباشد تشکیل حکومت امکان­‌پذیر نیست، لذا باید سطح آگاهی و بینش سیاسی آحاد جامعه را بالا برد و زمینه را برای تحقق این امر مهم آماده کرد و این وضع در هر دو واقعه، یعنی نهضت عاشورا و قیام حضرت مهدی(عجل الله تعالي فرجه) مورد بررسی قرار گرفت.

 علاوه بر ایجاد زمینه‌های مناسب جهت پذیریش حکومت، باید روح حماسی را در مردم احیا کرد تا خود علیه حکومت جباران و ستمگران جهت گسترش عدالت اجتماعی و احیای ارزش‌های انسانی به مقابله برخیزند؛ چنانچه خیزش‌ها و قیام‌های پیاپی پس از نهضت عاشورا، جهت تحقق این امر بود.

 تشکیل حکومت برای رهبران الهی هدف نیست، بلکه وسیله ­ای است تا در پرتوی آن بتوانند عدالت اجتماعی را در جامعه گسترش داده، امنیت اجتماعی را تأسیس کرده و احکام و قوانین الهی را اجرا کنند.

مؤسسه انتشارات جمکران وابسته به مسجد مقدس جمکران به مناسبت ماه محرم کتاب «راز پیوند عاشورا و مهدویت» نوشته محمد پاشایی را در ۱۵۲ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به قیمت ۲۴۰۰۰ تومان روانه بازار نشر کرده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای جهت تهیه این کتاب به آدرس قم – خ معلم – پاساژ ناشران و یا بلوار پیامبر اعظم، مسجد مقدس جمکران، انتشارات کتاب جمکران مراجعه و یا با شماره ۳۷۸۴۲۱۳۱-۰۲۵ تماس بگیرند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

3 × 2 =