• 1
  • 0
  • 371

یادگار آفتاب پژوهشی در زندگی امام حسن مجتبی علیه السلام

یادگار آفتاب پژوهشی در زندگی امام حسن مجتبی علیه السلام

کتاب«یادگار آفتاب» نوشته حجت الاسلام ابوالفضل هادی منش، پژوهش و تحلیلی در زندگی و سیره امام حسن مجتبی (علیه السلام) است.


با شهادت حضرت علی (علیه السلام) امامت به امام حسن (علیه السلام) رسید و روزگار جانفرسا و دوران سخت زندگانی ایشان آغاز شد. معاویه دشمن سرسخت امام و خاندانش تلاش گسترده ای را علیه ایشان آغاز کرد. او برای رسیدن به قدرت از هیچ کوششی فروگذار نکرد. از این رو میان معاویه و امام حسن(علیه السلام) جنگ درگرفت ولی معاویه با ترفندی مکارانه و در شرایطی سخت و پیچیده صلح را بر امام حسن (علیه السلام) تحمیل کرد.

 امام حسن مجتبی (علیه السلام) با بزرگواری برای جلوگیری از ریخته شدن خون مسلمانان با معاویه صلح کرد و خلافت را به او واگذارد. شرط صلح این بود که معاویه خلافت را پس از خود به امام و خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله) بازگرداند ولی او با حیله گری تمام فرزندش یزید را جانشین خود معرفی کرد. از آنجا که امام با جانشینی یزید که انسانی بسیار شهوت پرست و خام بود مخالفت جدی نشان می داد، معاویه تصمیم به قتل امام گرفت و در جنایتی هولناک امام را به وسیله همسرش مسموم ساخت و به شهادت رساند.

در مراسم دفن، امویان حتی اجازه ندادند که امام را در جوار بارگاه ملکوتی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به خاک سپارند؛ از این رو بنی هاشم پیکر مطهر فرزند رسول خدا (ص) را به ناچار در قبرستان بقیع به خاک سپردند. اکنون با گذشت قرن ها آفتاب حسن در آسمان بقیع شیفتگان حضرت اش را به سوی خود می کشاند. کتاب «یادگار آفتاب» نگاهی به زندگانی و سیره امام حسن (علیه السلام) است که با رویکردی تحلیلی نوشته شده است.

 کتاب «یادگار آفتاب» پژوهشی در زندگی و سیره امام حسن مجتبی (علیه السلام) نوشته حجت الاسلام ابوالفضل هادی منش از سوی انتشارات بهار دلها منتشر شده است.

کتاب «یادگار آفتاب» مشتمل بر 192 صفحه و 9 فصل است. با زلال کوثر، از ولادت تا شهادت امام علی (علیه السلام)، ویژگی های امام مجتبی (علیه السلام)، فعالیت های امام مجتبی (علیه السلام) پیش از امامت، محل خلافت امام مجتبی (علیه السلام)، بررسی رویداد صلح، شرایط فرهنگی جامعه و تلاش های امام مجتبی (علیه السلام)، شهادت امام مجتبی (علیه السلام)، امام حسن (علیه السلام) در نگاه دیگران و گلبرگی از آفتاب عناوین فصول کتاب «یادگار آفتاب» است.

حجت الاسلام ابوالفضل هادی منش نویسنده و پژوهشگری است که در حوزه دین قلم می زند. از جمله کتابهای وی می توان به نور نیایش،خورشید رهنمای، یادگار آفتاب، ژرفای دانش، میراث دار رسول، امام رئوف، دریای جود، شهریار نیکی، کوثر جاودان، سرور شهیدان، پیشوای اندیشه، نعمت عاشورا، بانوان آسمانی و فرازهای عاشورا اشاره کرد.

در قسمتی از کتاب «یادگار آفتاب» می خوانیم: او کودکی زیرک و باهوش بود. هفت سال بیشتر نداشت که پای موعظه رسول خدا حاضر می شد و آنچه را می شنید به ذهن می سپرد و برای مادرش فاطمه (سلام الله علیها) بازگو می کرد. وقتی علی (علیه السلام) به خانه می آمد، فاطمه (سلام الله علیها) آنها را برای علی (علیه السلام) می گفت. علی (علیه السلام) از او می پرسید:« اینها را از کجا شنیده ای؟» و فاطمه (سلام الله علیها) پاسخ گفت:« از فرزند تو حسن». در پی همین ماجرا روزی علی (علیه السلام) در گوشه ای از خانه پنهان شد تا ماجرا از نزدیک ببیند. حسن (علیه السلام) مانند هر روز دوان دوان پیش مادر آمد تا شنیده هایش را بازگوید ولی نتوانست مانند روزهای دیگر به خوبی کلمات وحی را ادا کند و دچار لکنت شد. فاطمه (سلام الله علیها) با تعجب علت را پرسید و حسن (علیه السلام) پاسخ داد:« تعجب مکن مادر زیرا بزرگی دارد به سخنان من گوش می دهد و همین سبب شده است تا نتوانم به خوبی بیان کنم». در این لحظه علی (علیه السلام) بیرون آمد و کودک باهوش خود را بوسید.

در بخش دیگری از این کتاب آمده است: از آنجا که دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) همواره می کوشیدند تا چهره تابناک آنان را خدشه دار کنند برای شهوت پرست جلوه دادن چهره امام مجتبی (علیه السلام) تهمت های ناروایی را به ایشان نسبت می دادند. دشمنان او را فردی معرفی می کردند که نعوذ بالله علاقه وافری به زن ها داشته و پیوسته ازدواج می کرد و طلاق می داد. موج این اتهام های نادرست از دوره خلافت منصور دوانیقی آغاز گردید. او یکی از سرسخت ترین دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) بود و برای سرکوبی قیام های علویان و برای جلوگیری از پشتیبانی مردم از آنان و تحکیم حکومت استبدادی از هیچ کوششی فروگذار نمی کرد. او با پخش خبرهای جعلی درباره اهل بیت و تشویق دیگران به پراکندن این گونه دروغ ها می کوشید تا چهره و جایگاه بلند اهل بیت (علیهم السلام) را ناآنان آاخدشه دار کند.

گفتنی است، کتاب «یادگار آفتاب» نوشته حجت الاسلام ابوالفضل هادی منش مشتمل بر 192 صفحه در شمارگان دو هزار نسخه با قیمت 16 هزار تومان در قطع رقعی از سوی انتشارات بهار دلها چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

شش + سیزده =