• 0
  • 0
  • 198

انتشار کتاب «مکیال الیقین فی بیان اصول الدین»

انتشار کتاب «مکیال الیقین فی بیان اصول الدین»

به همت موسسه بوستان کتاب، کتاب «مکیال الیقین فی بیان اصول الدین»، اثر محمدرضا کلباسی اشتری، در سال 1400 به چاپ رسید.


اثر حاضر در 144 صفحه و با تصحیح و تحقیق محقق فرهیخته حجت الاسلام والمسلمین احمد کلباسی اشتری منتشر شد. در مقدمه این اثر، پس از بیان اصول دین و اصول مذهب، به تقلیدی نبودن اصول دین پرداخته شده است. «راه حصول معرفه الله» عنوان اولین باب از این اثر است که مباحثی در بیان «اثبات واجب‌الوجود و مبدأ هر فیض وجود»، «صفات صانع» و «عدل خداوند؛ از اصول دین یا اصول مذهب» تبیین شده است؛ در این باب صفات کمالیه یا صفات ثبوتیه و همچنین صفات سلبیه تشریح شده است.

در باب دوم این اثر به «وجوب بعثت انبیا» پرداخته شده و عدل خدا به فرستادن انبیا و اوصیا و دلیل عصمت انبیا بیان گردیده است. نویسنده در باب سوم این کتاب معرفت پیامبر و امام مورد بحث و بررسی قرار گرفته و مباحثی از جمله تقدیرات خداوند نسبت به امور عادیه و فرق معجزه با سِحر و شعبده بیان شده است. در باب چهارم، به «اثبات نبوت رسول اکرم (ص)» اشاره شده و ادله اعجاز قرآن نزد خواص و عوام و معجزات مختلف پیامبر اعظم از ادله نبوت وی، امی بودن پیامبر، تکامل پیروان واقعی پیامبر اکرم، اخبار در تورات و انجیل در آمدن پیامبر خاتم (ص) مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

باب پنجم از این اثر «در بیان امامت» آمده است و پس از بیان مقدمه‌ای در خصوص ادله عقلی بر وجود امام، چهار دلیل بر لزوم وجود امام تبیین شده و در ادامه، ادله عقلی انتصاب امام از طرف خدا و پیامبر، معنای ولی و تفسیر آیه ولایت، ادله قرآنی نصب خلیفه از جانب خدا و پیامبر، ادله خلافت بلافصل امیرالمومنین، ارزش نقل فضائل امیرالمومنین، برادری امیرالمومنین با رسول خدا، و اثبات امامت امیرالمومنین و معجزات ایشان تشریح شده است. «در بیان معاد» عنوان ششمین و آخرین باب از این اثر است که پس از بیان حقیقت معاد و ادله آن، به درجات ایمان به قیامت پرداخته شده است و در خاتمه این اثر، «سوال، عذاب قبر و حالات برزخ» و «حقیقت مرگ در کلام بزرگان دین» مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

منبع: https://b2n.ir/k71065

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

18 − 13 =