• 0
  • 0
  • 206

به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت ع منتشر شد

کتاب «امامیه در عصر سلجوقیان(حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی)»

کتاب «امامیه در عصر سلجوقیان(حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی)»

کتاب «امامیه در عصر سلجوقیان(حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی)» اثر دکتر سید محمدحسین منظورالاجداد و به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به زیور طبع آراسته شد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ،کتاب «امامیه در عصر سلجوقیان(حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی)» با هدف […]


کتاب «امامیه در عصر سلجوقیان(حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی)» اثر دکتر سید محمدحسین منظورالاجداد و به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ،کتاب «امامیه در عصر سلجوقیان(حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی)» با هدف بررسی وضع سیاسی، فکری – اعتقادی، فرهنگی – اجتماعی شیعیان دوازده امامی در دوران حاکمیت سلجوقیان در ایران و عراق یعنی دو سده پنجم و ششم هجری قمری و فهم چگونگی و چرایی آن است.

این پژوهش وضع شیعیان امامی مذهب در دوران حاکمیت سلجوقیان، به فهم نحوه عمل آنان که به تداوم موجودیت و افزایش نفوذشان منجر گردید را در سه عرصه سیاسی، اعتقادی و اجتماعی تبیین کرده است.
در پی سیطره یافتن سلجوقیان بر ایران و عراق و به سبب علاقه آنان به حمایت از تسنن، شیعیان دوازده امامی که امامیه خوانده می‌شدند، با سختگیری فرمانروایان جدید روبرو شدند. سلجوقیان آنان را از مناصب اداری راندند. پیشوای دینی آنان شیخ طوسی مجبور به رفتن از بغداد گردید و در پی سرکوب شورش بساسیری، شیعیان ساکن در محله کرخ مورد حمله سنیان قرار گرفتند.
اما این وضع پایدار نماند و در طی سلطنت سلجوقیان، شیعیان امامی توانستند به عللی چند همچون وجود امیران شیعه مذهبی مانند مزیدیان، درگیری سلجوقیان با اسماعیلیان و بروز اختلاف بین سلجوقیان و عباسیان، متصدی مناصب اداری گردند، به وزارت برسند و در عرصه اجتماعی از قدرت و نفوذ بسیار برخوردار شوند. اثر حاضر به معرفی وضعیت امامیه در عصر سلجوقیان از جهت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پرداخته است.
این کتاب شامل مقدمه و چهار فصل: پیشینه تشیع، معرفی سلجوقیان؛ حیات سیاسی امامیه در عصر سلجوقیان؛ حیات اجتماعی امامیه در عصر سلجوقیان و حیات فرهنگی امامیه در عصر سلجوقیان، در ۶۱۶ صفحه می‌باشد.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

چهار × 5 =