• 0
  • 0
  • 294

آیت الله دین پرور:

به دنبال اقداماتی برای ثبت جهانی نهج البلاغه هستیم

به دنبال اقداماتی برای ثبت جهانی نهج البلاغه هستیم

آیت الله دین پرور گفت :کتاب نهج‌البلاغه دارای آثار اجتماعی است به گونه‌ای که روح شجاعت، ایثار، خدمتگزاری و عدالت را در افراد زنده می‌کند.


نشست خبری دومین دوره جایزه بین‌المللی دوسالانه نهج‌البلاغه با حضور آیت الله دین‌پروردین‌پرور امروز یکشنبه سوم اسفند ماه برگزار شد.

رئیس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه گفت: این همایش که با همکاری مراکز علمی و فرهنگی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه‌های علمیه، جامعه المصطفی برگزار می‌شود، برای شناسایی کتاب‌هایی است که طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ با موضوع نهج‌البلاغه یا موضوعات مربوط به این کتاب به هر زبانی در ایران و سایر نقاط جهان به چاپ رسیده باشد.

وی افزود: نامه نگاری‌هایی با ناشران، نویسندگان، کتابفروشان و مراکز علمی و فرهنگی صورت می‌گیرد تا چنانچه کتاب‌های منتشرشده با موضوع نهج‌البلاغه را به این بنیاد ارسال کنند، در این همایش لحاظ شود.

آیت الله دین‌پرور ادامه داد: اولین دوره این جایزه مربوط به کتاب‌های منتشر شده طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶ بود و دو سال پیش حدود هزار کتاب با موضوع نهج‌البلاغه بررسی و معرفی شد.

این پژوهشگر مذهبی افزود: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه با توجهی که حضرت امام خمینی (ره) در این زمینه داشتند، نهج‌البلاغه در مدار فرهنگی کشور وارد شد و سرآغاز یک حرکت عمومی و همگانی به این کتاب شکل گرفت. نهج‌البلاغه در حوزه و دانشگاه وارد شد و در موقعیت‌های مختلف باعث شد تا نهج‌البلاغه به عنوان یک رشته دانشگاهی مطرح شود و حتی در مقطع دکتری رشته‌ای به این کتاب اختصاص یافت و طلاب نیز در حوزه‌های علمیه به تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌پردازند و هر ساله تعداد زیادی داوطلب وارد این رشته می‌شوند.

وی افزود: با تحقیقاتی که به عمل آمده ۱۲۵ مرکز در جهان درباره نهج‌البلاغه تحقیق و پژوهش دارند یا کتاب‌هایی در این زمینه منتشر کرده‌اند و این حرکت فرهنگی به سازمان ملل نیز راه یافته است به گونه‌ای که عهدنامه مالک اشتر به عنوان یک سند پذیرفته شده است.

دین‌پرور از ضرورت بررسی کتاب‌های منتشر شده با موضوع نهج‌البلاغه سخن گفت و افزود: از دو سال پیش برای شناسایی آثار منتشر شده اقدام کردیم و یکی از فواید این کار تشویق نویسندگانی است که در این زمینه فعالیت می‌کنند و همچنین دانشجویان و پژوهشگران به ویژه نسل جوان که علاقه مند به مطالعه هستند، می‌توانند بیش از گذشته با کتاب‌هایی مانند نهج‌البلاغه آشنا شوند.

وی ادامه داد: کتاب نهج‌البلاغه دارای آثار اجتماعی است به گونه‌ای که روح شجاعت، ایثار، خدمتگزاری و عدالت را در افراد زنده می‌کند و توجه به این کتاب باعث تقویت روح عالی تربیتی در جامعه می‌شود.

آیت الله دین‌پرور خواستار توجه بیشتر به کتاب نهج‌البلاغه در مدارس و دانشگاه‌ها از طریق برگزاری مسابقات کتابخوانی شد و گفت: طرح تشکیل گروه‌های کتابخوانی در سراسر کشور یکی از برنامه‌های این بنیاد است و علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی بنیاد نهج‌البلاغه در این مسابقات شرکت کنند. همچنین امیدواریم با همکاری کتابخانه ملی مقدمات فراهم شدن ثبت جهانی نهج‌البلاغه ایجاد شود.

منبع: خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

18 − 4 =