• 0
  • 0
  • 308

نشست بین المللی درباره شخصیت حضرت زینب علیهم السلام در لبنان

نشست بین المللی درباره شخصیت حضرت زینب علیهم السلام در لبنان

نشست بین المللی درباره شخصیت حضرت زینب(علیهم السلام) به مناسبت رحلت این بانوی بزرگ اسلام در لبنان برگزار شد.


جمعیت جهانی امام منتظر(عج)، آستان قدس رضوی و آستان مقدس کاظمین و موسسه بین المللی عاشورا نشست بین المللی را درباره شخصیت حضرت زینب(علیهم السلام) به مناسبت رحلت این بانوی بزرگ اسلام در سطح شبکه های اجتماعی و برخی شبکه های ماهواره به راه انداخت.

این نشست بین المللی امروز (شنبه نهم اسفند 1399) با تلاوت آیات کلام الله مجید از مقام سید صفیه بنت امام حسین(علیه السلام) در لبنان آغاز شد.

در این نشست شیخ عبدالحسین ایمانی در مقام سیده صفیه(علیهم السلام) درباره حضرت زینب (علیهم السلام) و شخصیت وی سخنرانی کرد.

مدکتر «باسمه زین الدین زعیتر» و «مصطفی بیرم» پژوهشگر اسلامی درباره ویژگی ها و زاویای پنهان زندگی حضرت زینب(علیهم السلام) سخنرانی کردند.

 گفتنی است، حضرت زینب (علیهم السلام) دختر امام علی(علیه السلام) و حضرت زهرا(علیهم السلام) در پنجم یا ششم جمادی الاولی سال ۶۲ هجری قمری متولد شد. وی در واقعه کربلا در کنار برادرش امام حسین(علیه السلام) حضور داشت. با پایان جنگ، حضرت زینب و دیگر بازماندگان کاروان امام حسین(علیه السلام) به اسارات در آمدند. خطبه او در کوفه و در مجلس یزید در شام معروف است. او را به دلیل مصیبت های بسیار «ام المصائب» نامیدند.

وفات حضرت زینب(علیهم السلام) در 15 رجب سال 62 هجری قمری رخ داد. برخی مورخان معتقدند که قبر او در جنوب دمشق است، به همین دلیل نام این منطقه  «سیده زینب» گذاشته شد، برخی نیز قبر این حضرت را در قاهره مصر دانستند. برخی از مورخان دیگر نیز براین باورند که قبر وی در قبرستان بقیع در مدینه منوره است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سه + 11 =