• 0
  • 0
  • 357

معرفی عدالت علوی و نهج‌البلاغه در کامپالا؛

«نهج‌البلاغه» برادر کتاب خداست/ عدالت از منظر امیرالمومنین علیه السلام

«نهج‌البلاغه» برادر کتاب خداست/ عدالت از منظر امیرالمومنین علیه السلام

نهج‌البلاغه را به دلیل حکمت‌هایش برادر کتاب خدا معرفی کرده‌اند. عدالت از منظر حضرت علی (علیه السلام) قرار دادن هر چیز در جای خود و حق را به حقدار دادن، انصاف، میانه روی، اجتناب از افراط و تفریط است.


سازمان قرآن و عترت اوگاندا شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ برابر با پانزده ماه رجب به مناسبت ولادت حضرت علی (علیه السلام)، با همکاری این نمایندگی نشست تخصصی نگاهی به تعریف عدالت، قضاوت و نهج البلاغه را با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی، فرهنگی و دینی، اعضای سازمان‌های فعال اوگاندا و رایزن فرهنگی در کامپالا برگزار کرد. در بنر نشست فوق الذکر نوشته شده بود: ولادت حضرت علی (علیه السلام) را به حضرت ولی عصرمهدی موعود (عج)، امام خامنه‌ای (مدظله العالی) و امت اسلامی تبریک عرض می‌نمائیم.

در این مراسم آقایان یوسف عبدالله مولومبا رئیس سازمان قرآن و عترت، شیخ صالح عمران رئیس مرکز علمی و آموزشی خاتم الانبیاء و محمدرضا قزلسفلی رایزن فرهنگی در خصوص فضائل انسان ساز، تمدن آفرین، قضاوت‌ها و عدالت گستر مولای متقیان علی (علیه السلام) و معرفی کتاب نهج البلاغه به عنوان برادر قرآن مجید سخنرانی کردند.

شیخ صالح عمران با طرح سوال چرا برای میلاد حضرت علی (علیه السلام) و ائمه اطهار (علیهم السلام) مراسم برگزار می‌شود؟ گفت: یکی از امتیازهای مذهب اهل البیت (علیهم السلام) تکریم و تجلیل ایام ولادت و شهادت معصومین (علیهم السلام) به عنوان ایام الله است که از این طریق فرهنگ، معارف و تعالیم عالیه قرآن مجید، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله)، اهل البیت (علیهم السلام) و اسلام به نسل جوان منتقل می‌شود.

رایزن فرهنگی ایران که به عنوان سخنران اصلی مراسم دعوت شده بود با بیان اینکه سیزده رجب از مناسبت‌های مهم تاریخ اسلام است به منظور معرفی جایگاه ویژه مولود کعبه نزد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) گفت: حضرت علی (علیه السلام) از دوران کودکی تا رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) گام به گام و لحظه به لحظه با نبی اکرم (صلی الله علیه و اله) بوده و به عنوان اولین دانش آموخته و تربیت شده مکتب اسلام، آگاه‌ترین و عالم‌ترین فرد به تعالیم عالیه و سُنَن پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) و در نهایت سزاورترین شخص برای جانشینی حضرت محمد (صلی الله علیه و اله) هستند.

نهج البلاغه بزرگ ترین منبع بعد از قرآن مجید

قزلسفلی با اشاره به محتوی نهج البلاغه به عنوان مجموعه‌ای از خطبه‌ها، نامه‌ها و سخنان قصار حضرت علی (علیه السلام) گفت: این کتاب بعد از قرآن مجید مهم‌ترین کتاب دینی، علمی، اجتماعی، اقتصادی، فقهی، سیاسی و فرهنگی برای مسلمانان و آزادگان جهان و در حقیقت ترجمه و تفسیر کلام الله مجید است.

وی در ادامه با بیان اینکه نهج البلاغه بعد از قرآن مجید غنی‌ترین کتاب است گفت: توجه و عمل به سخنان حضرت علی (علیه السلام) در این کتاب که برادر قرآن مجید محسوب می‌شود تنها راه حل چالش‌ها و مشکلات جهان امروز و نیل به سعادت دنیوی و اخروی است.

قزلسفلی در ادامه با استناد به سخنان حضرت علی (علیه السلام) در کتاب نهج البلاغه گفت: اجرای عدالت در جامعه تعادل اجتماعی را حفظ، همه را راضی، به پیکر و روح اجتماع سلامت و آرامش بخشیده، موجب گسترش الفت، همدلی و همسازی بین اصناف جامعه می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به حدیثی از حضرت علی (علیه السلام) با بیان اینکه عدالت دلپذیر و عامل الفت است، ادامه داد: در جامعه متعادلی که همه افراد از ارزش‌های اجتماعی یکسانی برخوردار شوند، موقعیت‌ها و ثروت‌ها در اختیار افراد خاصی نباشد، میان تک تک افراد جامعه همدلی و روحیه اخوت برقرار می‌شود.

تعریف عدالت از منظر حضرت علی (علیه السلام)

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احادیث «العدل یضع الامور مواضعها» و «اعطاء کل ذی حق، حقه» گفت: تعریف عدالت از منظر حضرت علی (علیه السلام) قرار دادن هر چیز در جای خود و حق را به حقدار دادن، انصاف، میانه روی، اجتناب از افراط و تفریط است.

یوسف عبدالله مولومبا رئیس سازمان قرآن و عترت سخنان رایزن فرهنگی را مهم، آموزنده و آگاهی بخش توصیف کرد و به همین خاطر خلاصه و فرازهایی از مطالب ارائه شده توسط وی را از انگلیسی به زبان عمومی لوگاندا نیز ترجمه کرد.

رئیس سازمان قرآن و عترت اوگاندا بخشی از سخنان خود را به توضیح قضاوت‌های حضرت علی (علیه السلام) در موارد مختلف اختصاص داد.

*رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

بیست − بیست =