• 0
  • 0
  • 296

آیت الله رضا رمضانی:

سبک زندگی امیرالمؤمنین علی علیه السلام زمینه‌ساز تمدن اسلامی برای جوامع بشری است

سبک زندگی امیرالمؤمنین علی علیه السلام زمینه‌ساز تمدن اسلامی برای جوامع بشری است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) با اشاره به اینکه حضرت علی(علیه السلام)، معجزه تربیتی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) است، گفت: شناخت سبک زندگی امیرالمومنین(علیه السلام)، زمینه تمدن اسلامی برای جوامع بشری را فراهم می‌سازد.


ششمین کنفرانس امام علی (علیه السلام)” با موضوع سبک زندگی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام) در ایتالیا به صورت مجازی برگزار شد.

در این همایش که شامگاه دیروز شنبه 2 اسفند 1399 (مصادف با 20 فوریه 2021) و به همت “کنفدراسیون اسلامی شیعیان ایتالیا” بر پا گردید، نمایندگان گروه های مذهبی مختلف به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون شخصیت والای امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) پرداختند.

مهمان ویژه کنفرانس امام علی(علیه السلام) امسال، آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) بود که در ابتدای این کنفرانس به ایراد سخنرانی پرداخت.

ایشان با اشاره به ضرورت توجه به سبک زندگی امیرالمومنین(علیه السلام)، اظهار کرد: حضرت علی(علیه السلام) یک شخصیت جامع بودند و به تعبیری می توان ایشان را معجزه تربیتی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) معرفی کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) با بیان اینکه پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) دارای معجزات قولی، فعلی و تربیتی بودند، افزود: قرآن کریم نمونه‌ای از معجزه قولی و شخصیت جامع و مسلمان کاملی مانند حضرت علی(علیه السلام) به عنوان معجزه تربیتی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) هستند. نمونه‌های زیادی از معجزه فعلی پیامبر(صلی الله علیه و آله) نیز وجود دارد که در کتب مختلف از جمله قرآن کریم به آنها اشاره شده است.

آیت‌الله رمضانی افزود: برای مدح شخصیت بزرگی چون حضرت امیر(علیه السلام) شاعران بزرگی به میدان آمده اند اما همانطور که پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند مناقب و کمالات حضرت علی(علیه السلام) قابل شمارش نیست. از جمله این شاعران که باید به اشعار مدحی او توجه داشته باشیم شیخ صفی الدین حلی است. صفات و ویژگی‌های زیادی از امیرالمومنین(علیه السلام) در اشعار شیخ صفی الدین حلی ذکر شده است، در بیان این شاگرد علامه حلی، حضرت علی(علیه السلام) در اخلاق، دارای جامع صفات بوده و اهل عبادت، عرفان و میدان رزم است. اینچنین شخصیتی الگو و اسوه برای همه انسان هاست.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) اضافه کرد: کمتر در روزگاران پیدا می‌شود که عابدترین فرد بخواهد مجاهدترین فرد شود ولی همه این صفات در امیرالمومنین(علیه السلام) جمع شده است و ایشان جامع صفات اضداد هستند.

وی با بیان اینکه حضرت علی(علیه السلام) کسی است که هم زاهد است و هم حاکم، تصریح کرد: امیرالمومنین(علیه السلام) در عین اینکه حاکم بودند ولی زهد و تقوای ایشان نیز در بالاترین مرتبه و درجه قرار داشت.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه حضرت علی(علیه السلام) دارای سبک زندگی مومنانه بودند و این ایمان در همه فضای زندگی حضرت، ظهور و بروز داشت، تاکید کرد: امیرالمونین(علیه السلام) در خانواده، هم همسری مهربان و هم پدری دلسوز بودند و با اتکا به بالاترین درجه ایمان به عنوان وصی و جانشین پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) انتخاب شدند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) با بیان اینکه نگاه مومنانه در همه فضای زندگی حضرت علی(علیه السلام) وجود داشت که باید شناخته شود، افزود: امیرالمومنین(علیه السلام) نخستین کسی بودند که مسلمان شدند و توجه عمیقی در عبادت داشتند.

وی خاطرنشان کرد: امیرالمومنین(علیه السلام) در زهد و تقوا به هیچ کس غیر از حق وابسته نبودند و در مقابل به دست آوردن امور دنیوی شادمان و از دست دادن هر چیزی، اندوهناک نمی‌شدند.

آیت‌الله رمضانی گفت: امیرالمومنین(علیه السلام) برای عمران و آبادانی رنج فراوانی به خود هموار می کرد با اینحال وقتی به قناتی می‎رسید، آن را وقف می‌کرد و هرگاه باغی را آباد می کرد آن را می فروخت و به مستمندان اهدا می‌کرد، حضرت علی(علیه السلام) همه صفات کمال را در خود جمع کرده بودند و زندگی حضرت در بخش‌های عدالت، سیاست و… بر پایه ایمان بوده است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) با بیان اینکه همه باید رفتار خود را به شیوه رفتار امیرالمومنین(علیه السلام) نزدیک کنند، تصریح کرد: افراد زیادی کتاب‌هایی در مورد حضرت علی(علیه السلام) نوشته‌اند ولی در مقام عمل و در رفتار با ایشان فاصله دارند.

وی دغدغه امیرالمومنین(علیه السلام) را تبدیل جامعه بشری به جامعه الهی، انسانی و ارزشی عنوان کرد و گفت: جامعه مورد نظر حضرت علی(علیه السلام)، جامعه‌ای بر پایه ارزش‌ها و توسعه ارتباطات است که در مسیر حیات انسان‌ها، ترقی، تعالی و تکامل باشد و به لحاظ فردی و اجتماعی رشد کند.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه به فرموده امیرالمومنین(علیه السلام)، عقلانیت فردی و اجتماعی باید در همه ابعاد وجود داشته باشد و خردورزی در جامعه رشد کند، خاطرنشان کرد: انسان‌ها باید خردورز باشند و با همت جمعی بستری را برای رسیدن به کمال فراهم کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) به تعبیری از امیرالمونین(علیه السلام) اشاره و تصریح کرد: برای اینکه یک جامعه، ارزش مدار، خردورز، پیشرو و در مسیر تعالی باشد و حیات آن جامعه، حیات مومنانه و بر اساس ایمان و باورهای واقعی انسانی باشد، باید تلاش‌های زیادی انجام گیرد.

وی با بیان اینکه ما هرگز نمی‌توانیم در همه شئون یا جزییات مانند حضرت علی(علیه السلام)، زندگی کنیم، تاکید کرد: باید تا جایی که می شود زندگی ما شبیه به زندگی اهل بیت(علیه السلام) باشد. ما هرگز نمی توانیم در خوراک و پوشاک مانند حضرت علی(علیه السلام) رفتار کنیم اما کمترین چیزی که در مسیر الگو  پذیری از ایشان واجب است، پرهیز از اسراف و تجمل است. کسانی که مانند معاویه، سفره‌های کذایی پهن کرده و تجمل در همه بخش‌های زندگی آنها وجود داشت، مسیرشان با ائمه معصومین(علیه السلام) فاصله دارد.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه همه باید کمک کنیم که جامعه به لحاظ فردی و اجتماعی، مسئولیت‌های خود را به درستی بشناسد، اظهار کرد: باید در پارسایی و صیانت از خود مراقبت کرده و در مسیر گناه حرکت نکنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) اضافه کرد: مسیر جامعه‌ای که به دنبال پیشرفت است، نباید مسیر گناه باشد بلکه باید مسیر اطاعت از فرمان الهی بوده تا انسان از مسیر حق فاصله نگیرد.

وی اضافه کرد: فرد و جامعه‌ای که می‌خواهد رشد کند باید از اراده خود به صورت جدی استفاده کرده و ایجاد یاس و ناامیدی نکند.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه لازمه قرارگیری جامعه در مسیر سلامت روح و روان، فکر پاک، پاکدامنی و پاک زیستی است، تصریح کرد: مردم جامعه باید استوار و محکم باشند و کار را به درستی و با توجه به همه جوانب انجام دهند این معنای حکمت است. باید کیفیت کار و توجه به کار در جامعه ما افزایش یابد. کار کردن جوهر انسان و عامل کمال اوست.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام) اظهار کرد: هر شخصی که در حد و اندازه خود به تاکیدات امیرالمؤمنین(علیه السلام) نزدیک شود، می تواند موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه انسان باید آنچنان تلاش کند که گویا همیشه زنده است و آنچنان آماده باشد که گویا فردا از دنیا می‌رود، افزود: در حوزه پاکدستی به ویژه در مسئولان باید مراقبت بیشتری انجام شود اگر در این زمینه کوتاهی شود ضررهای جبران ناپذیری بذای انقلاب و نظام به بار خواهد آورد.

آیت‌الله رمضانی به تفاوت‌های خَلق و خُلق اشاره و تاکید کرد: خَلق به معنای آفرینشی است که در اختیار ما نیست مانند ساختار جسمی، بدن، چهره، نژاد و جنسیت و خُلق به معنای آفرینش صفات باطنی و امور اخلاقی مانند ورع، پاکدامنی، اجتهاد، سداد و … است. سبک زندگی اسلامی در بخش زیادی با مساله اخلاق در اشتراک است و اخلاق امری است که ساختن آن به دست انسان است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام)  با اشاره به اینکه شناخت سبک زندگی امیر المومنین(علیه السلام)، زمینه تمدن اسلامی برای جوامع بشری را فراهم می‌سازد، اذعان کرد: بررسی سبک زندگی با محوریت حضرت علی(علیه السلام) و حیات پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) با وبینارها، کنفرانس‌ها و …، کاری قابل تحسین بوده و جای تشکر دارد.

شایان ذکر است که جمعی از مسئولان انجمن های اسلامی مختلف – از جمله دکتر «سید احمدی»، حجت الاسلام و المسلمین «علی فائزنیا»، امام «پالاویچینی»، «دن جان پیرو»، «جزپه آیلو»، «مهدی شقیر»، حجت الاسلام و المسلمین «عباس دیپالما»، استاد «سید علی حسینی»، «پاتریتزیا زهرا لندی»، مهندس «محمد واحدی»، «سید علی بخاری»، دکتر «شقیر»، «سید علی نقوی»، «شهید علی»، «سید عمران نقوی» و «سید تجمل معراج» – در ششمین کنفرانس امام علی(علیه السلام) حضور یافتند و درباره موضوع این کنفرانس به سخنرانی پرداختند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

20 + 5 =